Wsparcie

Open search

Jak dbać o lodówkę, aby ta służyła bezawaryjnie?

Cześć Userzy,
Dzisiaj temat dotyczący konserwacji i użytkowania lodówek firmy Samsung.

Jakie czynności powinniśmy wykonywać regularnie? Jak dbać o urządzenie, by służyło nam długie lata? W dzisiejszym poście znajdziecie odpowiedzi na te pytania.
 Odnosząc się do konserwacji i eksploatacji lodówek nie sposób nie wspomnieć o właściwej instalacji.
 Więc wrócę jeszcze w tej kwestii z przypomnieniem dotyczącym instalacji w telegraficznym skrócie.
Instalacja:
1. Nie należy instalować lodówki w wilgotnym miejscu bądź tam, gdzie może mieć kontakt z wodą.
2. Lodówka powinna być podłączona do samodzielnego gniazda z uziemieniem, bez użycia przedłużaczy.
3. Urządzenie nie należy instalować obok mocnych źródeł ciepła jak grzejnik.
4. Wokół lodówki należy zostawić odpowiednie odległości wentylacyjne. Nawet w przypadku urządzeń do zabudowy należy zapewnić lodówce wentylację.
5. Temperatura otoczenia, w której może pracować lodówka powinna mieścić się w przedziale 10 -32 stopnie dla naszej strefy klimatycznej.
6. Urządzenie należy zainstalować na płaskiej stabilnej powierzchni z lekkim odchyleniem do tyłu. Ułatwi to domykanie drzwi.
 Instalacja wykonana. Teraz pytanie, jak użytkować lodówkę by jak najdłużej spełniała swoją funkcję?

 

Pierwsza kwestia to właściwe przechowywanie produktów w lodówce. Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają znaczenie:
1. Nie należy umieszczać żywności zbyt blisko otworów wentylacyjnych znajdujących się w tylnej części lodówki, gdyż może to zakłócać swobodny obieg powietrza. Efektem ubocznym może być przymarzanie produktów tam ustawionych oraz zwiększenie pracy lodówki.
2. Przed włożeniem produktów do lodówki należy je dokładnie zawinąć lub umieścić w szczelnych pojemnikach. Dlaczego? Większość urządzeń ma system No Frost, który stale pozbywa się nadmiaru wilgoci z urządzenia. Włożenie warzyw bądź owoców luzem spowoduje, że lodówka z nich również "odprowadzi wilgoć"  a raczej wolimy jędrne i soczyste produkty Więc warto je zabezpieczyć.
3. Nie należy wkładać do zamrażarki butelek ze szkła ani napojów gazowanych. Kwestia bezpieczeństwa, butelki te po zamarznięciu zawartości mogą wybuchnąć i uszkodzić zamrażarkę.
4. Pamiętajmy by produkty, które umieszczamy w lodówce miały temperaturę pokojową. Zbyt wysoka temperatura potraw powoduje nadmierną ilość wilgoci i zwiększenie temperatury wewnątrz urządzenia.

Druga sprawa to czyszczenie urządzenia.

Lodówkę z zewnątrz czyścimy środkami, które nie są żrące (najlepsza będzie ciepła woda). Nie możemy urządzenia bezpośrednio spryskiwać wodą zatem przecieramy je wilgotną szmatką. Ważne też, aby szmatka, której używamy była miękka. Wykluczy to ryzyko zarysowania urządzenia.

Co do czyszczenia wnętrza należy w miarę możliwości opróżnić lodówkę, wyjąć półki, które można umyć pod prysznicem bądź w zlewie. Przed ponownym włożeniem półek osuszamy je całkowicie. Następnie przecieramy całą komorę lodówki. Tutaj również używamy miękkiej szmatki i ciepłej wody. Dla lepszego efektu czyszczenia możemy dodać naturalnych środków czyszczących jak ocet. Po umyciu i osuszeniu komory wkładamy z powrotem półki, a następnie produkty.

Trzecia kwestia to szczelność lodówki.

Ważnym aspektem pracy lodówki i utrzymywania właściwych temperatur jest jej szczelność. Pamiętajmy zatem o regularnym czyszczeniu i sprawdzaniu uszczelek. Każda deformacja odkształcenie bądź uszkodzenie uszczelki zwiększy pracę urządzenia i zmniejszy efektywność przechowywania produktów wewnątrz. Może to również powodować gromadzenie się szronu wewnątrz zamrażarki.

Pamiętajmy tutaj również o zamykaniu drzwi lodówki. Pozostawianie otwartych drzwi to najczęstszy błąd w użytkowaniu lodówki. Otwarte drzwi to dopływ ciepłego powietrza zatem podnosi to temperaturę wewnątrz chłodziarki co powoduje zwiększenie pracy lodówki i większe zużycie prądu.

Jeszcze jedną kwestią aktualnie już odchodzącą w zapomnienie jest rozmrażanie urządzenia. Większość jednak aktualnie produkowanych sprzętów Samsung ma system No-Frost, który nas w tej kwestii wyręcza.
Gdyby ktoś miał starszy model urządzenia, który wymaga rozmrożenia i potrzebujecie na ten temat wskazówek dajcie znać!

I jak proste? Wydaje się bardzo proste, czasem jednak w pędzie biegu zapominany o tych zaleceniach i czynnościach dlatego postanowiłam zebrać je w jednym miejscu. Dzięki temu również oszczędzicie swój czas. Będziecie mieli wszelkie informacje pod ręką.

Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania zapraszam serdecznie do dyskusji.

Jeśli uważasz, że odpowiedzi w Twoim temacie były pomocne daj „lajka” i kliknij „zaakceptuj jako rozwiązanie” pod postem wybranego użytkownika. Daje to satysfakcję i motywację do pomocy innym w kolejnych postach 

Editor7.gifCzy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like