Podpora

Open search

Jak na ty nejlepší fotky (nejen) ohňostroje? Využijte režim Pro

Community Manager

Ohňostroje jsou působivou světelnou podívanou, která vznikla už ve staré Číně a původně sloužila pro zahánění zlých duchů. Chcete odhalit tajemství, jak vyhnat zlé duchy z fotografií ohňostroje ve vašem mobilním telefonu? Jste každý rok po Silvestru zklamaní, že máte v mobilu místo barevných vzpomínek na novoroční pyrotechnické ornamenty jen padesát černých obdélníků a pětačtyřicet rozmazaných šmouh? Nebo si prostě jen nevíte rady s tím, jak nastavit fotoaparát svého mobilního telefonu tak, aby se přizpůsobil tomu, co právě fotíte, ať už je to ohňostroj, nebo západ slunce? Není to zdaleka tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Seznámíme vás totiž s režimem Pro, díky kterému se i pro vás stane fotografování (nejen) ohňostroje hračkou.

 

Seznamte se s režimem Pro

  

Režim Pro umožňuje pokročilé nastavení fotoaparátu.jpgRežim Pro umožňuje pokročilé nastavení fotoaparátu, díky kterému získáte plnou kontrolu nad snímkem

  

Pokud jste zatím vždy používali jen automatické nastavení svého mobilního fotoaparátu, profesionální režim – tedy režim Pro – vám rozšíří obzory i možnosti, ať už fotíte Galaxy A9 se čtyřmi zadními fotoaparáty, nebo používáte Galaxy Note9 či S9 s variabilní clonou. Tento režim vám umožní upravit nastavení pro každou scénu přesně tak, jak chcete a potřebujete. Najdete v něm například možnost změnit tón, teplotu barev, barevný nádech, kontrast, sytost, zvýraznění a stíny. Ale to není vše.

 

White balance = aby bílá bílá byla

 

Funkce white balance (vyvážení bílé) zajistí, že bílá barva bude na fotografii vyvážená podle prostředí, ve kterém se nacházíte. Vyhnete se zažloutlým, zašedlým nebo nadměrně modrým fotografiím. V možnostech režimu Pro máte na výběr mezi denním světlem, zářivkou, klasickým žárovkovým světlem a několika dalšími specifickými nastaveními, takže ať se ocitnete kdekoliv, budete mít možnost zvolit tu správnou hladinu bílé. Pokud přemýšlíte nad tím, kterou možnost zvolit pro noční fotografování ohňostroje, nastavte white balance denní světlo nebo zářivku.

 

Opravdu ostré ornamenty

 

Správné zaostření je důležité.jpgPři fotografování ohňostroje si dopředu manuálně předostřete na danou vzdálenost, zrychlíte poté reakce fotoaparátu

 

Jak zaostřit na ohňostroj, když je vlastně pořád tma – a pak najednou blikne trochu světla? V režimu Pro můžete využít manuální ostření a díky němu mít každý pyrotechnický obrazec ostrý jako břitvu. Nejlepší je zaostřit na nekonečno, což prakticky znamená, že na ostřící liště posunete ovládací kurzor úplně doleva nebo doprava. To, že ho posouváte správným směrem, poznáte tak, že je obraz čím dál ostřejší a ne naopak. 

 

Pořádně pyrotechnické parametry

 

V režimu Pro si také můžete nastavit clonu, expoziční čas a ISO. Nic vám tyto hodnoty neříkají? Nevadí. Vše vysvětlíme v následujících odstavcích. Nejen pro fotografování ohňostroje je totiž užitečné pochopit, jak tato nastavení fungují. Princip jejich souhry se totiž nemění, ať už fotíte s mobilním telefonem, digitálním i analogovým fotoaparátem.

 

Jak nastavit čas, clonu a ISO?

 

Nejdůležitější informací, která tvoří digitální fotografii, je skutečnost, že obraz můžeme vidět jen díky tomu, že se k čipu fotoaparátu dostane světlo. Době trvání, po kterou působí světlo na čip, se říká expoziční čas.

 

Jaký je ideální expoziční čas?

