Podpora

Open search

Od sušených ryb k top elektronice: Příběh společnosti Samsung

Community Manager

Značka, která je s námi už desítky let. Společnost, jež působí v každém koutu světa. Produkty, které jsou součástí miliard životů. Samsung. Je až neuvěřitelné, jak dlouho se jihokorejský konglomerát drží na výsluní – a v kolika rozmanitých odvětvích. Jak se z malého obchodu se sušenými rybami a nudlemi stal obrovský gigant s miliardovými obraty? Přečtěte si příběh o lidské odhodlanosti a síle tří hvězd.

 

Za devatero horami a devatero řekami stál… rýžový mlýn

01.jpgZakladatel společnosti Samsung – I Pjon-čchulI ty největší společnosti mají skromné začátky. Asi málokdo ví, že zakladatel konglomerátu Samsung, I Pjon-čchul (korejsky 이병철, anglickou transkripcí Lee Byung-Chull) se do podnikání pustil už během svých studií. Ta nakonec nedokončil, univerzitu Waseda v japonském Tokiu ukončil ještě před ziskem akademického titulu a raději část rodinného majetku investoval do výstavby mlýna na rýžovou mouku. Jenže po krátkém čase skončil bez valného úspěchu. I Pjon-čchul ale nebyl z těch, kdo se snadno vzdávají...

 

Narodil se 12. února 1910 v provincii Jižní Kjongsang v Koreji jako jediný syn zámožné rodiny. Jeho rodičům patřily rozsáhlé pozemky a svému synovi zanechali značné dědictví. To však investoval do svého prvního podniku. Jeho neúspěch ho však neodradil. A proto 1. března 1938 ve městě Tegu založil novou firmu – 삼성상회, neboli obchodní společnost Samsung.

 

Říká se, že v ten okamžik mu z původního jmění zbývalo pouze pětadvacet amerických dolarů. Už brzy však ve své nové společnosti dal práci 40 zaměstnancům, kteří se starali o export lokálních potravin – sušených ryb, zeleniny, ovoce a těstovin – do Číny.

 

02.jpgPrvní sídlo společnosti v jihokorejském městě Tegu

 

Přes překážky ke hvězdám

Prodeje a zisky firmy neustále rostly, v roce 1947 se tak I Pjon-čchul rozhodl přestěhovat sídlo firmy do Soulu. Už tři roky po přesunu do hlavního města však přišla těžká zkouška v podobě korejské války, která pro Samsung znamenala další stěhování, tentokrát do menšího Suwonu. Ani válka však nemohla zmařit velké plány.

 

Po uzavření příměří začal I Pjon-čchul naplňovat své podnikatelské ambice. Otevřel největší továrnu na zpracování bavlny v Jižní Koreji. Zaměřil se i na další odvětví textilního průmyslu od výroby látek až po šití. Přibyly dceřiné společnosti v těžkém průmyslu a chemické výrobě. Součásti vznikajícího konglomerátu se dokonce staly i loděnice nebo cukrovar. A nechyběly ani investice do finančního sektoru.

 

03.jpgDobová reklama na televizor Samsung

 

Půl století slavného jména

Osmdesátá léta se ve společnosti nesla v duchu nevídaného rozmachu a prodeje rozmanité spotřební elektroniky. Zároveň však přinesla i nanejvýš smutnou událost – v roce 1987 svůj Samsung ve věku 77 let navždy opustil zakladatel I Pjon-čchul. S neutuchajícím nadšením a energií řídil podnik téměř padesát let.

 

Jeho rodinné jméno však se značkou Samsung zůstalo spojené. Společnost dodnes vlastní a řídí rodinní příslušníci slavného zakladatele. Tato specifická struktura řízení konglomerátu různých podniků rodinami zakladatelů má v korejštině dokonce svůj zvláštní název: 재벌, v české transkripci čebol.

 

Od dvanácti palců k miliardě barev

V roce 1969 byla založena jedna z vlajkových lodí celé značky: divize na výrobu elektroniky Samsung Electronics. Ta začala s konstrukcí černobílých televizorů. Úplně první TV vyrobená společností Samsung rozzářila jihokorejské domácnosti už v roce 1970 a nesla název P-3202. Pyšnila se dvanáctipalcovou úhlopříčkou. Ještě větší úspěch přinesl po třech letech model Maha 506 s 19” obrazovkou, který byl zároveň prvním interně vyvinutým televizorem Samsung.

