Podpora

Open search

Zapomeňte na kýč: 14 nápadů na originální valentýnské dárky

Community Manager

Někdo ho slaví s láskou, jiní ho naprosto nesnáší. Je označovaný za komerční svátek, americkou tradici, oslavu konzumu. Ať už ale patříte k jeho příznivcům, nebo jste členem radikálního antivalentýnského odporu, den zamilovaných se blíží a 14. února vás nemine. Páry po celém světě ho obvykle slaví romantickou večeří, případně drobnou pozorností. Ti opravdu bezhlavě zamilovaní pak svým drahým polovičkám dopřejí dary o něco větší. A nejen pro ty jsme vybrali čtrnáct tipů na dárky, které se klasickému valentýnskému kýči úspěšně vyhýbají. Tedy až na tu růžovou...

 

Všechny cesty (lásky) vedou do Říma

Ještě předtím, než vám odhalíme náš valentýnský výběr, se ale vrátíme do dob starověkých Římanů. Počátek oslav svatého Valentýna totiž sahá až k jinému svátku, který je dodnes opředený tajemstvím – k rituálním oslavám přicházejícího jara nazývaným Luperkálie (z latinského slova „lupus“, česky „vlk“). Festival se konal každý rok mezi 13. a 15. únorem.

 

01.jpgNěkdo maluje kraslice a šlehá se pomlázkou, někdo se potírá krví a nechává se šlehat zvířecí kůží. Jako na olejomalbě ukazující oslavy Luperkálií

Ulicemi měst se tehdy proháněli mladí i staří, užívali si zábavu, hodokvas… a obětovali zvířata. Účastníci pohanského ceremoniálu se potírali jejich krví, ženy se dokonce nechaly šlehat zvířecími kůžemi, aby byly plodné a co nejdřív otěhotněly. Trochu valentýnštější nádech pak měla hra, během které si muži vylosovali lístečky se jmény žen. Takto náhodně vytvořené páry si následně oslavy užívaly společně. A pokud si padly do okna, nikdo jim v lásce nebránil ani po skončení festivalu.

 

Na konci pátého století však přišla na řadu křesťanská církev. Na její vkus byly oslavy příchodu jara až příliš rozmarné, označila je za bohapusté pohanské orgie a bylo po zábavě. Papež Gelasius I. pak na počest křesťanských mučedníků vyhlásil 14. únor za den svatého Valentýna. A tak začala detektivka, kterou s jistotou dosud nikdo nerozluštil.

 

S láskou tvůj Valentýn

02.jpgSvatý Valentýn s anděly. Jeho skutečnou podobu však nikdo neznáKdo byl ten slavný Valentin, případně počeštěně Valentýn? Teorií o jeho původu je několik, ale stoprocentní jistotu nikdo nemá. Jedna ze známějších legend pochází ze 3. století. Biskup Valentin měl tehdy navzdory přísnému zákazu císaře Claudia II. oddávat zamilované páry podle křesťanské tradice.

 

Jenže byl odhalen a 14. února popraven. Před svou smrtí ještě údajně stihl napsat dopis žalářníkově dceři, čímž dal o mnoho století později vzniknout zvyku zamilovaných valentýnských psaníček – valentýnek.

 

Za nejstarší valentýnku je považována báseň z roku 1415 napsaná orleánským vévodou Karlem. Při svém uvěznění v londýnském Toweru po bitvě u Azincourtu poslal list plný zamilovaných slov své drahé manželce. Originál tohoto milostného dopisu je dokonce dodnes uchovaný v Britské knihovně.

 

S postupem času si na psaní valentýnek pro své manželky (a milenky!) začala šlechta najímat básníky, brzy se do romantické tvorby vrhnul i obyčejný lid. Největší popularity dosáhla zamilovaná psaníčka v 17. století, na počátku toho dvacátého se pak začaly vyrábět předtištěné valentýnské pohlednice. Podnikaví jedinci totiž i u nevinného svátku lásky vycítili vynikající příležitost ke zbohatnutí a kapitalistická mašinérie se roztočila na plné obrátky.

