Wsparcie

Open search

Jak przechowywać żywność w lodówce ?

Highlighted

Cześć Userzy,
Dzisiejszy temat poświęcony będzie przechowywaniu żywności w lodówce. Oczywiście każdy zarządza swoją lodówką sam Postaram się jednak przestawić najlepsze praktyki i zalecenia . Jestem również otwarta na dyskusję i wasze najlepsze rozwiązania w kwestii przechowywania żywności w lodówce.

Zacznijmy od informacji zawartych w instrukcji obsługi. Już sam producent podaje kilka propozycji a czasem i nakazów dotyczących przechowywania żywności:


1. Nie należy umieszczać żywności zbyt blisko otworów wentylacyjnych znajdujących się w tylnej części lodówki, gdyż może to zakłócać swobodny obieg powietrza. Efektem ubocznym może być przymarzanie produktów tam ustawionych oraz wzmożona praca lodówki.


2. Przed włożeniem produktów do lodówki należy je dokładnie zawinąć lub umieścić w szczelnych pojemnikach. Dlaczego? Większość urządzeń ma system No Frost, który stale pozbywa się nadmiaru wilgoci z urządzenia. Włożenie warzyw bądź owoców luzem spowoduje, że lodówka z nich również "odprowadzi wilgoć" a raczej wolimy jędrne i soczyste produkty. Więc warto je zabezpieczyć!

 

3. Nie należy wkładać do zamrażarki butelek ze szkła ani napojów gazowanych. Kwestia bezpieczeństwa, butelki te po zamarznięciu zawartości mogą wybuchnąć i uszkodzić zamrażarkę.


4. Pamiętajmy by produkty, które umieszczamy w lodówce miały temperaturę pokojową. Zbyt wysoka temperatura potraw powoduje nadmierną ilość wilgoci i zwiększenie temperatury wewnątrz urządzenia.
Są one ważne w kontekście prawidłowej pracy urządzenia przez długie lata.


Teraz podam kilka moich porad dotyczących przechowywania:


- Przechowuje owoce i warzywa w osobnych szufladach-zwykle szuflada do tego przeznaczona jest odpowiednio znakowana. I tak produkty nie będą szybko tracić swoich walorów.

warzywa-owoce1.PNG
- produkty z najkrótszym terminem ważności trzymam z przodu lodówki-dzięki temu sięgnę po nie wcześniej i zjem przed końcem daty przydatności do spożycia,
- obok siebie na półce nie kładę gotowych potraw i surowego mięsa- w moim odczuciu jest to niehigieniczne, - produkty, które w swoim składzie mają dużą zawartość wody, przechowuje w szczelnie zamkniętych pojemnikach bądź woreczkach,
- nie zamrażam dwukrotnie produktów-raz odmrożony produkt trzeba już zjeść,
- na bieżąco kontroluj termin przydatności do spożycia poszczególnych produktów, - po każdym użyciu upewniam się, czy drzwi lodówki są dobrze domknięte.

- w zamrażarce produkty układam ciasno-wtedy lepiej trzymają temperaturę, z kolei w lodówce ważna jest cyrkulacja powietrza i trzeba ją zapewnić,


Nowoczesne lodówki zaprojektowane są tak, by umożliwić odpowiednie przechowywanie produktów. Gdzie i w jakich temperaturach najlepiej przechowywać konkretne produkty pokażę poniżej:

 

Górna półka-produkty mleczne typu jogurty, mleko, kefir oraz dżemy i konfitury. Panująca tam wyższa temperatura jest idealna dla tego typu produktów.

 

Środkowa półka -tutaj przechowujemy produkty, które psują się najszybciej-wędliny i potrawy przetworzone, czyli gotowe dania bądź też półprodukty już wcześniej poddane obróbce termicznej.


Dolna półka jest idealna na surowe mięso i ryby. W niektórych lodówkach Samsung występuje szuflada Flex Zone, która to zapewnia idealne warunki do przechowywania.

fresh zone-2.PNG
Mimo iż w komorze tej jest najchłodniej, warto zabezpieczyć dodatkowo produkty przez rozprzestrzenianiem się zapachu, czy też wyciekiem.


Szuflady-to miejsce dedykowane na warzywa i owoce. Można również trzymać tu twarde sery dojrzewające.
Boczne półki to miejsce na napoje, słoiki z przetworami czy też oleje. Osobiście trzymam tam również czekoladę


Półka na butelki-tutaj prosta sprawa, przechowujemy napoje. Dzięki temu są schodzone, a nie zajmują dużo miejsca.

 

Tak jak wspomniałam, każdy ma swoje sposoby na przechowywanie i jeśli wam się sprawdza, to zachęcam do podzielenia się doświadczeniami.

Jestem ciekawa czy macie jakieś triki, które ułatwiają korzystanie z lodówki
Zapraszam do dyskusji!


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like