 

04.jpgPohled do jedné z prvních továren na výrobu Samsung TVA zatímco v roce 1976 firma oslavila úctyhodný úspěch v podobě milionté prodané TV, ještě větší oslavy vypukly jen o čtyřiadvacet měsíců později. Samsung se stal světovou jedničkou ve výrobě černobílých televizorů a ohlásil pět milionů prodaných TV. Mezitím navíc nastal ještě další zlom, v roce 1977 se totiž přidala výroba barevných TV. A o dvanáct let později spatřil světlo světa barevný televizor Samsung s neuvěřitelným pořadovým číslem 20 000 000.

 

Přesně čtyřicet let poté, co svět rozzářily její první barevné televize, pak firma představila novou řadu prémiových Samsung QLED TV. Čtyři dekády zkušeností s výrobou televizorů vyústily v TV schopnou při jakékoliv úrovni jasu zobrazit více než miliardu barev. O rok později, v roce 2018, se k nejpokročilejší obrazové technologii přidaly nejnovější poznatky z vývoje umělé inteligence. Revoluční Samsung 8K QLED TV v sobě spojila nevídaně detailní rozlišení 8K s funkcí AI upscalingu, tedy schopností takřka libovolný obsah vylepšit a převést do téměř 8K kvality.

 

Haló, tady Samsung

Do světa komunikačních technologií firma vstoupila už v roce 1980, když se zaměřila na produkci telefonních ústředen a faxových systémů, o tři roky později vyrobila svůj první osobní počítač. V roce 1988 pak společnost uvedla svůj první mobilní telefon Samsung SH-100a. Byl to zároveň první mobil vyrobený v Jižní Koreji, jeho prodeje v dobách největší slávy dosahovaly až 16 000 kusů měsíčně. Jeden z nejpopulárnějších prvních modelů, Samsung E1100, si dokonce koupilo více než 150 milionů zákazníků. Určitě i proto, že vydržel neuvěřitelných 13 dní na jediné nabití.

 

05.jpgPrvní mobilní telefon Samsung – SH-100a

Evoluce mobilních zařízení od té doby nabrala neuvěřitelné obrátky. V roce 2006 spatřily světlo světa první vysouvací modely, následující rok se na trhu objevily první telefony s dotykovým displejem. Konkurenční hra o ten nejlepší se tak rozjela naplno – a nezastavila se dodnes. Obrovskými hity se staly Samsung Omnia i900 a Samsung GT-S5230, poté se s nevídaným úspěchem setkal první telefon série Galaxy S i premiérový Galaxy Note s dotykovým perem S Pen. A jejich nástupci v obou modelových řadách v této tradici pokračují doposud.

 

06.jpgRetro modely mobilních telefonů Samsung

 

Příjemně chladná revoluce

Do neustále se rozšiřujícího záběru Samsung Electronics se brzy dostaly i domácí spotřebiče. V roce 1974 si tak všechny korejské hospodyňky mohly oddychnout. Na začátku roku jim práci začaly usnadňovat první modely chladniček s logem Samsung, ke konci roku pak první pračky SEW-2002 s kapacitou na dva kilogramy prádla. A na první mikrovlnnou troubu vyvinutou společností Samsung – RE-700 – si zájemci počkali do roku 1978.

 

Ruku v ruce s úspěchem firmy na trhu s domácí elektronikou šly i technologické inovace. V roce 1995 Samsung vyvinul chladicí řešení Twin Cooling System používané v chladničkách dodnes. To spočívá v odděleném provozu chladicí a mrazicí části spotřebiče pro přesnější nastavení teploty a vlhkosti, které navíc zabraňuje nežádoucímu mísení pachů potravin v obou částech. Ukázkou inovativního přístupu ke klasickým spotřebičům pak bylo například představení pračky AddWash na veletrhu IFA 2015, jejíž speciální dvířka umožňují přidání oblečení kdykoliv během praní. Nebo uvedení technologie QuickDrive v roce 2018. Ta zkracuje dobu praní bez zvyšování energetických nákladů.

 

Od smartphonu po nákladní loď

Jako výrobce televizorů, smartphonů a domácí elektroniky je nám všem Samsung dobře známý. Ale tou největší divizí jihokorejské společnosti je Samsung Electro-Mechanics, která vyrábí komponenty, jako jsou čipy, polovodiče a podobné součástky nutné k výrobě a provozu veškeré moderní elektroniky.