 

03.jpgNejste zrovna básnířka či básník? Půjčte si pár slov třeba od Shakespeara. Romeo a Julie to jistí!

 

To nejdražší

Od vzkazů a dopisů byl k různým dárečkům už jen krůček. Čokolády ve tvaru srdíček, sladkosti, květiny i šperky dnes patří k běžným kulisám dne sv. Valentýna. A v těch nejvyšších kruzích k nim klidně přidejte i luxusní automobily nebo diamanty.  Láska se však nedá měřit penězi nebo dárky. Tím nejcennějším darem i nadále zůstává společně strávený čas, pozornost a krásné vzpomínky. Na věcné dary zapomeneme, ale krásné okamžiky nám nikdo nevezme a zůstanou nám navždy.

 

Pokud však přece jen toužíte objektu své tužby darovat kromě nehynoucí lásky i něco hmatatelného, možná vás inspirujeme následujícími 7 + 7 tipy na valentýnské dárky!

 

04.jpgSpolečně strávený čas je ten nejkrásnější dárek. A to nejen na Valentýna

 

Valentýnky pro ni

 

1. Osm gramů lásky

Když vás zrovna nenapadají ta správná a sladká slova, nasaďte své milované ikonická bezdrátová sluchátka IconX se superodlehčeným designem v zářivě růžové barvě.  Ovládají se jediným dotykem, díky fitness funkcím se umí stát i osobním trenérem – a hlavně z nich budou k ušním bubínkům plynout sladké melodie až sedm hodin bez nabíjení.

 

her01.PNGCo se skrývá v malé růžové krabičce? Hodně hodin pohodového poslechu

 

2. Aby nikdy nepřišla pozdě na rande

Výjimečné hodinky pro výjimečnou dámu. Proč darovat obyčejné hodinky, když můžete potěšit trendy chytrými hodinkami Galaxy Watch? Už na první pohled zaujmou stylovým designem v odstínu Rose Gold, navíc dokážou počítat kalorie, uběhnuté kilometry i počet vypitých káv. Také upozorní na všechny schůzky a v kombinaci s bezdrátovými sluchátky přes ně může vaše milá poslouchat vámi pečlivě vybraný zamilovaný playlist na Spotify.

 

her02.PNG„Krásné ráno, lásko! Přeju ti pěkného Valentýna. V kolik se sejdeme?“ Dovedete si představit úžasnější budíček?

 

3. USB jako šperk

Není šperk jako šperk. Darovat USB flash disk na Valentýna možná zní jako neromantické gesto, ale opak může být pravdou. Minimalistický design v kombinaci s matným povrchem a rafinovanými křivkami potěší oko každé ženy. Výjimečné přenosové rychlosti s podporou USB 3.1 pak potěší vás oba. Navíc odolá rozlité vodě, nárazům i extrémním teplotám. A vypadá skvěle na klíčích, na řetízku i na kabelce.

 

her03.PNG256 GB místa pro vaši lásku

 

4. Otevírací kryt otevře i její srdce

Krásný kryt pro Galaxy A9 ochrání nejen displej jejího telefonu, ale dokonce má i tajnou kapsu na platební karty. Nebo zamilované vzkazy. Má snad vaše milá jiný telefon? Nevadí, u nás si vyberete kryt pro každý smartphone Galaxy.

 

her04.PNGKryt má dokonce inteligentní senzor, který dokáže aktivovat a vypnout displej

 

5. Když ji obejme hudba...

Zahrňte ji láskou a zaplňte celou vaši domácnost jejími zamilovanými songy díky bezdrátovému Bluetooth reproduktoru s dálkovým ovladačem. Jeho elegantní provedení je jednoduše nepřehlédnutelné a skvěle doplní design každého prostoru. Lze jej ovládat jak mobilním telefonem, tak i pomocí kompaktního kruhového modulu s možností hlasového ovládání. A hlavně – každý valentýnský slaďák na něm bude znít jako hudba nebeská.

