Wsparcie

Open search

Senior i jego smartfon - relacja z warsztatów

MonikaK Moderator
Moderator

Cześć,

dziś podzielę się z Wami artykułem, który będzie bardziej o ludziach, niż o technologiach. Temat jednak w mojej ocenie jest ważny, dlatego chciałabym go Wam zaprezentować. W mediach wciąż słyszymy o różnego rodzaju akcjach na rzecz pomocy innym. Sama też chętnie angażuje się w taką działalność, chociaż dotychczas skupiałam się na dzieciach lub rodzinach w trudnej sytuacji materialnej. W grudniu postanowiłam wziąć udział w kampanii o innych charakterze, która niezwykle mnie zaciekawiła i skłoniła do refleksji.

20181214_071435.jpgCzy wiecie, że  aktualnie co piąty obywatel Polski to osoba w wieku 60+. Liczba ta wzsrasta i szacuje się, że w 2050 roku osoby w tym wieku będą  stanowić 40 % społeczeństwa[1]. Z roku na rok żyjemy coraz dłużej, co jest niezwykle pozytywnym zjawiskiem. Zastanawiające jest jednak to, że mimo wydłużania się naszego życia, nie idzie to w parze ze znajomością nowości technologicznych oraz odnajdywaniu się osób starszych w cyfrowej przestrzeni. Statystyki pokazują, że ze smartfona korzysta zaledwie 10 % osób w grupie wiekowej powyżej 65 lat, podczas gdy z tradycyjnego telefonu komórkowego aż 59 %. Żadnego urządzenia mobilnego nie używa zaś aż 27 % przedstawicieli tej grupy wiekowej[2].

20181212_172221x.jpg

Powyższe dane są dość zatrważające. Co może być powodem tej tendencji wśród osób starszych? Strach, brak wiedzy, przekonanie, że to nie dla mnie? Samsung odpowiedział na to pytanie działaniem w postaci organizacji Warsztatów Technologicznych dla Seniorów, które są prowadzone od około 3 lat, a w tym roku po raz pierwszy z udziałem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Cel i idea warsztatów - zacieranie różnic pokoleniowych oraz wspieranie seniorów w kontaktach z bliskimi poprzez edukację i zaprzyjaźnianie z nowymi technologiami. Bo czy nie świetnie jest otrzymać filmiki czy zdjęcia wnuków na swojego smarfona?

Efekt - powyżej 100% planowanej frekwencji wśród seniorów, ogromne zaangażowanie, uśmiech i zwiększenie pewności siebie wśród zaproszonych gości.

Spotkanie odbyło się 12 grudnia w Serwisie Samsung Plaza oraz zostało poprowadzone przez doświadczonego trenera produktowego Samsung Electronics. Rolą moją oraz pozostałych wolontariuszy-pracowników firmy Samsung, było asystowanie oraz wsparcie uczestników podczas kolejnych zadań, którymi było m.in. konfiguracja telefonu podczas pierwszego włączenia czy zapoznanie się z przydatnymi funckjonalnosciami, takimi jak wysyłanie wiadomości SOS bądź udostępnianie lokalizacji rodzinie.

20181212_180509.jpg

Miałam ogromną przyjemność pracy z bardzo ciepłym i miłym małżeństwem, którzy dzielnie radzili sobie z nowymi zadaniami. Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem odwagi oraz otwartości wszystkich uczestników warsztatów i wierzę, że zdobyta przez nich wiedza skutecznie przyczyni się do poprawy jakości ich życia. Całość spotkania zakończyła jazdą na roller coasterze na za pośrednictwem gogli Gear VR Samsung. To było coś

A co Wy sądzicie o tego rodzaju akcjach?

[1] Dane GUS, Ludność w wieku 60 lat i więcej, 2016

[2] Dane CBOS, Korzystanie z telefonów komórkowych, 2017

1 ODPOWIEDŹ 1
Mastermind

Znam jednego seniora który nie żle włada smartfonem wieku 80 lat 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Założyłeś temat i Ci pomogłem ? Oznacz najlepszą odpowiedź jako rozwiązanie. Dla mnie to najlepsza motywacja

Autorzy z największą liczbą like