Podpora

Open search

Samsung Galaxy Note: Nejlepší výbava v největším balení

Community Manager

Jsou nejlepší, jsou výjimečné. Za poslední roky se už stalo pravidlem, že když Samsung na jaře představí vrcholné modely řady Galaxy S, o jejichž slavné historii plné inovací jsme psali nedávno, následují o několik měsíců později modely Galaxy Note.

Ty vychází z „eskových“ vlajkových lodí, ale vždy nabízejí ještě něco víc. Ještě o trochu vyšší výkon, ještě větší displej, někdy také ještě lepší fotoaparáty… A hlavně unikátní stylus, chytré pero S Pen. To vám umožňuje dokonale pohodlně psát poznámky, kreslit na displej vysoce přesné nákresy a obrázky a plně využít velkou úhlopříčku k efektivnímu multitaskingu ve více oknech.

Modely Galaxy Note jsou naše největší smartphony (tedy až na dvě výjimky: obří Samsung Galaxy Mega z roku 2013 a jeho nástupce Mega 2 z roku 2014) a získaly si obrovskou oblibu po celém světě. Ještě než tuto vrcholnou řadu doplní nejnovější model, připomeňme si, čím uživatele nadchly jednotlivé generace Note.

 

Galaxy Note (2011)

 

Note1.jpg

 

Náš nový Galaxy S10+ má 6,4" displej, a nejenže to nikomu nepřijde divné, navíc ho pořád můžete dokonale pohodlně ovládat jednou rukou a vejde se do každé kapsy, má totiž prakticky bezrámečkový displej. Před osmi lety, když jsme představili Galaxy Note, ale byla situace v oblasti designu dost jiná.

 

Úhlopříčka 5,3" byla nevídaná a náš „phablet“ (zařízení o velikosti mezi telefonem a tabletem) při představení otřásl zavedenými pravidly. Je tak velký displej potřeba? Dá se takové zařízení komfortně používat? Není nutné vymýšlet odpovědi a argumenty, stačí se podívat na čísla. Za méně než dva měsíce se prodalo milion kusů Galaxy Note a ani ne rok od uvedení už těch milionů bylo deset.

 

Pár malověrných se ještě smálo lidem, kteří mají v MHD v ruce „pádlo“, ale už první generace nadchla náročné a pokročilé uživatele chytrým perem S Pen, špičkovou hardwarovou výbavou a softwarovými vychytávkami, díky kterým byla na phabletu radostí práce i zábava. Note prostě a jednoduše zazářil a éra špičkových obřích telefonů začala.

(Mimochodem, věděli jste, že zmíněný Galaxy S10+, který má ještě o palec (cca 2,5 cm) větší úhlopříčku, je sice kvůli protáhlejšímu poměru stran přibližně o centimetr vyšší než první Note, ale jinak je v porovnání se svým pra-pra-prastrýcem o nějakých 8 mm užší a bezmála o 2 mm tenčí? Pokrok nejde zastavit…)

 

Galaxy Note II (2012)

 

Note2.jpg

 

Nehodláme vás u každé generace nudit prodejními čísly, ale na nástupci první generace si ještě ukážeme, jak si obří telefony s ve své době vrcholovou výbavou získaly srdce uživatelů. Prvních Galaxy Note se za dva měsíce prodalo milion kusů. U Galaxy Note II to bylo za stejnou dobu milionů pět (celkově kolem třiceti).

 

5,5" Galaxy Note II vycházel z modelu Galaxy S III, vylepšil oproti svému předchůdci, co mohl, a uspěl u kritiků i zákazníků. Kromě větší úhlopříčky nabídl čtyřjádrový procesor a rozpoznával 1 024 úrovní tlaku, takže umožňoval ještě přesnější práci s perem S Pen. To nově díky softwarovým vychytávkám podporovalo gesta, práci ve více oknech nebo funkci Air View – tedy náhled při přejetí perem nad obrazovkou.

