Podpora

Open search

IFA Berlin 2018 – Co nás čeká?

Superuser I
Superuser I

Zdravím všechny fanoušky nových technologií. Blíží se nám termín veletrhu IFA v Berlíně. Letos se bude konat ve dnech 31.srpna až 5.září. Pro ty, co neví, o co se jedná, tak veletrh IFA si vydobyl za ty léta neotřesitelnou pozici v oblasti veletrhů zaměřených na spotřební techniku a elektroniku. Před 10 lety se připojil k IFA veletrh Home Messe, který byl zaměřen pouze na bílou techniku, což byl rozhodně správný krok. Letos dokonce ještě přibude nová sekce automotive a hlavním tématem letošního veletrhu budou MEGATRENDY.

 

Dr. Christian Göke, generální ředitel společnosti Messe Berlin, řekl na tiskové konferenci v Římě k veletrhu IFA 2018: „Technologie megatrendů jsou hnací silou inovací, s komponenty, které jsou stále menší a výkonnější, urychlují rozvoj technologií, jako je hlasové ovládání a umělá inteligence. IFA tyto inovace sdružuje a stává se spojovací nervovou sítí globálních technologických ekosystémů. Nejde ale jen o jeden sektor inovací, ale o sedm, osm nebo devět různých průmyslových odvětví, kde se všichni snaží řešit stejné problémy a posunovat vývoj inovací. Každé průmyslové odvětví přináší své vlastní znalosti, poznatky a dovednosti. Všechna tato odvětví se od sebe učí, inspirují se navzájem. To jsou inovace v celé své kráse. Řadu z nich budete moci vidět právě na IFA 2018."

 

Co nás tedy dle dostupných informací čeká?

 

IFA a automotive

Musím říci, že pořadatelé jsou šikulové, protože právě oblast automatizace a vše kolem automobilů je oblast, která lidi hodně zajímá, a tak IFA, která má návštěvnickou špičku evidentně v sobotu a v neděli, bude rozšířena o tuto novou sekci, aby přitáhla v úterý a ve středu další návštěvníky na poslední dva dny výstavy (4. a 5. září 2018) a tak posílila zájem diváků o novou - zcela bez diskuze - velmi atraktivní oblast, která zajímá spoustu lidí. I oblast automobilismu lze tedy bez debat nazvat megatrendem, který IFA 2018 pokryje.

 

Smarthpony a wearables

Dalším z megatrendů jsou určitě mobilní telefony a a nositelná tecnhika. Hitem letošního roku budou aplikace virtuální reality, které vám pomohou třeba i u nositelné techniky se snáze orientovat v neznámém prostředí za pomoci rozšířené reality (augment reality). Ostatně virtuální realita v součinnosti se samoučícími systémy pak mohou nabídnout dosud nečekané možnosti. Dočkáme se i dlouho slibovaného telefonu od Samsungu se třemi obrazovkami?

 

Je jasné, že Samsung je jedním z největších inovátorů na trhu vůbec a připomínám jen, že právě IFA byla startovacím místem pro mnoho jeho produktů jako například mobily řady S a phablety řady Note či chytré hodinky a náramky. Takže letos bychom se mohli dočkat konečně dlouho slibovaného smartphonu Samsung Galaxy X, který by měl mít tři displeje. Celý telefon bude připomínat malou knížku s jednou dotykovou obrazovkou - jako u klasického smartphonu, pokud jej rozevřeme (podobně jako knížku), objeví se druhý dotykový displej přes celou šířku.

 

Ostatně to vypadá, že Samsung má veletrh IFA rád, protože zde prezentuje své klíčové novinky, například v minulosti to byla myčka s diagonálně pohyblivým ostřikovacím ramínkem, které - na rozdíl od toho běžně používaného, otočného - zasáhne do všech koutů prostoru pro mytí nádobí, dále to byly robotické vysavače, dále pak chladničky s dvojitou stěnou, kdy za čelními dveřmi byla další stěna pro umístění potravin, abyste si „nevyvrzali" zbytečně již ochlazený vzduch a třeba vaše děti měly na dosah jogurty či odpolední svačinku. Připomínám i skvělý nápad s mega izolací na bocích chladničky, která měla tak menší tloušťku stěn a díky tomu se neskutečně zvětšil její vnitřní objem.

