Wsparcie

Open search

RSH7UNBP1/XEO - Kostkarka - Wyciek wody

First Poster

Dzień dobry,

Sprzęt: Lodówka RSH7UNBP (HM10, Side by Side, technologia Twin Cooling, 537 l)

Problem/objawy: Kostkarka przestała produkować kostki lodu. Dodatkowo niezmrożona woda wylewa się z kostkarki w znacznej ilości. Lodówka nieregularnie "pika".

Wykonane czynności: Wyczyszczenie komory gromadzenia/kruszenia lodu, "test switch", odłączenie zasilania (na ponad 20 minut).  Linia wodna nie została sprawdzona, ale brak produkcji lodu przez niedrożność linii wodnej można wykluczyć przez fakt, że woda wylewa się z kostkarki w znacznej ilości. 

Wstępne wnioski:  W oprogramowaniu lodówki zapętlił się cykl testowania (kostarki) lub nieprawidłowo działa układ obsługi "test switch" w kostkarce. 

Wnioski wynikają z obserwacji zdarzeń:  kostkarka kilka razy na godzinę sama uruchamia procedurę testową i zaczyną ją od dolania wody do formy kostkarki. Woda jest dolewana zanim wcześniejsza partia kostek została usunięta przez mechnizm. Skutkiem tego jest przelanie wody w formie i wyciek niezamarzniętej wody do pojemnika na lód.

Lód nie powstaje, bo zanim kostka zdąży się uformować zostaje rozmrożona przez dolaną dużo cieplejszą wodę.

O tym, że problem dotyczy procesu "test switch" może świadczyć pikanie lodówki kilka razy na godzinę, które pojawiło się wtedy kiedy zaczęły się  problemy z produkcją lodu (Jest to ten sam dzwięk, który wydaje lodówka przy "test switch").

Problem doraźnie został rozwiązany przez odcięcie wody do kostkarki. Dzięki temu zostało zatrzymane zalewanie lodówki, ale nadal problem jest, gdyż lód nie jest produkowany i dodatkow lodówka "pika" (jest to irytujace szczególnie w nocy)

Bardzo proszę o Państwa poradę (szczególnie liczę na pomoc ze strony wsparcia technicznego firmu Samsung). 

Interesuje mnie najbardziej zakres czynności, które można wykonać samemu przez rozpoczęciem naprawy urządzenia. 

Jeżeli rekomendują Państwo naprawę urządzenia jako usterkę to czy w Państwa (Samsung) bazie wiedzy jest informacja czy jest to awaria układów kostkarki (wymaga wymiany modułu) czy należy szukać probelmu po stronie sterowania kostkarką od  strony lodówki.

14 ODPOWIEDZI
Expert

Cześć @ŁukaszS!

Czy zauważyłeś może miganie temperatur na wyświetlaczu? Zgłaszane przez Ciebie objawy mogą świadczyć o pojawieniu się alarmu temperatury. Jeżeli nie zostanie wyłączony, często urządzenie nie załączy się samodzielnie.

Zmień temperaturę na wyświetlaczu i sprawdź, czy zgłaszany odgłos dalej będzie się pojawiał. Jeżeli nie, zmień temperaturę zamrażalnika na -21 stopni i odczekaj, czy problem będzie dalej występował, czy może zacznie prawidłowo produkować kostki lodu.

Jeżeli dalej będzie to samo, proszę o informacje. Będziemy działali dalej

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Highlighted
First Poster

Dziękuję @EwaK za Twoją reakcję.

Nie zaobserowałem migania temperatury na wyświetlaczu.

Ty tu jesteś ekspertem, ale w moje skromnej opinii nie wygląda to jak alarm temperatury (przynajmniej tak jak ja rozumiem alarm temperatury, bo zamrażarka mrozi prawidłowo i jej temperatura jest stabilna).

Zgodnie z Twoją sugestią zmieniłem temperaturę na wyświetlaczu (zmiana z -19 na -20) i zgłaszany odgłos (problem) dalej się pojawia.

Po dobie obserwacji kiedy nadal występował problem - zmieniłem temperaturę na wyświetlaczu do -21 (zmiana z -20 na -21) i zgłaszany odgłos (problem) dalej się pojawia.

