Wsparcie

Open search

S9+brak kodu odkup w Samsung Members

Apprentice

mmm Maybe this issue has something to do with the country that I have set up under my samsung account? I have Spain as Country. I am from Spain but living here in Poland for more than 2 years now..... I hope it is not because of that.... :(

Voyager

It may be a problem. AFAIK, promotional codes are offered on the territories of Poland (code) and UK (discount).

You may try to ask a Polish friend for help. 

DamianK Moderator
Moderator

@mariagoya

Let me gather most important informations...

1. You have purchased Galaxy S9+ in Poland,

2. You have activated your phone with Polish SIM card,

3. Your Samsung Account have been set up with Spain as country. 

Conditions #1 and #2 are neccessary to get the code in Samsung Members app.

I'm not sure if country settings of Samsung Account are related to lack of promotional code.

I will try to check that.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna, zaakceptuj ją jako rozwiązanie albo kliknij like!

Zajrzyj na nasz dział wideo! | Spotkanie Społeczności Samsung | Relacja z IFA2018
Apprentice

Hi Damianka!

Let me add some more informations:

Condition #1 is met, phone was bought through https://sklepsamsung.pl/

Condition #2 I believe was met, I did a call from polish sim card for more than 5 minutes, as a representative from Samsung support told me to do.

Condition #3, country in samsung account, is Spain, but I have called today to samsung account support (polish support in English) to request them to change that to Poland. I hope this is not causing the issue but just to be sure and... also because since I have Spain in the account, through Samsung Members application, every time that I was trying to request chat support or any support, it refers me to the support options in Spain and they were telling me that they can provide technical support about the device, but obviously not about any purchase because it was done in another country and not in Spain... logically.

So I preferred to change the country to Poland to avoid this kind of issues in the future. What do you think guys? I am afraid that for this reason I will lose the right to have the code and to benefit from the promotion, despite that it is not my fault because is something that was set by default the first time I created my samsung account and also because nothing is written about the "country" under Samsung account in the promotion regulations.

Thanks for your help on this,

maria

First Poster

Może czegoś nie wiem...

Gdzie pobrać kod promocyjny?

W zakładce korzyści nie ma nic.

Voyager

A kliknąłeś baner promocyjny "witaj nowy" i przycisk "pobierz kod" w apce Samsung Members?

First Poster
Wcale nie mam tego baneru
Superuser II
Superuser II

@Mateusz2 poczekaj jakiś czas, kod promocyjny może pojawić się po 24 godzinach, o czym  pisali już inni. 

Pamiętaj też, że promocja trwa do 31 marca lub do wyczerpania puli przeznaczonej na promocje.

Jeśli moja odpowiedź była pomocna kliknij  LIKE. Gdy rozwiązała problem skorzystaj z przycisku
Korzystaj z forum wygodnie i komfortowo - oto kilka dobrych praktyk!
Zanim zadasz pytanie, skorzystaj z wyszukiwarki, sprawdź czy ktoś podobnego już nie zadał.
Nie twórz nowego, dopisz się w już istniejącym, podobnym lub takim samym temacie.
Voyager

Mateusz, a kliknąleś "zobacz wszystkie korzyści"? Tam powinna być oferta dotycząca S9 i S9+.

First Poster

Witam serdecznie.

Kupilem S9+ miesiąc temu.  Apka Samsung members została pobrana ze sklepu Play.  Nie zauwazylem w aplikacjach aby byl jej odpowiednik fabrycznie zainstalowany. Jest połączona z samsung account. Telefon zarejestrowany. W zakładce korzyści nie wyświetlają mi się żadne banery.  Czy dlatego że dopiero wczoraj 20.04 rejestrowałem produkt ? Mam jeszcze szansę na skorzystanie z promocji?

Autorzy z największą liczbą like