 

Mohli bychom ještě připomenout tablety, o které je ale stále menší zájem a jejichž funkci přebírají mobily (phablety) se stále většími úhlopříčkami a all-in-one notebooky, které se chovají díky dotykové obrazovce tu jako tablet s velkou úhlopříčkou, když je klávesnice přetočena pod displej, nebo třeba pračku s možností ovládání parametrů na dálku z displeje mobilního telefonu či pračka s okénkem na přidání „zapomenutých ponožek" poté, co jste už spustili prací program a díky napuštěné prací lázni už nemůžete otevřít okno pračky. A další věci.

 

Bude to velmi zajímavé, protože třeba právě zmíněné samoučící se systémy budou ovlivňovat funkci stále více zařízení na trhu. Možná že budeme překvapeni, kde všude je bude možné nalézt. A virtuální realita se stane běžnou záležitostí v aplikacích, ve kterých bude mít svůj smysl.

 

Bitva o rozlišení 8K

Na tiskovce v Římě se něco šuškalo o rozlišení 8K. Slyšíte 8K a říkáte si „Jasně a aj kdyby, tak proboha k čemu? Stejně na to nebude dostupný content ještě několik let“. To je sice pravda, nicméně jsou na trhu dostupné už i 8K kamery a dokonce by měl být signál na další olympiádě distribuován již v 8K přes satelit či některé IPTV poskytovatele až k divákům. Snaha o rychlejší postup k dodání toho nejkvalitnějšího signálul tu tedy je, takže to není až tak daleká budoucnost.  Sečteno, podrtženo, rozlišení 8K bude určitě dalším megatrendem veletrhu a uvidíme, jakou rivalitu výrobci ukážou a v čem se budou předhánět. Samozřejmě další běžnou záležitostí budou chytré televizory s rýznými operačními systémy, ale hlavně s Androidem pro TV. Nabídka aplikací, spec. vytvořených pro televizní obrazovky, roste překvapivou rychlostí. Uvidíme kolik jich bude možné ovládat hlasem

 

To jsou tedy megatrendy letošního roku a určitě se vyplatí na IFA do Berlína zajet. Jinými slovy, je na co se těšit.

4 Poznámky
Superuser I
Superuser I

My jsme oba ale na něco zapomněli. Na něco, resp. někoho hrozně moc důležitého, bez koho by to celé neklaplo. Třeba já bych se určitě ztratil na první křižovatce Je to @TerezaK, moc milá, inteligentní a sympatická slečna, která nám dělala v Berlíně doprovod a co jsem slyšel, měla na starosti i hrozně moc dalších věcí. Celou dobu byla opravdu úžasná, taková ségra, která se o nás starala, povídala nám pohádky na dobrou noc (no dobře, povídala nám zajímavosti a jen ve dne) a tak.

Takže Terezo, já bych Ti chtěl moc poděkovat, že jsi tam s námi byla, a že jsi i přes všechen ten nápor byla tak úžasná.t1.jpgTereza nás shání do houfu

 

t2.jpgTereza si užívá moderní umění (a směje se mým kecům )

Short english version: There was also something / somebody we've forgot to mention. It is @TerezaK, a great person with open heart, lot of knowledge, who took care about us and helped us during the visit of Berlin. She was amazing and I'm very glad that she was there. Thank you!

Apprentice

8K televize? To váááážně ??????  Já ještě nesledovala žádný film ani v 4K rozlišení. Je to velký rozdíl? Vyplatí se kvůli tomu pořídit novou TV?

Superuser I
Superuser I

Je nutné číst celý text Popisuju tam, jak to funguje, hlavním tahákem je integovaná umělá inteligence. A můžu říct, že rozdíl to je. Ne takový, abych zahodil plazmu, co mám doma a šel prodat ledvinu, ale kdyby mi to někdo chtěl dát pod stromeček, nezlobil bych se.

Dnes je to opravdu ve fázi "hudba budoucnosti", ale to bylo nedávno i 4K (a já se na 4K už díval) a ne tak dávno i FullHD.

BTW jestli máte možnost, zajděte si do kina do IMAXu. Je to srovnatelný zážitek.

Superuser I
Superuser I

 Vypadá to moc pěkně, ale co jsem teď koukal, tak nejlevnější 8K televize je za 129.990,- a pak cena jen roste. Asi bych ještě chvíli počkal :-)