Wsparcie

Open search

Gorące boki lodówki - wszystko co musisz wiedzieć

Cześć!

Jeśli zastanawiasz się dlaczego lodówki (a szczególnie boki) robią się ciepłe, chociaż stworzone zostały do chłodzenia, w tym artykule poznasz odpowiedź

 

Każda lodówka kompresorowa jest pompą ciepła. To znaczy, że ciepło zabierane jest z jednego miejsca i oddawane w innym.  Aby odpowiedzieć na pytanie z pierwszego akapitu musimy bardziej zagłębić się w kwestie techniczne... Zaczynajmy!

 

Zasada działania lodówki:

Wewnątrz komory zamrażarki, a w przypadku lodówek Twin Cooling również chłodziarki, znajdują się parowniki. Są to urządzenia, w których rozprężający się, parujący gaz pochłania energię. Pompresor pompuje gaz z parownika do skraplacza, w którym gaz, skraplając się, oddaje energię na zewnątrz urządzenia.

 HA101-Twin-Cooling_Main_1.jpgPo lewej stronie rysunku znajduje się kapilara, po prawej kompresor. Parowniek na dole pochałania ciepło, skraplacz o góry oddaje je do otoczenia.

 

 

Lodówka w środku jest zimna, musi jednak oddać ciepło na zewnątrz. Obecnie skraplacze montuje się w bokach lodówki. To one grzeją się w czasie pracy.

 

Jak ograniczyć nagrzewanie się urządzenia?

Każdej lodówce powinniśmy zapewnić odpowidnie warunki wentylacji, w związku z tym obecnie niemalże wszystkie chłodziarko - zamrażarki wolnostojące wymagają 5 cm odstępu z lewej i prawej strony urządzenia, a także z tyłu. Od góry musimy zostawić 10 cm odstępu. Unikajmy instalowania lodówki obok źródeł ciepła, takich jak piekarnik czy kaloryfer.

Niezachowanie tych odległości skutkować będzie zwiększeniem intensywności pracy kompresora, a wraz znim głośną pracą lodówki, niestabilnością temperatur, czy nawet jej awarią.

 

 RS68N8242SL.png

 

Na koniec mam dla Was kilka użytecznych rad:

- nie należy przejmować się gorącymi bokami, szczególnie, gdy urządzenie jest nowe – ma wtedy sporo roboty!

- głośność urządzenia związana jest z temperaturą zewnętrzną,

- unikajmy podgrzewania lodówki innymi urządzeniami, dzięki temu będzie działać dłużej,

- jeżeli chcemy zasłonić urządzenie, rozejrzyjmy się za urządzeniem KitchenFit bądź serią do pełnej zabudowy.

 

Jak widzisz, ciepłe boki lodówki to nic strasznego. Taka konstrukcja ma sporo zalet, a przy zastosowaniu prawidłowych odstępów, urządzenie będzie mogło pracować długo i niezawodnie!

Autorzy z największą liczbą like