Ciekawa obseracja "pikania" (wg krótkiej próbki zdarzeń obseracji dzwięku  {godziny wystąpienia}) -  20:04, 20:07, 20:28, 20:31, 20:40, 20:43, 21:02, 21:05 - pomiędzy pierwszym piknięciem i najbliżyszym drugim zawsze upływało ok 3 minut. Częstotliwość występowania tego "dwu-piku" była ok 20 minut, ale to nie była jednak reguła, która występiła w dłuższyk okresie obrewacji).

Szukajmy dalej. Jest wyzwanie :-) 

Expert

@ŁukaszS dziękuję za tak dokładne informacje!

Spróbuj rozłożyć i złożyć ponownie kostkarkę. Zobacz jeszcze, czy przy sygnale dźwiękowym cokolwiek się dzieje na wyświetlaczu, wtedy konieczny będzie kontakt z serwisem. To są krótkie sygnały czy może trwające parę sekund?

Wiele sami w tej sytuacji nie zrobimy, jeżeli Twoja lodówka jest na gwarancji, zapraszam do kontaktu z infolinią, w celu wygenerowania zgłoszenia serwisowego. Jeżeli jest już po zakończeniu tego okresu, trzeba się będzie skontaktować bezpośrednio z serwisem w celach diagnostycznych.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

First Poster

@EwaK - Zanim zdecydowałem się napisać tutaj po tym jak już wielokrotnie rozłożyłem i złożyłem ponownie kostkarkę oraz wykorzystałem wszystkie inne porady z nieoficjalnych forów użytkowników produktów Samsung.  

Strałem się jak najbardziej rzetelnie opisać problem w nadziei, że oficjalne forum producenta będzie najlepszym żródłem informacji, które potrzebowałem. Mam niestety wrażenie, że większość użytkowników wszystkich społeczności to ludzi, których produkt jest już jest po gwarnacji (mój też już jest po gwarnacij) i nie jestem wyjątkowym konsumentem, który woli tracić czas na na dyskusje na forach zamiast wezwać serwis, który ma dzięki gwarancji za darmo. 

@EwaK Odpowiedzi na Twoje pytania poniżej.

W czasie pojawienia sygnałe dźwiękowego nic się nie dzieje na wyświetlaczu.

Czy "To są krótkie sygnały czy może trwające parę sekund" - sygnał jest krótki, składa się z dwóch tonów. Jest to ten sam sygnał, który przy poprawnym działaniu kostkarki lodówka zasygnalizuje na koniec procedury test kostkarki po wciśnięciu przycisku "Test switch". Jeżeli help desk nie wie jaki jaki dzięk wydaje test kostatkarki, to spóbujcie zaintonować wspólnie z koreańskim akcentem dzwięk  "Ding - tonkkk"   ;-) 

Mój problem jest wg mnie zdiagnozawany i jest to "zawieszenie" się procedury testu kostkarki. Usterka jest może być fizyczna (np. zwarcie przycisku obwodu przycisku "Test switch") lub moze to też być błąd oprogrmowania - kostkarki lub systemowego, które opowiada za całość sterowania lodówką.

Moje konkretne pytania dla tego powyżeszego problemu do Samsung: czy wywołanie testu kostkarki po przyciśnieciu przysku "Test switch" jest realizowane niezależnie przez kostkarkę bez komunikacji z lodówki (trzeba naprawić kostkarkę) czy steruje tym oprogrmowanie lodówki (można kostkarki nie ruszać i trzeba zająć sie modułem w lodówce)

Dodam, że całość procedury tesu kostaki przebiega prawidłowo i mechanicznie wszystko wygląda ok, a ja mam złe doświadczenia z profesjonalnością autoryzowanych serwisnatów lodówek samsung i chciałbym nie dać się naciągnać na wymianę "na czuja" elementów, które są sprawne. 

Voyager

@EwaK, mogłabyś się odnieść?

Expert

@ŁukaszSo sygnał dźwiękowy pytałam ze względu na jeszcze jedną możliwość, w postaci włączonego trybu serwisowego. Postaram się skonsultować Twoją sprawę z Inżynierami Wsparcia i jak uzyskam od nich odpowiedź, wrócę do Ciebie z informacjami.

First Poster

First Poster

czy problem został rozwiązany bo mam identyczne objawy i wykonałem wszystko co było opisane pod postem. Z niecierpliwością czekam na rozwiązanie problemu

Voyager

@PiotrK  Czy dzwoniłeś na infolinie Samsung tel 22 607 93 33 ?

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

Autorzy z największą liczbą like