  

I fotografování prskavek vyžaduje mnohdy delší časy.jpgI fotografování prskavek vyžaduje mnohdy delší časy

    

Podle toho, na jak dlouho světlo k čipu pustíte, tak dlouhou část fotografované scény zachytí. To zní samozřejmě jednoduše, teď si to jen prakticky představit. Pokud zvolíte delší čas, zachytíte více pohybu, a tím nám vznikne měkčí obraz fotografie nebo například možnost zachycení pohybu či rozmazané části fotografie. A naopak čím kratší expoziční čas zvolíte, tím kratší moment zachytíte. A pokud mluvíme o krátkém expozičním čase, rozhodně nepočítáme v minutách, ale v dílčích částech sekund. Pro zachycení opravdu rychlého pohybu tak někdy nemusí stačit ani 1/2000 sekundy. Naopak, pokud chcete malovat světlem, tedy například fotit ohňostroj či prskavky, je třeba mít čas delší, klidně i 5 sekund. Ale to není všechno, co bychom měli před nastavováním ideálních fotografických nastavení pochopit.

 

Clona a co s ní

  

Galaxy S9 a Note9 mají variabilní clonu.JPGVariabilní clona u modelů Galaxy S9/S9+ a Note9 dovoluje větší kontrolu nad fotografií

 

Kudy se vlastně dostává světlo k čipu? V každém objektivu je clona a ta určuje, jak velkým otvorem světlo dopadá na čip. Prakticky to funguje tak, že čím otevřenější clona, tím více světla se do vaší fotografie dostane. Proto je pro focení v tmavším prostředí vhodné volit více otevřenou clonu a pro focení v dobře osvětlených podmínkách clonu uzavřenější. Při manuálním nastavení clony je důležité vědět, že menší číslo značí clonu více otevřenou a tedy propouštějící na čip více světla. Vyšší clonové číslo značí pravý opak - otvor, kterým prochází světlo, je menší a tím pádem je světla méně.

 

A co je to tajemná zkratka ISO?

 

ISO vyjadřuje hodnoty pro nastavení citlivosti čipu. Jak je patrné z předchozích odstavců, její funkce je velmi úzce propojená s nastavením expozičního času a clony. Jak to přesně funguje? Čím vyšší citlivost čipu (ISO) nastavíme, tím více světla bude čip na světlo citlivý. Budete tedy moci stejnou scénu vyfotit za kratší čas. Pokud byste fotografovali na film, najdete citlivost filmu napsanou na krabičce – nejčastěji to je 100, 200 a 400. U digitální fotografie máme jedinečnou možnost tuto citlivost měnit podle situace. Jako s každou dobrou věcí je ale dobré ani toto nepřehánět. Proto vždy nastavujte optimální hladinu ISO pro danou situaci, při vyšší citlivosti se totiž zvyšuje také výskyt šumu, čímž se snižuje kvalita fotografie.

 

Ohňostroj se clonou a v nejlepší čas

 

Delší závěrka vyžaduje ideálně stativ.jpgPro opravdu bohaté vykreslení ohňostroje je třeba použít delší závěrku. A také ideálně stativ

 

Chcete-li zachytit co největší část ohňostroje, potřebujete zachytit více času, a tak expoziční čas nastavujte na delší hodnoty. Nevýhodou focení na delší čas je to, že musíte být opravdu opatrní, abyste se svým telefonem nehýbali. Proto doporučujeme využít stativ nebo klidně pytlík s pískem či fazolemi, do kterého můžete telefon zabořit. Nebo najít nějakou zídku a ve správném úhlu o ni telefon opřít. A pokud máte Note9, hodí se použít dálkovou spoušť v podobě pera S Pen. Jak na to? Stačí si přečíst náš článek zde na blogu.

Protože fotíte ve tmě, je potřeba, aby byla clona dostatečně otevřená a na čip dopadlo světlo z ohňostroje. U Galaxy Note9 můžete clonu nastavit v hodnotách F1.5 či F2.4. Pokud vám přijde ohňostroj příliš přesvětlený,zkuste clonu změnit z hodnoty F1.5 na F2.4, focení ve  tmě navzdory.

