Wsparcie

Open search

HEVC - wideo wysokiej wydajności w modelach S10

Highlighted
Superuser II
Superuser II

Jak zapewne niektórzy wiedzą, Samsung już w modelach S9 i S9+ wprowadził obsługę wideo o wysokiej wydajności HEVC  swoją politykę kontynuuje również w modelach z serii 10. Odpowiednikiem tego formatu wideo jest format HEIF dla zdjęć. Oba formaty mogą zmniejszyć rozmiar pliku o połowę. Temat zdjęć opisałem w tym wątku: Oszczędzamy pamięć w S10 zapisując zdjęcia w formacie HEIF.

Podobnie jak w przypadku zdjęć, tak i w przypadku plików wideo, Samsung skorzystał z tego formatu do zmniejszania wielkości zapisywanych plików z nagraniami wideo wykonanymi naszymi telefonami, czym więcej w przytoczonym temacie.

 

Jak włączyć zapis w formacie HEVC?

 

1. Uruchamiamy aplikację aparat, możemy ją przełączyć w tryb wideo i klikamy na ikonę zębatki, aby przejść do menu ustawień.

 

aparat.jpg

 

2. Przewijamy ustawienia do zakładki Filmy, szukamy opcji Zaawansowane opcje nagrywania i klikamy na nią.

 

zaawansowane.jpg

 

3. W nowo otwartym oknie aktywujemy funkcję Wysoka wydajność wideo

 

wideo.jpg

 

I to już wszystko co powinniśmy zrobić. Od tej pory nasz telefon będzie nagrywał filmy w trybie HEVC.

 

A co z udostępnianiem i odtwarzaniem tego formatu na innych urządzeniach?

O ile telefony z serii 10 w przypadku zdjęć mają opcję konwertowania formatu HEIF na JPEG, to już w przypadku plików wideo nie ma takiej możliwości. Spowodowane jest to tym, że zarówno filmy nagrywane w formacie HEVC, jak i te nagrywane standardowo zapisywane są z rozszerzeniem *.MP4. A na chwilę obecną prawie wszystkie urządzenia również mobilne powinny sobie poradzić  uruchamianiem filmów HEVC. Problem może mieć tylko system Windows.  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pośrednictwem Microsoft Store, pobrać i zainstalować Rozszerzenie wideo HEVC.

Alternatywą dla uruchamiania filmów HEVC w sytemowy odtwarzaczu okienek jest oczywiście użycie odtwarzacza wideo innej firmy, takiego jak np. VLC, który domyślnie obsługuje formaty plików HEVC.

Ja osobiście stosuję wtyczkę, co pozwala na użycie formatu HEVC również w innych aplikacjach w systemie.

 

A co Wy o tym sądzicie? Używacie?

 

 

Zapraszam Was również do innych moich tematów związanych z tematyką foto i wideo:

Oszczędzamy pamięć w S10 zapisując zdjęcia w formacie HEIF

Zniekształcenia zdjęć szerokokątnego aparatu S10 - jak się ich pozbyć

 


S11 A MOŻE S20? PLOTKI, PRZECIEKI, INFORMACJE - czyli co już wiemy o nadchodzącym flagowcu!!!Jeśli moja odpowiedź była pomocna, kliknij LIKE lub ZAAKCEPTUJ JAKO ROZWIĄZANIE.
Autorzy z największą liczbą like