Wsparcie

Open search

Kilka kroków do idealnie czystych naczyń w zmywarce

Highlighted

Cześć Userzy,

Dzisiaj zajmiemy się zmywarkami, a dokładniej ich konserwacją. Czasami zdarza się, że nasze naczynia po cyklu zmywania nie są dokładnie umyte. W tym wątku przyjrzymy się możliwym przyczynom.

Wyjaśnię też jak sobie z nimi radzić.

 

Sprawdźmy kolejno następujące kwestie:

 

Krok 1) Czy na wyświetlaczu pojawia się komunikat  HE?

Komunikat ten informuje o kłopotach z grzałką urządzenia. Jeśli grzałka nie grzeje, naczynia mogą pozostać niedomyte. Gdyby komunikat się pojawił, resetujemy urządzenie i sprawdzamy ponownie cykl zmywania. Jeśli kod pojawi się ponownie, zgłaszamy sprawę do serwisu.

 

Krok 2) Czy filtr odpływowy jest czysty?

Przyczyną niedomywania naczyń może być zanieczyszczony filtr, zatem sugeruję weryfikować jego stan jak najczęściej

Filtr składa się z filtra dużych i małych cząsteczek oraz całego zespołu filtra.

Wygląda to tak:

1.PNG

 

Tak zaś wygląda zespół filtra:

2.PNG

Filtr główny skutecznie usuwa cząsteczki jedzenia z wody używanej do zmywania, umożliwiając jej recyrkulację podczas cyklu. Dlatego warto po każdym cyklu zmywania usuwać większe kawałki jedzenia zatrzymane przez filtr, przepłukując półokrągły filtr i pojemnik pod bieżącą wodą. Aby wyjąć zespół filtra, obróć go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie podnieś. Filtr dużych i małych cząsteczek należy oczyścić szczotką do czyszczenia.

 

Następnie cały zespół wkładamy do zmywarki. Wystarczy umieścić zespoł filtra na miejscu przyciskając w dół i kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Jeśli filtr mamy już sprawdzony przechodzmy dalej!

 

Krok 3) Czy ciśnienie jest odpowiednie, zgodne z infromacją zawartą w instrukcji?

W przypadku zmywarek zakres zazwyczaj odpowiedniego ciśnienia wynosi 0,04-1,0 Mpa. Dla pewności warto sprawdzić w instrukcji ten zakres przy modelu, który posiadacie.

Jeśli do tej pory wszystko działało prawidłowo i nagle efektywność zmywania spadła, oceniamy ciśnienie w kranie. Jeśli nie zauważyliśmy znaczącego spadku, ten czynnik można wykluczyć.

 

Krok 4) Czy dysze ramienia natryskowego są drożne?

Woda przepływa w cyklu zamkniętym zatem czasem zanieczyszczenia czy też kamień z wody może zatkać dysze ramienia i gorszy efekt zmywania gotowy.

 

Ramiona natryskowe należy regularnie czyścić, ponieważ w przeciwnym razie kamień może spowodować zapchanie łożysk i dysz. Aby zdemontować środkowe ramię natryskowe, przytrzymaj nakrętkę i obracaj ramię zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby zdemontować dolne ramię natryskowe, pociągnij je w górę. Umyj ramiona w ciepłej wodzie z mydłem i wyczyść dysze miękką szczotką. Po dokładnym wypłukaniu zamontuj ramiona.

3.PNG

Krok 5) Czy korzystamy z soli i jaka jest twardość wody?

Ilość dozowania soli ustawiamy przed pierwszym użyciem. Jest ono bardzo ważne dla prawidłowych efektów mycia. Jeśli woda używana w zmywarce jest twarda, na naczyniach i sztućcach może utworzyć się osad. Urządzenie jest wyposażone w specjalny układ zmiękczania wody korzystający z soli przeznaczonej specjalnie do usuwania kamienia i minerałów z wody. Twardość wody należy sprawdzić w miejscowym zakładzie wodociągowym.

 

Szczegóły dotyczące regulacji ustawień znajdziecie poniżej:

4.PNG

Co do napełniania zmywarki solą instrukcja prowadzi nas krok po kroku:

5.PNG

 

Krok 6) Jakich tabletek do zmywania używamy?

Temat łatwy, ale w kontekście efektywności zmywania ma ogromne znaczenie.

Sprawdźmy zatem, czy tabletka wypada do komory w trakcie zmywania. Może się na przykład zablokować w komorze i nie wypaść. Niedosunięty koszyk lub duże naczynie może zablokować tabletkę.

 

Pamiętajmy o odpowienim ustawieniu oprogramowania w zmywarce. Niektóre egzemplarze są wyposażone w opcję Multi Tabs, która jest przeznaczona jedynie dla programu instensywny i ekologiczny. W pozostałych trybach używamy standardowej tabletki z pobieraniem nabłyszczacza i soli.

 

Jeśli cokolwiek niepokoi nas pod kątem tabletek do zmywarki spróbujmy zmienić je na inną firmę. Dzięki temu będziemy mieli pewność, czy kostka nie jest przyczyną niedomywania naczyń.

 

Krok 7) Dobór prawidłowego programu i temperatury wody.

Pamiętajmy, że jeśli zmywamy akurat większe zabrudzenia czy przypalone garnki warto wydłużyć program i ustawić wyższą temperaturę. Wtedy z większym powodzeniem usuniemy zabrudzenia. Zestawienie programów znajdziecie w instrukcji obsługi swojego sprzetu.

 

Krok 8) Ułożenie naczyń w zmywarce

To ostatnia kwestia na którą zachęcam zwrócić uwagę. Prawidłowe rozłożenie naczyń może mocno wpływać na efekt zmywania. Poniżej zamieszczam szczegółową instrukcję:

 

Górny kosz:

6.PNG

*Jest to przykładowa propozycja. Zależeć ona będzie od modelu i pojemności zmywarki. Na szczęście w każdej instrukcji takie wytyczne są

 

Dolny kosz:

7.PNG

*Tutaj podobnie propozycja przykładowa.

 

Dla ułatwienia umieszczenia garnków można złożyć kolce dolnego kosza tak:

8.PNG

Aby efekt zmywania sztućców był idelany producent proponuje układać je tak:

9.PNG

 

Poza jakością ułożenia naczyń zachęcam również do zwracania uwagi na ich ilość. Zbyt dużo naczyń w jednym zmywaniu może utrudnić zmywarce prawidłową pracę.

 

Przejście przez kilka prostych kroków opisanych powyżej pozwoli nam wyeliminować najczęstsze przyczyny niedomywania naczyń.

Jak jest u was? Czy wykonujecie wszystkie zalecenia regularnie? Mam nadzieję, że takie zestawienie ułatwi robotę

 

W przypadku pytań jak zwykle jestem dostepna!

Jeśli uważasz, że odpowiedzi w Twoim temacie były pomocne daj „lajka” i kliknij „zaakceptuj jako rozwiązanie” pod postem wybranego użytkownika. Daje to satysfakcję i motywację do pomocy innym w kolejnych postach 

Editor7.gifCzy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like