 

her05.jpgNepodporujeme genderové stereotypy. Špičkový hudební doprovod poskytne designový reproduktor nejen v kuchyni a nejen ženám

 

6. Telefon jako v peřince

Na dotyk je měkoučký, ale současně je dostatečně odolný, ale ochránil i jejího nejdražšího pomocníka… Note9. Silikonové pouzdro pro její supervýkonný smartphone – například v půvabném béžovém odstínu (nebo je libo jiný?) – je fantasticky flexibilní a snadno omyvatelný. A v naší bohaté nabídce krytů samozřejmě najdete modely vhodné i pro další telefony Galaxy.

 

her06.jpgOchranných krytů na telefon, kabelek a bot není nikdy dost. Nikdy!

 

7. Pokaždé originální

Náramky, šátky, náušnice, šperky... Ani vaše partnerka jich určitě nemá zrovna málo. A všelijaké doplňky jí dávají možnost vykouzlit pokaždé trochu jiný (ale samozřejmě stále stejně půvabný!) styl. Dopřejte jí tuto radost i při nošení Galaxy Watch díky bohaté nabídce vyměnitelných řemínků.

 

her07.jpgPozor, s těmito řemínky na ruce vaší partnerky se může snadno stát, že o její ruku budete žádat!

 

Valentýnky pro něj

 

1. To je on, mého auta šampion

Co muži milují? Praktické dárky! Rychlonabíječka do auta se vždy hodí. Třeba v okamžiku, kdy potřebujete nabít telefon oba najednou.

him01.PNGNavždy spojení. Láskou a USB. I v autě

 

2. Tlukot srdce, tikot hodinek

Inteligentní hodinky Galaxy Watch jsou nejen úžasně stylový a výkonný doplněk, ale také se stanou vaším tajným spojencem. Vašeho muže totiž spolehlivě upozorní, že už je čas se zvednout a zamířit domů. A přímo na hodinkách se mu ukážou všechny zprávy, které mu pošlete. Takže vás bude mít vždy po boku... nebo alespoň na zápěstí.

 

him02.PNGNikdy nepřijde pozdě, vždy bude na dosah. A ještě mu to bude slušet!

 

3. První pomoc při hádkách

Nejlepší lék na domácí nepohodu? Oba se na chvíli stáhněte z bojiště, nasaďte si bezdrátová sluchátka IconX a na chvilku se zamyslete. Obvykle přijdete na to, že hádku vyřeší upřímný rozhovor v klidnějším duchu. A všechno se tak promění na ten nejkrásnější love song.

 

him03.PNGPecky, které hrají samé pecky

 

4. Pořádná porce muziky

Zaposlouchejte se do rytmu lásky s přenosným reproduktorem Scoop. Má kompaktní kruhový tvar s poutkem, takže ho můžete zavěsit prakticky kamkoliv. Nebo ho propojit s telefonem a pomocí vestavěného mikrofonu vést nekonečné rozhovory na dálku dlouho do noci.

 

him04.jpgHudba vždy a všude. V kuchyni na stole. Na verandě. A samozřejmě i v koupelně

 

5. Zbroj pro jeho smartphone

Top telefony si zaslouží top ochranu. Dopřejte vašemu partnerovi, tedy přesněji jeho Galaxy Note9 odolné opancéřování kvalitním ochranným krytem. Ten bude telefon bránit s doslova vojenskou poslušností. Splňuje totiž náročnou certifikaci MIL-STD-810, kterou používá americká armáda. Ale to, že je pořádně pevný a odolný, nijak neomezuje možnost bezdrátového nabíjení nebo pohodlné ovládání. A pokud váš milý dává přednost jinému telefonu, tak to vůbec nevadí. Vyberte mu pouzdro právě na ten jeho. Ochrana je totiž důležitá.