 

Galaxy Note 3 (2013) & Note 3 Neo (2014)

 

Note3.jpg

 

Note 3 přinesl luxusnější tenčí a lehčí design. Nabídnul také záda z umělé „plastové“ kůže a lem přední strany z imitace kovu. To ale samozřejmě není všechno – další významné novinky se týkaly S Pen. Vylepšení se dočkala práce ve více oknech a uživatelé měli k dispozici vyskakovací okna a speciální kulatou navigační nabídku, která jim ještě více usnadňovala práci. S rostoucí úhlopříčkou (5,7") narostlo i rozlišení, a to na Full HD. A výkon? Dnes je to norma, ale v roce 2013 byla možnost natáčet pětiminutová 4K videa opravdovým luxusem.

 

Naposledy si ještě prozraďme „čísla“ – pět milionů za první měsíc, za dva měsíce pokořena desítka. Už tedy bylo naprosto jasné, že řada Note je žádaná a zůstane tu s námi ještě dlouho.

 

Ještě před plnohodnotným novým modelem pak Samsung představil model Note 3 Neo, který nabízel stejný lákavý design a výhody S Pen, ale řadil se do nižší třídy s nižší pořizovací cenou. Oproti lépe vybavenému sourozenci měl o trochu menší displej (5,5") a jen HD rozlišení, 2 GB RAM místo 3 GB a mírně chudší výbavu (například USB 2.0 oproti 3.0). Pořád ale šlo o plnohodnotný Note, který uživatelům za dostupnější cenu dopřál všechny zásadní vymoženosti samsungovského phabletu.

 

Galaxy Note 4 & Note Edge (2014)

 

Note4.jpg

 

Před pěti lety jsme se u řady Note rázem přehoupli k parametrům, které u telefonů vlastně vídáme dodnes. Designově přinesl Note 4 skok ke hranatějším tvarům a rámeček už byl tentokrát opravdu z kovu. 5,7" Super AMOLED displej nabízel Quad HD rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů (v protáhlejší variantě ho používáme dodnes). Luxusní 16Mpx fotoaparát nadchnul optickou stabilizací obrazu (OIS). S Pen samozřejmě nezůstalo pozadu, telefon si nově poradil s 2 048 úrovněmi tlaku. Minulostí se naopak stala hesla, protože jsme se dočkali čtečky otisků prstů.

 

Evoluci v podobě standardního Note 4 ale zastínil revoluční Note Edge, představený zároveň s klasickou čtyřkou. Dnes už jsou u Samsungů zahnuté displeje stálicí, překvapením by spíš byly rovné hrany, ale v září 2014 šlo o žhavou novinku. 160pixelový pruh displeje na pravé hraně uměl zobrazit notifikace, různé zástupce a další užitečné informace. Opět nemá smysl diskutovat o úspěchu podobného řešení – zahnuté displeje jsou od té doby standardem nejen u nejlepších smartphonů Samsung.

 

Galaxy Note5 (2015)

 

Note5.jpg

 

5,7" Note5 nicméně ještě naposledy dorazil na trh výhradně v „rovné“ verzi; zahnutý model s odpovídající výbavou byl skvělý Galaxy S6 Edge, respektive Edge+. Pátá generace Notu přinesla nádherný design s kovovými boky a skleněnými zády – víme, že je to věc názoru, ale podle nás smartphony řady Galaxy S6 a Note5 dodnes patří mezi nejkrásnější telefony, jež kdy spatřily světlo světa.

 

Kromě obligátního vyššího výkonu stojí za zmínku vylepšený fotoaparát a čtečka otisků prstů. Specialitou byla podpora živého vysílání (streamování) videí na YouTube. I pero S Pen (nově ve zdířce s pružinou) se dočkalo zásadní inovace – možnosti psát rychle poznámky na vypnutý displej (Screen off memos).

