Wsparcie

Open search

Komunikaty w pralkach – błąd 5C/5E. Jak sobie z nim poradzić?

Highlighted
Expert

Cześć Forumowicze,
W dzisiejszym temacie opiszę Wam, jakie mogą być przyczyny pojawiania się komunikatu 5C w pralkach.
W pierwszej kolejności wiele osób pomyśli, że pralaka się po prostu zepsuła, przez co nie odprowadza wody i dodatkowo wyświetla błąd.
Nic bardziej mylnego, zanim zadzwoninicie na infolinię i porposicie o wezwanie serwisu jest szereg czynności, które możecie zrobić samodzielnie, a okresowo nawet trzeba je wykonywać, aby nasza pralka była w idealnej kondycji i nie zaskakiwała nas błędami w najmniej odpowiednim momencie.
A więc do rzeczy, zaczniemy od samego sposobu podłączenia pralki do odpływu, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia.
Wąż odpływowy może być zainstalowany na kilka sposobów:
Najprostszy to założenie węż do umywalki, z tym że trzeba zastosować plastikową prowadnicę węża, aby wąż był zagięty. Sposób założenia prezentuję poniżej.

umywalka.JPG

Wymiar oznaczony gwiazdką to przedział od 60 do 90 cm od podłogi. Jest to na tyle istotne, że umiejscowienie węża poniżej lub powyżej tego wymiaru może spowodować problemy z odporwadzaniem wody bądź cofanie się wody do bębna.
Kolejnym sposobem to klasyczne umiejscowienie węża w rurze odpływowej, w tym przypadku także obowiązuje przedział 60-90cm.

rura.JPG

Oczywiście sama rura może być zainstalowana w ścianie i w większości przypadków tak to będzie wyglądało, obraz oczywiście jest tylko poglądowy.
Ostatnim sposobem podłączenie jest podłączenie do syfonu pod umywalką. Tutaj konieczne jest zastosowanie minimalnej wysokości od podłogi na poziomie 60cm.

zlew.JPG

Oczywiście w tym przypadku pod umywalką znajduje się syfon więc konieczne jest włożenie węża powyżej syfonu, jeżeli wybierzecie ten sposób to częściej konieczna jest kontrola drożności syfonu, ponieważ brudna woda wpływa z dwóch źródeł.

Jeżeli mamy pewność, że pralka jest podłączona na jeden z trzech sposobów zgodnie ze wskazówkami a mimo tego dalej pojawia się komunikat 5C to w pierwszej kolejności sprawdzamy końcówkę węża odpływowego czy na końcu nie ma zebranych pozostałości detergentów, które zalepiły wąż uniemożliwiając odpływ wody, a następnie przechodzimy do wyczyszczenia filtra pompy odpływowej.
Pokażę Wam jak to zrobić. Dla bezpieczeństwa odłączamy pralkę od zasilania i pod klapką układamy szmatkę, ponieważ przy odkręcaniu filtra wyleją się resztki wody.

filtr.JPG

Wyciągamy cały filtr i myjemy go pod bieżącą wodą.

filtr2.JPG

Jak filtr mamy już wyciągnięty to zajrzyjcie jeszcze do miejsca skąd go wyciągamy, aby sprawdzić, czy nie ma pozostałości zabrudzeń (kamyki, skarpetki, monety itd). Każdy taki znaleziony element trzeba wyciągnąć, ponieważ może spowodować zablokowanie pompy.
Czysty filtr zakręcamy ponownie do tego miejsca, z którego go wykręciliśmy.

zakrecfiltr.JPG

Dodatkowo warto sprawdzić, czy wąż odprowadzający wode nie jest nigdzie zagięty lub przytrzaśnięty.
Po wykonaniu powyższych czynności Wasza pralka powinna funkcjonować prawidłowo 
Jeżeli macie jakieś pytania to oczywiście zapraszam do dyskusji

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
3 ODPOW. 3
First Poster

Wszystko sprawdzone. Wąż drożny i dobrze zamontowany. Filtr czysty. A woda jakby nadal nie chciała odplywac z pralki. 

KrzysiekK Moderator
Moderator

@MichałJ @EwaK @Aleksandra_S_W

Doradzicie coś?

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

 

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Expert

@mkgarbustunelik za filtrem też jest czysty? Nic tam nie wpadło? Czasem są to monety, blokujące wirnik pompy odpływowej, przez co pralka nie ma możliwości odprowadzenia wody. Po jakim czasie pojawia się komunikat? Od razu czy już w trakcie cyklu? Wąż jest w obejmach, bez zagięć? Odpływ w ścianie też jest drożny? Pralka w ogóle jest jeszcze na gwarancji? Będę wdzięczna za odpowiedzi, ułatwi to znalezienie przyczyny

 

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

 

Sprawdź nowy dział Wideo i podziel się opinią.
Autorzy z największą liczbą like