Wsparcie

Open search

Zabezpiecz swoje dane i zaszyfruj dysk!

RadekK Moderator
Moderator

Cześć!

Chciałbym Wam przedstawić niesamowicie ciekawą i przydatną funkcję szyfrowania danych na poziomie sprzętowym dostępną w dyskach SSD firmy Samsung.

Szyfrowanie odbywa się poprzez funkcję BitLocker, dzięki czemu nie wpływa to negatywnie na wydajność sprzętu. Warto mieć na uwadze, że omawianą funkcję uruchomimy na Windows w wersji 8 i nowszej. Przed przystąpieniem do instrukcji upewnij się, że dysk nie zawiera żadnych danych oraz masz pobrany program Samsung Magician.

Jeśli nośnik jest używany jako startowy, obowiązują następujące zasady:
-komputer musi zawsze startować natywnie z UEFI,
-komputer musi być zgodny z UEFI 2.3.1 i mieć zdefiniowany EFI_STORAGE_SECURITY_COMMAND_PROTOCOL.

Należy pamiętać, że starsze wersje sterownika Intel Rapid Storage Technology (RST) zapobiegają szyfrowaniu sprzętowemu.

Proces szyfrowania składa się z następujących kroków:
1. Zaktualizuj sterownik RST przynajmniej do wersji 13.2.4.1000, w przeciwnym przypadku Samsung Magican wyświetli następujący błąd:
„Failed to perform the operation on the selected disk, and all data security modes will be disabled.”

2. Wyczyść dysk SSD z poziomu dysku twardego.
Otwórz wiersz polecenia (CMD) jako Administrator i wpisz następujące komendy:
diskpart
List disk
Select disk (podajemy cyfrę pod którym znajduje się dysk SSD)
Clean

3. Przy pomocy programu Samsung Magician zmień status w zakładce Data Secirity, klikając pod Encrypted Drive opcję „Ready to enable.sDu4I.png

4. Uruchom ponownie komputer.

5. Włącz aplikację „Zarządzenie dyskami” i sformatuj dysk. W celu lokalizacji aplikacji najprościej będzie użyć lupy i wyszukać frazę „diskmgmt.msc” .diskmgmt jak otworzyć.jpgdiskmgmt.msc

6. Włącz funkcję „BitLocker" w: Panel Sterownia -> System i zabezpieczenia -> Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker -> Włącz funkcję BitLocker.Panel-sterowania.jpgWłączenie opcji Bitlocker

7. Sprawdź, czy funkcja BitLocker rzeczywiście używa szyfrowania sprzętowego. W wierszu poleceń (CMD) należy użyć następującej komendy (za „c” podstawiamy literkę zaszyfrowanego dysku):
manage-bde –status c:
cmd.png

Wierzę, że powyższa instrukcja okaże się pomocna.

W razie jakichkolwiek pytań - piszcie śmiało!

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
3 ODPOW. 3
GrandMaster

@RadekK  Tak się zastanawiam co do punktu 2 ? po co czyścic dysk do zera ?

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

RadekK Moderator
Moderator

Hej @vdsl2,
Jest to instrukcja pozyskana bezpośrednio z fabryki, która zajmuje się produkowaniem dysków Samsung.

Ciężko mi się odnieść do szczegółów i uzasadnienia czyszczenia dysku do zera. Przypuszczam, że zapobiegnie to powstaniu ewentualnych błędów w plikach podczas procesu szyfrowania.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
GrandMaster

@RadekK Jeśli przed postawieniem system to nie widzę żadnego problem żeby tak zrobić Clean/all. ale co innego gdy już mamy zainstalowany to tracimym wszystko.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

Autorzy z największą liczbą like