 

 

Galaxy Note 7 (2016) & Note Fan Edition (2017)Note7.jpg

 

Nejdřív vysvětlení pro pozorné čtenáře; ano, opravdu chybí „šestka“. Smartphony Galaxy S i Galaxy Note se už staly takovým světoznámým fenoménem, že se Samsung rozhodl sjednotit číslování, aby zákazníci nebyli zmatení. Galaxy Note 4 tak vycházel z Galaxy S5, Galaxy Note5 z Galaxy S6… A Note7 už konečně logicky z Galaxy S7.

 

Co se telefonu týče, nemá cenu chodit kolem horké kaše, vymlouvat se nebo zapírat – s Note7 jsme měli problémy. Výkonově byl špičkový a nabízel odolnost proti vodě a prachu (IP68), zaoblený displej s podporou HDR, odemykání pomocí rozpoznání duhovky nebo moderní konektor USB Type-C. Bohužel měly telefony problémy se selhávajícími bateriemi, které představovaly riziko pro uživatele, takže nám nezbylo, než se k tomu postavit čelem a Note7 celosvětově stáhnout z trhu.

 

Přesto to nebyl úplný konec tohoto nadějného smartphonu. O třičtvrtě roku později vydal Samsung ve vybraných zemích model Galaxy Note Fan Edition, který přišel na trh s menší (a bezproblémovou) baterií a novou verzí softwaru. Možná si na něj ale nevzpomínáte, protože k nám oficiálně nedorazil a hlavně se už měsíc poté fanoušci dočkali osmičky.

 

Galaxy Note 8 (2017)

Note8.jpg

6,3" Note8 byl revolucí hned v několika ohledech. Nabízel stejně jako modely Galaxy S8 a S8+ bezrámečkový design s Infinity displejem, který absolutně změnil pohled na to, jak vypadá moderní supersmartphone.

 

Oproti svým sourozeneckým modelům Galaxy S8 pak Note8 nabízel výrazné vylepšení: první duální fotoaparát na smartphonu Samsung. Kombinoval dva 12Mpx objektivy; širokoúhlý a teleobjektiv, oba s optickou stabilizací obrazu. S Pen se – jako vždy – posunulo zase o krok dál v citlivosti i v nabídce softwarových vychytávek, jako je možnost psát poznámky na Always-On displej.

 

Galaxy Note 9 (2018)Note9.jpg

 

Ty nejvýznamnější změny přicházejí u našich top smartphonů zpravidla ob generaci, takže Note9 je vizuálně velmi podobný svému staršímu bráškovi. Uvnitř se toho ale změnilo až až.

 

S Pen má nyní zabudované Bluetooth a poslouží jako praktické dálkové ovládání, například dálková spoušť fotoaparátu, když chcete vyfotit skupinový snímek. A že je o co stát – dvojitý fotoaparát opět kombinuje 12Mpx teleobjektiv s 12Mpx širokoúhlým objektivem, ale tentokrát navíc láká na variabilní clonu, jež pořizuje špičkové snímky za světla i za tmy. Navíc snímky vylepšuje umělá inteligence. Všechny nové i staré vychytávky si pak na Note9 užijete déle, protože značně narostla kapacita baterie.

 

Je úžasné, kam se smartphony za několik let posunuly. Přesto mají všechny generace Galaxy Note něco společného – jedinečné pero S Pen, nádherně obrovské obrazovky a hardwarovou i softwarovou výbavu na absolutní špičce. Vždy šlo a vždy půjde o dokonalou volbu i pro toho nejnáročnějšího uživatele.

 

Měli jste nebo máte doma některý z našich smartphonů Galaxy Note? Jaké funkce a vylepšení by se vám líbily u budoucích modelů?

2 Poznámky
First Poster

Měl jsem Note 3, Note 4, Note7 (2×), Note 8  a v současnosti mám Note 9. A netrpělivě čekám na Note 10 Plus. 

Explorer

Já jsem začal na Note 3 a do těd jedu na Note 4, výborný stroj, ale již se blíží jeho konec a už se zadýchává, takže začínám pokukovat po Note 9