Wsparcie

Open search

Lodówka nie chłodzi, nie mrozi - co zrobić?

Highlighted
Expert

Cześć Userzy!

Dzisiaj omówimy temat lodówek, co zrobić, gdy nie mrożą lub nie chłodzą.

Zanim wpadniemy w panikę, należy sprawdzić parę rzeczy w celu lokalizacji problemu, a mianowicie:

Zasilanie

Zawsze na początku musimy sprawdzić zasilanie. Urządzenie nie może być podłączone przez przedłużacz, musi być bezpośrednio do uziemionego gniazdka, najlepiej samodzielnego.

Zasilanie w urządzeniu

Czy otwierając drzwi, świeci się światło w środku lub wyświetla się coś na wyświetlaczu? Jeżeli nic się nie wyświetla, należy sprawdzić pracę na innym gniazdku. Jeżeli dalej nic się nie zmieni, pozostaje kontakt z serwisem.

Nie działa chłodziarka (funkcja wakacji)

Jeżeli nie działa tylko chłodziarka, sprawdźmy, co się wyświetla na wyświetlaczu. Jeżeli poza temperaturami jest ikona kabelka, znaczy, że została włączona funkcja wakacji, która wyłącza całkowicie działanie chłodziarki.

Capture.PNG

Nie mrozi, nie chłodzi, nie słychać pracy

Jeżeli sprawdzimy działanie urządzenia po odłączeniu od zasilania, temperatury są wskazywane, a mimo to urządzenie nie pracuje i go dnie słychać, zapraszamy do kontaktu z serwisem.

Odległości

Jeżeli pojawia się problem związany z chłodzeniem lub mrożeniem, zawsze sprawdźmy pozostawione odległości dookoła, szczególnie po bokach urządzenia. Ze względu na budowę lodówek wolnostojących konieczne jest zachowanie 5 cm z każdej strony. Jeżeli tego nie zrobimy, może z czasem się przegrzać i wystąpić problem z działaniem.

Przekładanie drzwi

Jeżeli mamy model z zamrażalnikiem na dole i mieliśmy zmieniony kierunek otwierania drzwi, zawsze trzeba się upewnić, że uszczelka również została przekręcona o 180 stopni.

Migają temperatury

Jeżeli wyświetlają się migające temperatury i urządzenie nie działa prawidłowo, prawdopodobnie był zanik zasilania do urządzenia. Żeby wyłączyć alarm, należy krótko dotknąć przycisku Fridge lub Freezer. Temperatury przestaną migać i urządzenie powinno się załączyć po paru minutach.

Instalacja

Pamiętajmy, że urządzenie nie powinno stać w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie źródeł ciepła, jak również musi być wypoziomowane. Producent zaleca wypoziomowanie z odchyleniem do tyłu.

Sprawdźmy również, czy na urządzeniu nie występują żadne uszkodzenia.

Transport

W przypadku zakupu nowego urządzenia zachęcam do sprawdzenia, jak była transportowana. W przypadku przewozu poziomego może dojść do uszkodzenia silnika urządzenia.

 

Część z przyczyn możemy wyeliminować samodzielnie, jak powiększenie odległości dookoła czy przepięcie do innego gniazdka, ale jeżeli wymienione czynności nie pomagają, zapraszamy do kontaktu z Infolinią Samsung. Nasi eksperci z chęcią pomogą

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

 

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Autorzy z największą liczbą like