 

him05.PNGVysněný princ v zářivém brnění? Skoro...

 

6. Bezdrátová důvěra

Nabíjecí podložku můžete zkombinovat s prvním produktem z našeho valentýnského výběru – adaptérem do auta – a vytvořit tak praktický nabíjecí set pro každou příležitost. Ale i sama poslouží svému účelu. Váš partner už se tak nebude moci vymlouvat pověstnou hláškou: „Nemohl jsem ti napsat ani zavolat, protože se mi vybil mobil!“

 

him06.PNGMalá palačinka, která nasytí každý smartphone hladový po energii

 

7. Vyměňte řemínek, ne partnera

Jeho Galaxy Watch mohou vypadat každý den jinak. Ale pokaždé perfektně. Například luxusní kožený řemínek s krokodýlím vzorem promění chytré hodinky na skutečně luxusní módní doplněk. Další pásky pro 46mm model Galaxy Watch se pak hodí pro různé příležitosti od sportu po společenskou událost. Dámy, udělejte ze svého muže skutečného džentlmena!

 

him07.PNGNový den, nový řemínek. Dejte si pozor, ať slovo "řemínek" nezaměníte za slovo "partner"

 

… anebo mu/jí napište básničku nebo upřímné vyznání lásky. Někdy totiž stačí málo a uděláte ten největší dojem. Stačí jen úsměv navíc nebo být na sebe navzájem o trochu milejší – a uvidíte, jaké se mohou dít zázraky.

 

main.PNGLáska má mnoho podob. Prý prochází i žaludkem. Nebo hory přenáší. Tak ji 14. února nezapomeňte rozdávat!

Valentýnské vědomosti

 

Věděli jste, že...

 

  • v Japonsku na den zamilovaných dostávají čokoládu chlapci a muži? O měsíc později, 14. března, pak na tzv. “Bílý den” pozornost svým ctitelkám oplatí. Bílou čokoládou, šperky nebo jiným doplňkem v bílé barvě.
  • na Valentýna se prodá více než 1 miliarda milostných pohlednic?
  • ve Finsku se 14. únor nazývá Ystävänpäivä, “den přátel”? Jeho podstata spočívá v uctění kamarádů, nikoliv ve vyznání lásky k partnerovi.
  • první čokoládovou kolekci v krabičce ve tvaru srdce údajně vyrobila v polovině 19. století dnes už legendární cukrovinkářská společnost Cadbury?

 

A na závěr hádanka. Jak dlouho se líbal pár, který se v roku 2013 zapsal do Guinnessovy knihy rekordů?

 

  • 58 hodin, 35 minut, 58 sekund
  • 46 hodin,  33 minut, 12 sekund
  • 48 hodin, 5 minut, 58 sekund

Pokud jste zvolili první možnost, odpověděli jste správně! Za odměnu (nebo za trest?) si můžete pustit tuto krásnou zamilovanou písničku

 

A také nám prozraďte, jaký nejbláznivější, nejkýčovitější nebo nejabsurdnější dárek jste na Valentýna dostali vy? Případně ještě něco horšího – co takového jste sami někomu darovali?

 

4 Poznámky
Superuser I
Superuser I

Pěkná ispirace, dárečků není nikdy dost a určitě nikomu nebude vadit, když si koupíte i nějaký sami pro sebe

Superuser II
Superuser II

Ta flashka se mně líbí, jen je uvádělá pouze rychlost čtení, jaký to má zápis?

Superuser I
Superuser I

@Libb  oficiálně: Až 300 MB/s rychlost čtení při použití USB 3.0. Rychlost zápisu je nižší než rychlost čtení. * Rychlost se může lišit v závislosti na připojeném zařízení a prostředí.

A reálně: SmartSelect_20190210-111445_Chrome.jpg

 

Superuser II
Superuser II

To nechápu. Mám 5 let starou flashku, 64 GB a ta má čtení i zápis 200MB/s