Podpora

Open search

Odhalte tajemství nejlepších (super)zpomalených videí

Violin_KA Moderator
Moderator

Vystřelený náboj sviští vzduchem – a my díky zpomaleným záběrům vnímáme každý jeho pohyb a detail. Slow-mo video totiž každé scéně dodá úplně hypnotický rozměr. Není divu, že tuto funkci podporuje čím dál více výrobců smartphonů. Špičkové modely Samsung Galaxy S9 a Note9 jsou navíc schopné vytvářet dokonce zpomalené záběry v HD kvalitě rychlostí 960 snímků za sekundu

 

Jáchyme, hoď ho do slow-mo!

 

01.JPG

 

Slow motion, slow-mo, slo-mo, zpomalené i superzpomalené záběry. Je jedno, jak jim říkáte, ale těší se čím dál větší oblibě. A to nejen ve filmovém světě. Pronikají totiž i do našich chytrých telefonů. Samsung se proto rozhodl své top smartphony vybavit schopností natáčet superzpomalené záběry s fantastickou rychlostí 960 snímků za sekundu. Navíc v HD rozlišení.

 

Inteligentní senzor fotoaparátu navíc dokáže rozpoznat pohyb ve vyznačeném rámečku a zpomalené nahrávání automaticky spustit. Takže nemusíte vychytat ten správný okamžik nebo cokoliv manuálně nastavovat. Prostě spustíte fotoaparát, přepnete na superpomalý režim a zvolíte si automatickou aktivaci. A na závěr z videa můžete vytvořit veselý gif, přidat k němu hudbu nebo ho snadno sdílet na IG nebo FB.

 

Spěchejte superpomalu

 

02.JPG

 

Jak vlastně fungují zpomalené záběry? Je to jednoduché: Při natáčení běžného videa zachycuje kamera vše rychlostí přibližně 24 až 30 snímků za sekundu. Ty se pak přehrávají stejnou rychlostí, takže vznikne efekt plynulého pohybu.

 

U zpomalených – nebo dokonce superzpomalených – záběrů ale kamera dokáže zachytit až 960 snímků za jednu sekundu. Takže zaznamenáte mnohem více detailů každého pohybu, které jsou jinak nepostřehnutelné. Jak můžete taková videa s Galaxy S9 nebo Note9 sami natočit?

 

5 přikázání pro super slow-mo videa

 

03.JPG

 

1) Pořádně si posviťte!

Snímkovací frekvence 960 fps pracuje s extrémně vysokou rychlostí závěrky, která vyžaduje dobré světelné podmínky. Proto i své záběry natáčejte ideálně ve sluncem zalitých dnech nebo při silném umělém osvětlení. Jinak by se ve videu mohly objevit šmouhy, černé čáry a další nechtěné prvky.

 

2) Pevná ruka

Superzpomalené záběry vyžadují kameramana s opravdu stabilníma rukama. Anebo mechanickou pomoc, která zajistí, že telefon se nepohne a natáčený obraz nebude roztřesený.

 

3) Pozor na vetřelce

Dejte si pozor na nežádoucí objekty, osoby a podobné vetřelce, kteří by se mohli dostat do záběru. Automatický detektor fotoaparátu by totiž mohl zaznamenat jejich pohyb a ne zachycovaný subjekt.

 

4) Ani malé, ani pomalé

Nesnažte se vytvářet videa s příliš malými nebo pomalými subjekty. Objektiv fotoaparátu totiž pro zachycení těch nejlepších superzpomalených videí potřebuje dostatečně dynamický pohyb.

 

5) Skvělý soundtrack

Nezapomeňte svá super slow-mo videa opatřit parádním soundtrackem! Ať už z oblíbeného playlistu, nebo z přednastaveného výběru hudby ve vašem telefonu Galaxy.

 

 

Všechny užitečné rady už tedy máte v rukávu. Takže stačí zapnout fotoaparát a začít tvořit. Anebo ještě hledáte inspiraci? Tak tady je!

 

Získejte superinspiraci

 

04.JPG

 

Skydiving je adrenalinovou bombou. Když pohyb letců ještě zpomalíte, vzniknou záběry jako z fantastického sci-fi filmu.

 

 

 

Vychutnejte si půvabnou poetiku běžných scén ze života optikou super slow-mo videa. Je až k neuvěření, co všechno nedokážeme běžným pohledem postřehnout.

 

 

 

Balet v mikrodetailech. Podívejte se na fascinující koncert lidských svalů v superpomalém rytmu.

 

 

Nekompromisní Note9 natočí 960 snímků za sekundu. Výsledek je superzpomalený – a prostě super.

 

 

 

 

Fenoménu zpomalených záběrů propadli i dva přátelé Gav a Dan. Název jejich projektu The Slow Mo Guys je všeříkající. Na jejich slavném YouTube kanálu najdete plné hrsti inspirace pro vlastní tvorbu. A pokud vám ani to nestačilo, tak se podívejte na další tipy s podrobnými návody na tvorbu superzpomalených videí pomocí smartphonů Galaxy S9 a Note9.

 

A hlavně se nezapomeňte pochlubit vlastními slow-mo videi v komentářích!

5 Poznámky
Hotshot

Asi jediná funkce, kterou jsem na Samsung telefonech nikdy nezkusil, budu se muset polepšit

Explorer

Tak já zrovna @jv18 používám Slo-Mo videa velmi často. Člověk vidí věci, které normálně není schopen zaznamenat... A nebo si vychutná záběr na něco co sice znáš, ale nejdou vnímat pro rychlost daného záběru detaily...

Hotshot

Ta slow-mo videa působí fantasticky, rád se na ně dívám. Ale jelikož nenatáčím ani běžná videa, tak mně slow-mo ani nenapadne. Ale budu na to myslet a vyzkouším. Teď na to bude čas i klid.

Explorer

@jv18 zkusil bych třeba prskavku, nebo škrtnutí zapalovače, nebo chytnutí knotu u svíčky, když jsou ty vánoce... Případně jsou super videa takto natočená u dětí, třeba když probíhají kaluží, jedou na kole, nebo domácí zvířata, taková skákající kočka zachycená v slo-mo nemá také chybu... 

Superuser II
Superuser II

Také používám, naposledy před 14 dny na trampolínách se synem . Škoda, že nejde natočit delší časový úsek, ale s tou technikou jak jde vše dopředu to je jen otázka času...