Wsparcie

Open search

Oblodzenie w lodówce - przyczyny i zasady postępowania

Highlighted
Expert

123445.jpg

 

Cześć

 

Za oknami coraz cieplej, wiosna powoli wdziera się do naszego kraju, a ja zachęcam Was do lektury artykuł o sprzęcie AGD

 

Dziś opiszę jeden z problemów, który czasami się przytrafia w lodówkach — chodzi o pojawienie się wody lub lodu w komorach chłodziarki i zamrażarki.

 

Nie zdziwię się, gdyby ktoś z Was zadał pytanie, dlaczego o tym piszę, skoro obecnie lodówki są wyposażone w system NoFrost, który temu zapobiega. To się oczywiście zgadza, ale zdarzają się przypadki, w których pomimo działania systemu NoFrost może wystąpić szronienie i wilgoć.

 

 

Powodem takiej sytuacji mogą być:
- Uszkodzona uszczelka w drzwiach,
- Brak obróconej uszczelki po przełożeniu drzwi na lewą stronę,
- Brak odległości wentylacyjnych,
- Nieprawidłowo działająca kostkarka w przypadku lodówek SBS,
- Zatkany kanał skroplin NoFrost (skraplanie się wody w chłodziarce),
- Woda z produktów.

 

3Źródło: https://www.samsung.com/in/support/home-appliances/why-ice-maker-is-producing-too-much-ice/

 

 

Przed zgłoszeniem się do serwisu koniecznie należy sprawdzić wszystkie powyższe kwestie, aby mieć pewność, że przyczyna nie leży w czynnikach zewnętrznych.

 

Spotkałem się z takim przypadkiem, gdzie zgłaszana była zbierająca się woda w szufladzie lodówki, a po oględzinach sprzętu okazało się, że woda pochodzi z dyni, która była przechowywana w szufladzie

 

Przede wszystkim, jeżeli zauważycie w swoich lodówkach zbieranie się wody w ostatniej szufladzie lub pod nią to nie wpadajcie w panikę, na spokojnie wytrzyjcie wodę i szukajcie źródła wycieku. Dodatkowo skontrolujcie czy produkty z szuflady się nie psują. W przypadku gdy woda pojawi się ponownie — wezwijcie serwis.

 

Bardzo ważną kwestią są odległości wentylacyjne, które bardzo często są bagatelizowane. Niezachowanie odpowiednich odległości może być przeszkodą dla skraplaczy umieszczonych są pod blachą w bocznych ścianach. Skraplacze mają za zadanie odprowadzić ciepło powstałe w procesie chłodzenia.

 

W przypadku lodówek Side–by–Side czasami oblodzenie może stwarzać kostkarka do lodu, która nie pracuje prawidłowo. Winą można obarczyć mechanizm, w którym klapka dozownika nie zamyka się do końca, a następstwem tego jest napływ ciepłego powietrza i szron postały w wyniku kondensacji.

 

W przypadku, gdyby pod ostatnią szufladą zamrażalnika zbierają się duże ilości lodu, powodem jest zatkany kanał skroplin NoFrost. Tej kwestii nie uda się samodzielnie nie wyeliminować. Zapraszam do kontaktu z serwisem.

 

W zależności od modelu, przy przekładaniu drzwi na lewą stronę (fabrycznie otwierają się na prawą stronę) może być konieczność obrócenia uszczelek drzwi o 180 stopni. Mowa o tym, aby wyprofilowana część po przełożeniu drzwi idealnie pasowała do obudowy. W przeciwnym przypadku do środka będzie się dostawało ciepłe powietrze powodujące osadzanie się wilgoci.


Przyczyny mamy już wyjaśnione, jeżeli macie pytania, wątpliwości albo po prostu potrzebujecie porady, piszcie i dzwońcie! Z pewnością pomożemy!

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Autorzy z największą liczbą like