Wsparcie

Open search

[PORADNIK] Hałas podczas odprowadzania wody z pralki? Sprawdź tę instrukcję

Expert

Cześć Forumowicze!


Przedstawiam krótki artykuł na temat hałasu, jaki może się pojawiać podczas wypompowywania wody do kanalizacji. Niepokojące odgłosy mogą wystąpić w pralkach.

 

Untitled.jpg

 

Skąd ten hałas?

Przede wszystkim źródłem niepowołanych dźwięków są zanieczyszczenia, które osadzają się na łopatkach pompy odpływowej w instalacji wewnętrznej pralki oraz w wężu odprowadzającym wodę.  To wymusza wzmożoną pracę pompy odpływowej.  Potocznie mówiąc pompa się „męczy”.

 

Skąd mogą brać się zanieczyszczenia?

Prosta sprawa, zanieczyszczenia mogą powstawać z używanych detergentów lub po prostu z rzeczy, które pierzemy. Mam tu na myśli chusteczki, monety, guziki,fiszbiny, kamyki i resztki nierozpuszczonych detergentów. Konsekwencją będzie głośne działanie pompy odpływowej, buczenie, a nawet całkowite zablokowanie pompy i problem z odprowadzeniem wody.


Dlaczego detergenty do prania mogą się nie rozpuszczać?

Ma tutaj znaczenie: -ilość stosowanych płynów lub proszków, -długość cyklu prania, -temperatura wody, którą ustawimy w danym cyklu.

 

Na przykład, w momencie jak stosujecie popularne kapsułki do prania to aby kapsułka całkowicie została rozpuszczona i nie zostały po niej pozostałości w pralce, cykl prania musi trwać przynajmniej 60min a temperatura powinna być minimum 40 stopni.


To tyle teorii! Przejdźmy do konkretów

 

Jak poradzić sobie w momencie jak usłyszycie niestandardowe głośne dźwięki przy odprowadzaniu wody do kanalizacji?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności wyciągamy wtyczkę z gniazda zasilającego!

 

Czyszczenie filtra pompy odpływowej:

Zaczynamy od wykręcenia filtra pompy odpływowej, znajduje się on pod klapką na froncie pralki a wygląda następująco:

 

Untitled.jpg

 

Wystarczy wyciągnąć koszyczek, opłukać pod bieżącą wodą z zabrudzeń. Dodatkowo spójrzcie w ten tunel, do którego wsuwany jest filtr - w środku mogą być zabrudzenia lub jakieś ciało obce, które blokuje wirnik pompy. W razie konieczności usuwamy zanieczyszczenia.

 

Jeżeli zobaczycie zanieczyszczenia na samych łopatkach pompy odpływowej to nie próbujcie usuwach ich narzędziami!

 


Płukanie węża odpływowego.

To drugi etap Upewnijcie się, że drzwi pralki są zamknięte. Zdemontujcie wąż z rury kanalizacyjnej - najczęściej jest on po prostu włożony do kanalizacji i przytrzymuje go gumowa uszczelka. Jeżeli zastosowany jest syfon kulkowy, to należy poluzować metalową obejmę, aby zdemontować wąż. Po demontażu węża przystępujemy do płukania. Jeżeli węża starczy do najbliższego kranu to wpuszczamy z niego ciepłą wodę do środka, wystarczy około 2-3 litrów. Woda wypłucze wąż oraz pompę odpływową, oraz wewnętrzną instalację pralki. Przy okazji płukania węża od razu można skontrolować wysokość rury odpływowej, do której przymocowany jest wąż odpływowy - pamiętacie, że minimalna wysokość to 60 cm Jeżeli wtłoczenie wody z kranu nie będzie możliwe, to trzeba będzie pomóc sobie butelką.

 

Po wypłukaniu węża od razu można sprawdzić, czy konserwacja przyniosła efekt. Oczywiście nie zapomnijcie złożyć wszystkiego tak jak było

 

Po włączeniu pralki i wystartowaniu programu z racji tego, że w pralce będzie wodą którą wlaliście płucząc wąż to pralka zacznie od jej wypuszczenia do kanalizacji.

 

Untitled.jpg

 

Od razu można sprawdzić, czy sytuacja wróciła do normy

 

Gdybyście potrzebowali pomocy to naturalnie jesteśmy do Waszej dyspozycji


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like