Podpora

Open search

Retro recenze: Véčka, antény, třířádkové displeje. I to byl Samsung

Community Manager

Máte rádi retro? Obdivujete neuvěřitelný progres, který v mobilních technologiích během dvaceti let nastal? Anebo se prostě chcete pobavit u srovnání toho, co bylo supermoderní tehdy a co je běžné dnes? Tak to se máte na co těšit! Připravujeme pro vás seriál retro recenzí, ve kterých se podíváme na slavné i méně známé telefony Samsung.

 

Dojde na zařízení s displejem nikoliv se dvěma, ale dokonce třemi řádky textu. Na telefony s obrazovkou s více než dvěma barvami. Na superstylová odklápěcí véčka. Nebo elegantní vysouvací telefony. Mobilní minulost totiž znala úplně jiné trendy než současné minimalistické rámečky nebo rozsáhlé displeje. A telefonu nové generace Samsung Galaxy S10 předcházelo několik dalších – ale o nic méně legendárních – generací.

 

Co taková anténa? Jistě, z principu ji musí mít každý telefon, ale opravdu dlouhá a výrazná anténa, ta už se v době těch integrovaných jednoduše nenosí. Ale v roce 1999 tomu bylo jinak. Samsung SGH-600 – mimochodem s třířádkovou obrazovkou! – se mohl pochlubit 20mm anténou, která šla vysunout až na osm centimetrů. Ano, čtete správně, osm. Všichni na první pohled mohli vidět, že zrovna vám signál jen tak nevypadne!

 

01-sgh-600.jpgSGH-600 měl ve své době všechno. Ano, i dlouhou anténu!

Samozřejmě i u relativně starodávných přístrojů hrál roli design a styl, nejen technické parametry. Že netušíte, jak mohly dnešní optikou zastaralé a přece jen omezenější modely zaujmout? Snadnou odpověď přinesl Samsung SGH-R210s v modro-stříbrném provedení s výrazně modře svítící obrazovkou, červeně, oranžově a žlutozeleně podsvícenou klávesnicí a diodou se schopností střídat oranžovou, zelenou, fialovou modrou a červenou barvu. Taková paleta strčí do kapsy leckterý konkurenční model vyrobený o osmnáct let později.

 

02-sgh-r210s.jpgR210 měl sice jen modročerný displej, přesto hrál všemi barvami

A pamatujete si klasická véčka? Složený telefon si zachoval kompaktní rozměry, pro používání stačilo odklopit klávesnici. A když jste ho vytáhli z kapsy, otevřeli, přiložili k uchu a přijali příchozí hovor (a to vše jedním plynulým pohybem), vypadali jste jako největší šéf. Náhodní kolemjdoucí se zastavovali, všem v okolí se tajil dech a obdivné pohledy jen tak neustávaly.

 

Přesně takový pocit vám mohl v roce 2002 poskytnout například Samsung S100, který ve své době válcoval konkurenci obrovskou hlavní obrazovkou s úhlopříčkou 5,3 centimetru a rozlišením 128 × 160 bodů. Skoro jako Infinity displeje, díky kterým smartphony Galaxy vládnou telefonům i dnes, co říkáte.

 

03-s100.jpgS100 ctil tradici, která platí u telefonů Samsung dodnes – měl perfektní displej. Vlastně dva!

O rok později Samsung ve výrobě véček překonal sám sebe. Elegán E700 se představil moderním vzhledem bez jinak velice rozšířené antény, a dokonce ještě dál posunul parametry displeje. Primární TFT obrazovku totiž doplnil – znalci moderních technologií nyní zbystří – druhým OLED displejem. Velice zjednodušeně řečeno jste tak už s véčkem z roku 2003 mohli využívat předchůdce funkce Always on Display pro neustálé zobrazení hodin.

 

05-e700.jpgE700 se sekundárním OLED displejem, díky kterému jste měli vždy na očích aktuální čas

Dalším nepřehlédnutelným módním trendem mezi telefony byly kromě véček i vysouvací telefony. Třeba takový E800. Vycházel z E700, ale otevírací konstrukci nahradil stále oblíbenějším posuvným designem. Ten využíval i prvotřídní Samsung D500, manažerský model, který jako první telefon Samsung přinesl konektivitu Bluetooth. Doplnil tak bohatou výbavu, ve které nechyběl detailní 1,3Mpx fotoaparát nebo 92megabytové úložiště, do kterého se hravě vešlo i 20 songů ve formátu MP3! A když jste potřebovali vyřídit elektronickou poštu, využili jste konektivitu GPRS, která vám zprostředkovala i WAP pro přístup k webovým stránkám. A že Samsung myslí nejen na práci, ale i na zábavu a krásu, to ukázaly zaoblené linie bílo-oranžového či růžovo-malinového E530.

 

07-tri.jpgD500, E530 a E800. Vysouvací i véčka. Manažerské i stylové. Prostě mobilní telefon od společnosti Samsung!

Uvedené parametry, prvenství a přístroje jsou samozřejmě jen malou ochutnávkou toho, co vás čeká. Na vybrané modely z uplynulých dvaceti let se totiž podíváme podrobněji. Takže prohledejte šuplíky, vyndejte své pradávné telefony a připravte si kapesníky na nostalgické vzpomínání. Třeba dojde i na váš úplně první telefon Samsung. Který to byl? Dejte nám vědět v komentářích!

6 Poznámky
Superuser I
Superuser I

To si pamatuju a něco jsem neště našel doma 20190325_151440.jpg

 

New Member

Já mám taky něco, ve srovnání s krabičkou zápalek. Jo, kde jsou doby miniaturizace...

20190515_190036.heic.jpg

New Member

20190515_191832.heic.jpg

Explorer

Něco se chystá... :-) Která recenze by vás více zaujala? Vážná, nebo spíše odlehčená? :-)

First Poster

Ja mam dodnes svuj prvni mobil X-450. Tehdy ho vsichni obdivovali a jedine, co mu zbyvalo, byl fotak. I tehdy sly tdchnologie kupredu silenym tempem a prvenstvi mi vydrzelo zhruba rok, potom uz ostatni meli telefony s fotakem ci dokonce se skutecnym bleskem (Sony Ericsson). Ale i tak jsem X-450 miloval, protoze byl mnohem lepsi, nez jine telefony ve stejne kategorii. Od te doby je Samsung ma preferovana znacka.

Apprentice

Takových šlánků klidně více a detailnějších, byly to krásné doby. Hlavně ta rozmanitost a pokaždé něco nového...  

Doma bych taky něco našel  sam+sam.jpgTrochu to vyrostlo...

 

sam.pngZbytky doma...

 

am_makety.pngnahromaděné makety

A ještě, když už píšete o anténě, stálo by za to zmínit nádherný model SGH-N400, který (krom mého oblíbeného designu s flipem) měl anténu vysouvací elektricky