Podpora

Open search

Plnou parou vpřed! Steam Link do TV a mobilu přenese hry i filmy z PC

Community Manager

Když se řekne Steam, každý hráč dobře ví, o čem je řeč. O místě, kde najdete desetitisíce herních titulů ke stažení a miliony hráčů. Ale co když se řekne Steam Link? Nejdříve to byla krabička, přes kterou jste vysílali hry ze svého PC na televizní obrazovku. Dnes už takový hardware nepotřebujete, jméno a funkce však zůstaly. Steam Link se totiž proměnil na aplikaci, která vaše hry ze Steamu umí streamovat na mobil, tablet i do chytré TV. A rozhodně není jen pro fanatické hráče. Užije si ho celá rodina. Nevěříte? Tak si přečtěte, co všechno umí.

 

Zapaříme, uvidíme: Stručná historie Steam Linku

V září roku 2018 oslavila platforma Steam od společnosti Valve své 15. narozeniny. Z experimentálního softwaru pro nákup a stahování her se za tu dobu stal obrovský systém digitální distribuce nejen videoherních titulů, ale i filmů či modifikací a podobného obsahu. I díky Steamu už online prodej her dávno předčil klasické kamenné obchody a objemné krabice s fyzickými nosiči.

 

Jenže zatímco distribuce her procházela masivní evolucí, samotné PC hraní se příliš neměnilo. Sedli jste si na židli ke stolu a hráli jste. To fanoušci herních konzolí mohli hrát ve větším pohodlí – na pohovce před televizní obrazovkou v obývacím pokoji. Pokud jste chtěli zažít tento konzolový komfort, ale současně jste neměli v úmyslu vyměnit preferované PC hry za ty konzolové, museli jste neprakticky natahovat kabely a dost možná přenášet počítač. To se ale změnilo v roce 2015. Vývojáři z Valve představili způsob, jak si všechno ze Steamu (a nejen to!) užívat na televizní obrazovce bezdrátově a komfortně – Steam Link.

 

Steam Link - knihovna her.JPGV případě použití Steam Linku na televizoru se aplikace přepne pro lepší přehlednost do rozhraní Big Picture

 

Ten nejprve začal jako malá krabička, do které jste zapojili ovladač nebo myš s klávesnicí a která přenášela hry spuštěné na vašem počítači do TV. Ještě praktičtější řešení na sebe nenechalo dlouho čekat: aplikace Steam Link. Díky ní není potřeba žádný speciální hardware, kromě televizorů si navíc rozumí i s mobilními přístroji s Androidem od verze 5.0 a výš. Ani majitelé původního zařízení Steam Link se však obávat nemusí, jejich chytré krabičky jsou Valve stále podporovány a bez problému fungují.

 

» Věděli jste, že Steam Link můžete kromě her použít i na streamování filmů, seriálů nebo prostě plochy ve Windows na velkou obrazovku vašeho televizoru?

 

Pohodlnější paření: PC pecky s komfortem konzolí

Ať už jste fanoušci Fortnite, nebo prožíváte historická dobrodružství v českém hitu Kingdom Come: Deliverance, případně v jakékoliv jiné z tisícovek her dostupných na Steamu, možná sami dobře víte, že někdy stačí u počítače sedět jen chvilku a můžou se dostavit nežádoucí účinky. Bolavá záda, ztuhlá ramena, natažené svaly v ruce… Prostě nic, co byste chtěli spojovat s videoherní zábavou. U her totiž chcete vypustit páru a uvolnit se. Nebo rozdrtit protivníky. Ale vždy rozhodně bezbolestně (tedy pro vás – pro soupeře možná ne!).

 

Jenže jestli vás předtím čekalo osm hodin ve škole či v práci, komu by se chtělo po tak stresujícím dni opět sedět u stolu? V komfortním křesle nebo na pohodlné pohovce před obrovskou obrazovkou Samsung TV a ještě třeba s voňavou pizzou na dosah je hraní mnohem příjemnější. Jak na to? Jasně, přes Steam Link!

 

steamlink.jpgZvládá Steam Link závodní hry? Ano. RTS? Ano. TBS? Ano. RPG? Ano. FPS? Ano. MOBA? Ano. MMORPG? Ano. Napadá vás jiná zkratka? I tu by uměl...

