Podpora

Open search

Galaxy Fold: budoucnost v (p)ohybu

Superuser II
Superuser II

Týden s týdnem se sešel a já si mohl Galaxy Fold osahat opravdu naživo na veletrhu IFA, kam jsem byl jako zástupce Community pozván.

Vidět Fold, to není jen tak. Jakkoliv měl Samsung halu plnou zajímavých zařízení, od 8K televizorů, přes tablety, notebook, hodinky až po chytré pračky a lednicky, u Foldu jako jediného byla asi půlhodinová fronta. Samsung to měl dobře vychytané, fronta byla organizovaná a lemována zajímavostmi jako Note10 apod, to ale samozřejmě Fold nenahradilo.

f20190906_103809.jpgGalaxy Fold stagef20190906_104330.jpg20 minut more...

Po nezbytném čekání nastal kýžený okamžik a já měl na skoro 15 minut k dispozici Samsung Galaxy Fold, první opravdu použitelný ohebný telefon na světě (ne úplně žádoucí pokusy konkurence nebudeme raději moc připomínat )

U stánku se mě ujal velice příjemný pán, který mně ochotně pomohl s natočením videa a odpovídal bez jakékoliv snahy o marketingštinu. Vysvětlil, co a jak; otevřeně ukázal, co Samsung změnil od představení a nijak na mě nespěchal. Opravdu jsem si mohl hrát jak dlouho jsem chtěl.

Když Fold vezmete do ruky, máte pocit, jako byste drželi starý tlačítkový telefon. Přístroj je na dnešní poměry velice úzký, ale zato silný a těžký: přece jen jsou to vlastně dva telefony v jednom.

Na přední straně je displej, který lemují zleva a zprava tenké rámečky, zato z horní a dolní strany je opravnu hodně prostoru. I když je displej plnohodnotný a přístroj jde používat bez omezení i v zavřeném stavu, budou tak budoucí majitelé nejspíš jen přijímat hovory a číst SMS. Už na psaní jsem měl dojem, že je málo místa.

Na zadní straně je fotoaparát, na bocích tlačítka hlasitosti, Bixby/power a čtečka otisků prstů.

Tělo je stříbrné (nevím, jetsli budou i jiné varianty) a neuvěřitelně lapá otisky.  Mělo by být k dispozici nějaké pouzdro, to bohužel na stánku neměli.

Myslím, že popis zavřeného telefonu už stačí, jdeme na to, co dělá Fold Foldem - otevřeme ho. Možná existuje někdo, kdo to zvládne jednou rukou, já to ale nejsem. Otevření ani zavření není těžké, ale holt jsou k tomu potřeba obě ruce.

Zařízení drží stabilně jak v otevřeném, tak v zavřeném stavu. Průběh otevírání a zavírání je plynulý. Po rozevření se telefon zaaretuje. Displej zobrazuje obraz i během otevírání nebo zavírání, je viditelný menší přechod u zlomu, ale to vůbec nevadí, protože v polorozevřeném stavu telefon asi nikdo provozovat nebude.

Velmi častým dotazem je, jak moc vadí zlom uprostřed displeje. Je mně jasné, že se najdou lidi, kterým bude vadit už z principu, ale se snahou o maximální objektivitu říkám, že zlom je sice možné snadno nalézt, ale vůbec nevadí. Na IFA byla spousta ostrých světelných zdrojů, které házely prasátka kam se jen dalo, ale i v tomto velice náročném prostředí bylo browsení po netu nebo prohlížení fotek naprosto bez rušivých vjemů.

Pokud přejíždíte prstem přes střed displeje, je opět zlom cítit, ale je to takový nepatrný měkký pocit, žádné zadrhnutí.

Prostě o tom zlomu víte, ale nevadí vám.

Přechod mezi zavřeným a otevřeným telefonem je bez zadrhnutí. Nečekáte, než naběhne velká obrazovka, protože ta nabíhá už při začátku otevírání a i to je okamžité.

Neměl jsem praxi v ovládání prostředí (odkud taky), takže mně pán od Samsungu ukazoval, jak lze snadno provozovat tři aplikace na vnitřní obrazovce, to bylo opravdu něco hodně wow!

Co říct závěrem? Není to snadné. Moje technicky orientované srdíčko bylo na pokraji infarktu, když jsem si mohl hrát s takto pokročilým zařízením. Pokud jste nadšenec, můžete začít šetřit, Fold se bude prodávat od půlky září v Německu za 2100€. Pokud jste hater, najdete si na Foldu určitě něco negativního, třeba tu cenu.

Za mě je to první generace revolučního zařízení a myslím, že Samsung dotáhnul, co šlo tak daleko, jak jen to šlo a pokud jste cílová skupina, začínejte šetřit. Já začínám

f20190906_110047.jpgBeautifulf20190906_110120.jpgWhat's inside?f20190906_110131.jpgWhat's inside?f20190906_110144.jpgWhat's inside?f20190906_110206.jpgComparing to S10+f20190906_110222.jpgLet's go!f20190906_110508.jpgA community articlef20190906_110530.jpgIt works also partialy closedf20190906_110543.jpgA selfie f20190906_110602.jpgA selfie with a closed Foldf20190906_110607.jpgf20190906_110611.jpgf20190906_110615.jpgf20190906_110715.jpgf20190906_110816.jpgClosed Fold

Co se tedy od představní změnilo? Především byla krycí fólie na displeji roztáhnutá až pod okraj (1), takže nikoho už nenapadne ji sundávat. Dále byl upraven kloub (2), aby skrze mezeru nemohl do přístroje proniknout prach a také byly zmenšeny otvory na zadní straně (3,4), které umožňují ohyb, opět kvůli možnému průniku prachu, který se pak mohl dostat do jemného mechanismu kloubu.

ff20190906_110715.jpg

4 ODPOVĚDI/ODPOVĚDÍ 4
Highlighted
Mastermind
Mastermind

Dziękuję za kudo @Violin_KA, cieszę się, że odwiedzam waszą przestrzeń, pozdrawiam z Hiszpanii i życzę powodzenia i serdecznej pracy

Violin_KA Moderator
Moderator

Dziekuje za pozdrowienie @RpBP  i zycze powodzenia w pracy. Udanego urlopu w Hiszpanii!

Mastermind

Bye