Pokud chcete mít záběr ohňostroje celistvý, začněte fotografovat místo kde dojde k samotnému výbuchu rachejtle ještě předtím, než se tak stane. Při správném nastavení a dostatečně dlouhém času závěrky se tak dočkáte vykreslení celého procesu ohňostroje, a ne pouze jeho části.

 

Zábavně pyrotechnické ISO

 

Při nastavení hodnoty ISO vezměte vždy v potaz nastavení předchozích hodnot. Jak jsme již zmínili, tyto tři veličiny jsou jako spojené nádoby, a proto je třeba s nimi pracovat společně. Pro focení ohňostroje využívejte raději nižších hodnot ISO, například ISO 100, protože se chcete vyhnout nežádoucímu šumu a díky delšímu času a pevnému opěrnému bodu by mělo světlo čipu stačit i s nízkou hodnotou.

 

Pár nápadů nakonec

 

Jste ztraceni ve všech výše zmíněných hodnotách a děláte věci rádi tak trochu „punkově“? Nastavte svůj telefon na automatiku a cvakejte tak dlouho, dokud z toho něco nevyjde. Váš výsledek bude sice nejistý, ale zato téměř bez práce.

Fotíte-li ohňostroje rádi a často, asi jste si všimli, že vlastně vypadá vždycky tak trochu stejně. Pokud hledáte řešení této situace, zahrňte do svých fotografií i část města, nad kterou se ohňostroj rozprostírá. Případně zachyťte jeho odraz na hladině vody. Nebo se podívejte na další fotografické tipy na našich stránkách.


A ještě jedna důležitá věc na konec – nezapomeňte se nám pochlubit svými pyrotechnickými fotografiemi v komentářích!

6 Poznámky
Apprentice

Ale jaké hodnoty presně nastavit?

Superuser II
Superuser II

Jde tohle použít i ve videu?

Explorer

@VojtodronGamer Ty hodnoty nelze paušalizovat. Záleží na okolnostech. 

Obecně lze říci, že závěrka musí být otevřená určitě několik vteřin, aby se na čip dostalo světlo z výbuchu rachejtle a stihl se prokreslit celý proces vytvoření samotného efektu ohňostroje. ISO určitě co nejmenší, snímek bude méně zašuměný a nebe zůstane tmavé. Pokud bude snímek ohňostroje příliš tmavý, lze ISO lehce zvednout (hodnota 100, max 200).  Clonu určitě přivřít, tedy nastavit vyšší číselnou hodnotu, na S9/Not9 tedy f/2,4. U klasického fotoaparátu klidně f/10. 

Jde o to, že při fotografování jednoho ohňostroje to lze nastavit takto, ale podruhé třeba budete muset zkrátit čas protože okolo budou jiné zdroje světla, které budou fotografii ovlivňovat. Musíte si s tím pohrát, zkoušet. Neexistuje přesné a jednotné nastavení, které Vám zaručí top fotografie ohňostroje, ale i čehokoli jiného, vždy záleží nejenom na fotoaparátu, ale také na prostředí, včetně okolního osvětlení, teploty apod. (v zimě můžou být snímky ostřejší, jelikož se teplem nechvěje vzduch atd. atd.)

Superuser II
Superuser II

@ZephyrCZVýborně popsané!

 

Aby tu byly i nějaké konkrétní příklady, tak přikládám pár fotek. Ta první je focená vloni S9+ z ruky a asi na automatiku, možná s korekcí expozice. Je na tom aspoň vidět, jak důležité je správné nastavení a stativ. Zbytek jsou 6 let staré fotky z brněnského Ignis brunensis:

 

1.jpgS9+, f/1.5, 1/33s, ISO: 8002.jpgCanon 60D, f/9, 1s, ISO: 4003.jpgCanon 60D, f/9, 2s, ISO: 4004.jpgCanon 60D, f/10, 2s, ISO: 4005.jpgCanon 60D, f/10, 1s, ISO: 4006.jpgCanon 60D, f/9, 3s, ISO: 4007.jpgCanon 60D, f/13, 1s, ISO: 4008.jpgCanon 60D, f/13, 1s, ISO: 400

MichalaV Moderator
Moderator

@Libb  tak to jsou parádní fotky

Observer

Nemam co rict mám a3 2017