Wsparcie

Open search

Odgłosy lodówki- normalne? Czy jest się czym martwić?

Expert

W dzisiejszym poście chciałbym przekazać Wam informacje na temat odgłosów, które może wydawać lodówka podczas swojej pracy. Dla jednych odgłosy pracy są rzeczą normalną, inni się nimi niepokoją i szukają pomocy w tym temacie

Przejdźmy do rzeczy, lodówka to urządzenie, które ma za zadanie schładzać nasze produkty z temperatury pokojowej tj: ok. 24 stopnie Celsjusza do wybranej przez nas na panelu sterowania temperatury docelowej np: 5 stopni Celsjusza. Różnica temperatur to 19 stopni, a więc sporo. W tym czasie lodówka musi wykonać sporo pracy, aby we wnętrzu nasze produkty się nie zepsuły. Wielu z Was zadaje sobie pewnie teraz pytanie- co robi lodówka, aby w środku było chłodno? I jakie dzwięki tej pracy towarzyszą?

Na wstępnie pokażę Wam jak wygląda układ chłodniczy wraz, z kompresorem którego nie widać, ponieważ znajduje się pod obudową lodówki.

układchłodniczy.JPG

W rurkach układu chłodniczego krąży czynnik R-600a, który jest roprężany, aby schłodzić komory a sprężając się, oddaje ciepło na zewnątrz lodówki. Teoretycznie brzmi przystępnie, ale podczas całego procesu wszystkie elementy układu chłodniczego mogą wydawać dźwięki, które nie będą oznaczały awarii naszego urządzenia, a jest po prostu oznaką prawidłowego działania lodówki. Poniżej opiszę jakie dźwięki mogą występować podczas pracy lodówki:

• Cykanie/huczenie: w momencie, kiedy kompresor lodówki rozpoczyna swoją pracę lub ją kończy może wydawać dźwięk przypominający rozruch silnika w samochodzie. Gdy kompresor ustabilizuje swoją pracę siłą rzeczy odgłosy ucichną.

stukaniecykanie.JPG

• Bzyczenie/szum: Za tylną ścianą znajduje się wentylator, który w określonych momentach jest uruchamiany, aby wspomóc proces chłodzenia. Dlatego możecie usłyszeć jego pracę. Dodatkowo cichy szum może być słyszalny, gdy zamykacie lub otwieracie drzwi lodówki, a sprzęt musi wyrównać ciśnienie w środku.

bzyczenie.JPG
  • Syk: Lodówki wyposażone w system No Frost mają za zadanie uniemożliwienie osadzania się lodu i szronu. Odprowadzona wilgoć musi być odparowana, więc uruchamiany jest podgrzewacz, który pomoże w tym procesie. I w tym momencie możecie usłyszeć syczenie.

syk.JPG
  • Bulgotanie: Tak jak pisałem wyżej lodówka, aby chłodziła kompresor wymusza obieg gazu w rurkach układu chłodniczego, przez co możecie usłyszeć bulgotanie.

bulgotanie.JPG
  • Trzaskanie: Podczas pracy lodówki temperatura w środku spada i wzrasta na zasadzie amplitudy, w związku z tym plastikowe wykończenie komór kurczy się i rozszerza, dlatego może występować trzaskanie podczas pracy.

trzask.JPG

Mam nadzieję że dość jasno opisałem temat, jeżeli macie więcej pytań to zapraszam do dyskusji na forum.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
6 ODPOWIEDZI
First Poster

A co w przypadku gdy lodówka w zabudowie praktycznie cały czas (z krótkimi przerwami na wyciszenie się) szumi. Brzmi to tak samo jak lodówki w marketach. Dotyczy lodówki SAMSUNG BRB260187WW/EF.
Jest to dość uciążliwe.

Expert

Cześć PawełK!

Posiadany przez ciebie model jest wyposażony w kompresor Digital Inverter, co oznacza, że pracuje on cały czas. Słyszany przez Ciebie szum jest po prostu pracą urządzenia. Może być to wzmożone np. przez nieszczelność drzwi. Sprawdź więc, czy urządzenie zostało wypoziomowane, oraz jeżeli miałeś przekładane drzwi, czy została również przekręcona uszczelka.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

First Poster

Tak, drzwi były przekładane. Jeśli można wiedzieć o którą uszczelkę chodzi bym mógł zobaczyć. Drzwi nie były przekładane przeze mnie dlatego nie wiem gdzie szukać. 

Expert

Cześć PawełK!

Chodzi o uszczelki na drzwiach chłodziarki oraz zamrażalnika. Przy przełożeniu drzwi powinny zostać przekręcone o 180 stopni. Z łatwością możesz to samodzielnie sprawdzić, one nie są klejone, tylko wciskane.

First Poster

Witam, w ok 8 miesięcznej lodówce od pewnego czasu mam problem z terkoczącym dźwiękiem, dźwięk ten nie pojawia się tylko w momencie startu lub zatrzymania się kompresora lodówki ale trwa ok parunastu minut.

Po odsunięciu lodówki mam wrażenie że dźwięk pochodzi mniej więcej zza metalowej płyty gdzieś na wysokości połączenia lodówki z zamrażarką. Sam dźwięk silnika lodówki jest cichy i bardzo mało słyszalny, natomiast nagrany przeze mnie terkoczący dźwięk jest o wiele bardziej słyszalny niż praca silnika i można go usłyszeć spokojnie z paru metrów od lodówki. Lodówka to RB37J5329SS.

Link do nagranego dźwięku:

https://megawrzuta.pl/download/cd078d845e4e89bde52d1f957dec5576.html

Cześć leszek89,

Dzięki za przesłane nagranie. Rzeczywiście nie brzmi to jak prawidłowa praca urządzenia. Czy zauważyłeś, żeby były w urządzeniu jakieś zmiany temperatur?

W tej sytuacji dobrze byłoby pokazać urządzenie serwisantowi.

Skontaktuj się w tym celu z infolinią pod numerem 801 172 678.

Przed kontaktem przygotuj model, numer seryjny i dokument zakupu urządzenia.

Konsultaci pokierują Cię przez dalsze etapy zgłoszenia.

Autorzy z największą liczbą like