Wsparcie

Open search

Zobacz, jak Samsung zmienia świat e-sportu

DamianK Moderator
Moderator

pcmr.png

Cześć!

Mam nadzieję, że nie jestem jedynym wyznawcą #PCMasterRace na tym forum i znajdą się tutaj inni gracze wierni tej 'religii'. Oczywiście nie mam zamiaru tutaj obrażać konsolowców, jednakże ten temat skierowany jest głównie do miłośników komputerów stacjonarnych

Wiele gier oferujących rywalizację sieciową daje możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju turniejach. Tak z czasem narodził się e-sport. Najlepsi biorą udział w eliminacjach, a zwycięzcy z tego etapu najczęściej mierzą się już potem z innymi na szczeblu międzynarodowym. Oczywiście, można powiedzieć "ja gram dla funu, nie spinam się na wynik". Osobiście wychodzę z założenia, że największy fun jest wtedy, kiedy wygrywam. Jeżeli się z tym nie zgadzacie - cóż, każdy może mieć swoje zdanie. Ja chętnie poznam Wasze w komentarzach w tym temacie.

W dobie gier multiplayer, gdzie dominuje tak naprawdę rozgrywka PvP, podzespoły komputera są bardzo ważnym elementem, który wpływa na ostateczny wynik. Pewne jest, że kluczowym parametrem umożliwiającym osiąganie dobrych wyników w grze (poza innymi oczywistymi, czyli skillem, jakością połączenia internetowego, dobrą myszką i klawiaturą), jest ilość klatek na sekundę, czyli tak zwany FPS. To właśnie płynność wyświetlania animacji pozwala na prowadzenie komfortowej rozgrywki i daje większe pole manewru w rozgrywkach sieciowych. Liczba FPS (frames per second) ma chyba największy wpływ na rozgrywkę w grach właśnie z gatunku, nomen omen, FPS (first person shooter). Wyobraźcie sobie sytuację, że próbujecie trafić we wroga, który właśnie chowa się za osłoną. Tyle że zamiast przykładowych 40 klatek na sekundę, gra działa Wam przy takich samych ustawieniach graficznych w 60 klatkach. To dodatkowe 20 klatek w ciągu tej samej sekundy, gdzie wróg będzie dla Was widoczny, zanim ucieknie Wam z linii strzału. To duża przewaga którą, przy odpowiednim refleksie, jest w stanie wykorzystać każdy gracz. 

Samsung doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego pomimo tego, że kładą największy nacisk na segment urządzeń mobilnych, RTV oraz AGD, nie zapominają również o graczach. Dlatego też w swojej ofercie Samsung posiada zarówno monitory gamingowe, jak i bardzo wydajne dyski SSD.  Zacznę od monitorów.

monitory.JPG

Te bestie, dzięki odświeżaniu 144 Hz, pozwalają na wykorzystanie potencjału topowych kart graficznych. Ktoś powie: "właśnie - przecież to karty graficzne przetwarzają obraz i głównie to one wpływają na to, ile ostatecznie klatek na sekundę osiąga się w grze". Zgadza się. Tylko co nam po topowych kartach graficznych i dobrym współczynnikiem FPS, skoro nie mamy monitora o dobrym odświeżaniu ekranu? Wiele osób uważa, że ludzkie oko nie wychwytuje takiej ilości klatek na sekundę. Tu też się zgodzę. Jednakże, ktoś kto nie miał do czynienia z monitorem o odświeżaniu 144 Hz nie przekona się, że różnica jest wyraźnie odczuwalna. 

Poza odświeżaniem, monitory te charakteryzują się zakrzywioną budową matrycy. W praktyce takie rozwiązanie optycznie daje wrażenie zauważalnie szerszego pola widzenia, co w wielu grach online jest również bardzo istotne. Niezwykle ważny jest również czas reakcji monitora. W przypadku tych trzech modeli, wyświetlają one obraz w ciągu 1ms od jego przetworzenia przez procesor graficzny. Dla gracza taki czas reakcji w monitorze to oczywisty standard, można rzec, że wręcz must-have. Każdy z nich posiada matrycę VA i pracuje w trybie HDR, co gwarantuje większą głębię czerni. Zachęcam do zapoznania się ze szczegółową specyfikacją tych monitorów

ssd.JPG

Co do dysków, rzecz jasna nie biorą one udziału w generowaniu obrazu. Jednakże, szybsze ładowanie map, czy generowanie kolejnych obszarów, to właśnie zasługa dobrego dysku. Oczywiście kluczowe są tutaj parametry takie jak szybkość zapisu oraz odczytu. Dlatego zdecydowanie najlepszym wyborem w tym przypadku będą dyski SSD na złączu M.2, charakteryzującym się nieco większymi możliwościami, niż złącze SATA. Warto również zwrócić uwagę na technologię NVMe. Dysk SSD obsługujący ten protokół charakteryzuje się mniejszym opóźnieniem w dostępie do danych. W porównaniu do dysków wykorzystujących AHCI, przewaga jest miażdżąca.

Samsung zaprojektował kilka dysków NVMe SSD ze złączem M.2. Wiele benchmarków potwierdza, że jest to topowa półka, a co za tym idzie, idealne uzupełnienie każdego komputera gamingowego. Są to modele wymienione poniżej, każdy z nich dostępny jest w różnych wariantach pojemności. Warto tutaj wspomnieć, że model 970 PRO uplasował się na podium plebiscytu Tech Awards. Możecie przeczytać o tym na tej stronie.

dyski.png

Posiadacie któryś z powyższych modeli? Jeżeli grywacie na swoich PC, pochwalcie się swoją konfiguracją i tytułami, jakie obecnie ogrywacie. A może osiągacie w jakimś z nich regularnie sukcesy?

Ja osobiście przez pewien czas byłem graczem jednej z lepszych drużyn w Polsce w rozgrywkach ESL w grze World of Tanks. Te czasy już jednak mam za sobą.  

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Zajrzyj na nasz dział wideo! | Spotkanie Społeczności Samsung | Relacja z IFA2018
Autorzy z największą liczbą like