 

Steam Link streamuje hry z vašeho PC na obrazovku spárovaného televizoru, případně telefonu nebo tabletu. Hra je spuštěná na vašem počítači a využívá jeho nabušený hardware, takže je plynulá a bez lagů. Ale vizuální zážitek si užíváte na několikanásobně větší TV, zatímco o audio se postarají k televizi připojené reproduktory. Steam, respektive Steam Link, tomu říká domácí streamování a obsah do TV přenáší pomocí kodeku H.264 s nepostřehnutelnou latencí.

 

Ideální prostředí pro takové streamování poskytuje 5GHz Wi-Fi síť (frekvence 2,4 GHz může vyústit v občasné zpomalení nebo zhoršení kvality). S takto kvalitním bezdrátovým připojením si na své TV bez problémů užijete hry v rozlišení až 1080p a 60 snímcích za sekundu. Pokud navíc máte opravdu výkonný herní stroj a případně ho pro jistotu s TV spojíte kabelem, tak si můžete plynulých 60 fps  užívat ve fantastickém 4K rozlišení. A třeba na 65palcové (nebo i větší) obrazovce to už je jiný level herního zážitku!

 

» Potřebujete pomoc s nastavením Steam Linku? Podívejte se do návodu na našich stránkách nebo si pusťte naše video:

 

 

Samsung má páru – a integrovaný Steam Link

Všechny modely televizorů Samsung od roku 2016 podporují domácí streamování pomocí aplikace Steam Link. Platí to jak pro prémiové pecky jako QLED TV, tak pro dostupnější UHD TV. Aplikaci snadno aktivujete přímo přes menu Samsung Smart Hub. Pak jen stačí mít na stejné Wi-Fi síti připojený počítač, spustit na něm Steam a obě zařízení přes Steam Link propojit.

 

Steam se vám na obrazovce ukáže ve speciálním uživatelském rozhraní Big Picture, které je upravené pro snadné ovládání dálkovým ovladačem nebo gamepadem (a které můžete jednoduše vypnout, pokud se vám líbí tradiční vzhled). Samozřejmě nemusíte mít přímo Steam Controller od Valve, využít můžete jakýkoliv z podporovaných ovladačů. Že dáváte přednost klasické kombinaci myš + klávesnice? Žádný problém, stačí je připojit k televizi.

 

001.jpgNa některé hry je lepší myš s klávesnicí. Na jiné se hodí gamepad. A se Steam Linkem můžete používat oboje!

 

Streamujte všechno. Hry, filmy i pracovní plochu

Jednu obrovskou výhodu Steam Linku už jsme zmínili výše. Je jí možnost streamovat cokoliv. Stačí v jeho nastavení aktivovat i streamování plochy. To znamená, že z vašeho počítače se na TV obrazovku nebude přenášet pouze uživatelské rozhraní Steamu a spuštěné hry, ale i pracovní plocha ve Windows, otevřené složky, pracovní či domácí úkoly, webový prohlížeč, filmy a seriály z externího disku, z Blu-rayů v mechanice nebo přehrávaných online. Prostě všechno, co jen chcete. Kvůli filmovému zážitku se tak už nemusíte tlačit před monitorem nebo pobíhat sem a tam s flash diskem.

 

Steam Link vám prostě usnadní přenos jakéhokoliv obsahu. A nejen hraní her bude díky němu mnohem pohodlnější. Je přitom jedno, jestli je vaše PC v pracovně a TV v obýváku. Steam Link je bezdrátově spojí v supervýkonnou multimediální jednotku. Navíc nepotřebujete další zařízení, nemusíte nic složitě nastavovat – a samozřejmě ani platit. A to se vyplatí!  

 

A co vy a Steam Link?

Znáte ho? Používáte ho? Dejte nám vědět v komentářích.

3 Poznámky
Hotshot

Super početní, o tomhle jsem neměl vůbec tušení. Používám totiž konzoli Cloud, stream, bezdrát, tohle mám rád .

Voyager

O tomto som tiež nevedel. Zaujímavý článok. Všetko mám až na ten televízor. Môj Samsung UE48H6400 bohužiaľ nepodoruje Steam Link. 

Explorer

Používám už delší dobu jak na gaučové hraní, tak pro přenos jakéhokoli dalšího obsahu do TV. A přitom je počítač na druhé straně bytu.. Za mě TOP funkce...