 

V produktovém portfoliu značky Samsung pak nalezneme méně i více překvapivé položky. Notebooky, paměťové karty, SSD nebo powerbanky překvapí málokoho, ale ne každý tuší, že Samsung vlastní například i síť reklamních agentur Cheil, duty free obchody, závody na výrobu textilu, krejčovství, nemocnice, loděnice i zbrojařské nebo stavební firmy.

 

Spotřební elektronika je navíc pouze jedním z mnoha odvětví, kde Samsung podporuje a vyvíjí nejmodernější technologie. Některé části koncernu se tak zabývají například řešením environmentálních otázek, solární energií, biotechnologiemi nebo biofarmaceutikou. A důkazem toho, jak vysoko Samsung směřuje, jsou pak investice do aeronautiky.

 

07.jpg

 

Co se skrývá v názvu

Několikrát jste ho viděli napsané v tomto článku a na těchto stránkách, můžete ho slyšet i spatřit v reklamách. Je takřka na každém kroku. Ale nad významem slova Samsung se většinou nezastavíme. Jméno SΛMSUNG (korejsky 삼성그룹, čti přibližně samsong) má přitom nečekaně poetický nádech. Je totiž spojením dvou korejských slov:

 

Sam v překladu znamená “tři” a symbolizuje sílu společného úsilí a spolupráce.

 

Sung je korejské slovo označující hvězdy jako symbol věčnosti, nehasnoucí vytrvalosti a houževnatosti.

 

Spojením těchto dvou slov vznikl název Samsung jako symbol pokroku, inovací a nekonečné inspirace. Už v úplných začátcích historie společnosti se tři hvězdy objevily i v jejím logu. To pak v průběhu desetiletí zažilo tři velké grafické proměny. Nejprve byly ústředním motivem zmiňované hvězdy. Poté se Samsung zaměřil na komunikaci svého názvu. V současnosti využívá logo bez dříve typického tmavomodrého oválu.

 

08.png

 


Věděli jste, že...

  • 09.jpgNejvyšší mrakodrap světa, Burdž Chalífa v DubajiZakladatel společnosti I Pjon-čchul byl vášnivým sběratelem historických artefaktů? Jeho kolekce patří k nejpůsobivějším uměleckým sbírkám v celé Koreji.
  • “Otec Samsungu” I Pjon-čchul byl také otcem 10 dětí.
  • Nejvyšší stavbu světa, mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji, postavila společnost Samsung C&T, součást konglomerátu Samsung.
  • Samsung drží prvenství ve výrobě LCD obrazovek a zároveň je největší dodavatel OLED panelů pro mobilní telefony. Své displeje tak dodává i konkurenčním firmám, mezi které patří například Sony či Apple.
  • Divize Samsung Electronics je podle zprávy Evropské komise světovou jedničkou v investicích do výzkumu a vývoje. Za období 2017/2018 investovala 13,4 miliardy eur a v pomyslném žebříčku za sebou zanechala i konglomerát Alphabet (Google) nebo společnost Microsoft.
  • Samsung provozuje 22 výzkumných a vývojových středisek v 15 zemích světa. Jedno z nich dokonce v sousedním Polsku.
  • Od roku 1976 je Samsung vlastníkem největšího jihokorejského zábavního parku Everland, ve kterém najdete zoologickou zahradu, vodní svět, kolotoče i rodeo jako z divokého západu.
  • Samsung je největším výrobcem paměťových čipů na světě.
  • Samsung má svůj vlastní podnikatelský inkubátor C-Lab, ve kterém shromažďuje a vyvíjí nápady na nové produkty od svých zaměstnanců. Nezáleží na pozici pracovníka, skvělou myšlenku totiž může mít každý. Ty nejlepší pak Samsung realizuje a poskytuje aktivní pomoc při jejich realizaci a založení start-upu.

 

10.PNGInteriér inkubátoru Samsung C-Lab

 

Zajímají vás další historické milníky spojené s divizí Samsung Electronics? Tak se podívejte na přehlednou časovou osu na webu českého zastoupení firmy, kde je najdete přehledně uspořádané rok po roku. Nebo se podívejte na ještě detailnější pohled do dějin celého konglomerátu v anglicky psaném čtyřiadvacetidílném seriálu článků History of Samsung na hlavních stránkách společnosti.

 

A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte nám dát like!

 

2 Poznámky
Hotshot

Velice zajímavé čtení, škoda jen, že už Samsung nevyrábí fotoaparáty

Community Manager

treba zase nekdy