Podpora

Open search

Google Play, Deezer, Spotify... A jakou hudební službu využíváte vy?

Violin_KA Moderator
Moderator

V práci, doma, na cestách i při sportu. Hudba nás dnes doprovází skoro kamkoliv. A to i díky streamovacím službám, prostřednictvím kterých je možné poslouchat ji online, pohodlně a jednoduše. Pro skvělý zážitek samozřejmě doporučujeme telefon Samsung Galaxy a bezdrátová sluchátka (a když použijete Bluetooth reproduktor, můžete hi-fi hudbou rozeznít celou domácnost), stejně důležitý je ale i výběr té správné služby a aplikace.

 

Co je to streamování hudby?

 

01_sluchatka.JPG

 

Streamovací služby umožňují online přehrávání souborů z rozsáhlých hudebních knihoven. Je vysoce pravděpodobné, že v jejich databázích najdete i skladby svých oblíbených nebo méně známých interpretů. A co je nejdůležitější – nemusíte si je stahovat do telefonu. Stačí se připojit k internetu a hudbu můžete přehrávat v reálném čase z internetu. Pokud se vám však některá písnička skutečně zalíbí, mnoho aplikací umožňuje i její stažení do úložiště telefonu.

 

Jakou službu si vybrat?

 

Záleží na tom, jaký jste druh posluchače a hudebního fanouška. Jedna streamovací služba je vhodná pro nejnáročnější uživatele, kteří vyžadují co nejvyšší audio kvalitu, jiná může zase nabízet rozmanité a zábavné funkce. Podívejte se na vybrané služby pro přehrávání hudby online, které můžete používat na svém telefonu Android.

 

Google Play Music

 

02_GPM.jpg

 

Jak je jasné z názvu, jedná se o službu společnosti Google. Je to hudební varianta platformy Google Play, na které naleznete různorodý obsah přes filmy a hry až po literaturu. Google Play Music je u majitelů telefonů Samsung velmi oblíbená, protože jim často poskytuje exkluzivní obsah plně kompatibilní s jejich telefony se systémem Android.

 

Funkce: Už zmiňovaná kompatibilita s sebou přináší intuitivní rozhraní a přehledné ovládání. Google Play Music navíc umožňuje nahrání až 50 000 souborů do vaší vlastní knihovny. Přitom sama o sobě nabízí 30 milionů songů! Také vám přináší tipy na další poslech podle vašich preferencí nebo funkci identifikace skladby podle nahraného úseku. Takže když se vám v klubu zalíbí neznámý hit, stačí vytáhnout telefon s Google Play Music.

 

Audio kvalita: Hudba přehrávaná v Google Play Music se vyznačuje maximální kvalitou 320 kbps. Ačkoliv existují služby, které dosahují ještě vyšší úrovně, 320kbps nahrávky představují vysoký standard, který naprosto stačí pro běžný poslech.

 

Dostupnost: Free verze Google Play Music je oproti placené bohužel výrazně okleštěná, přístup do online hudební knihovny s ní nezískáte. Nicméně můžete nahrávat své soubory, podle kterých vám služba doporučí další hudbu. Pokud se rozhodnete za Google Play Music zaplatit, můžete si kromě běžného předplatného pořídit i výhodnější rodinný tarif.

 

Získáte tak neomezený poslech hudby včetně exkluzivního obsahu, který jiné služby nenabízí. Někteří interpreti (například Prince nebo Taylor Swift) totiž streamovacím aplikacím přístup ke své tvorbě často nedávají, zatímco Google Play Music patří k výjimkám.

 

Spotify

 

04_SPF.jpg

 

Až se chce říct, že Spotify není potřeba představovat. Původně švédská streamovací služba totiž v současnosti patří mezi ty úplně nejrozšířenější způsoby přehrávání hudby online. Funguje už od roku 2008 a měsíčně ji používá takřka 200 milionů hudebních nadšenců.

 

Funkce: S popularitou této služby narůstá i její rozsáhlá knihovna se 40 miliony skladeb. Spotify navíc nabízí elegantní uživatelské rozhraní a různé funkce včetně praktického doporučení další hudby nebo Discover Weekly. Tato možnost vám každý týden podle vašeho vkusu namixuje playlist nových songů, které by se vám mohly líbit. Mnozí uživatelé Spotify si takovou pomoc při objevování nové hudby nemůžou vynachválit a vděčí jí za výrazné rozšíření svých hudebních obzorů. Samozřejmostí je u Spotify i nabídka tematických seznamů skladeb nebo možnost zobrazení textů. Desktopová verze aplikace pak umožňuje přehrávání MP3, M4P nebo MP4 souborů z počítače.

 

Audio kvalita: Verze zdarma přehrává hudbu v rozlišení 160 kbps. Kvalita je to dostačující, ale pro náročnější posluchače nepředstavuje hi-fi zážitek. Na druhou stranu tak alespoň Spotify ušetří data. Až v okamžiku, kdy si pořídíte prémiový účet, získáte audio ve kvalitě 320 kbps. Tedy sice stále komprimované, ale představující výrazně vyšší standard poslechu.

 

Dostupnost: Služba je dostupná zdarma, v tom případě je však potřeba počítat s nižší kvalitou přehrávané hudby. Navíc jsou songy přerušované reklamami. Spotify však nabízí hned několik placených verzí včetně rodinného účtu, který umožňuje používání více osobami najednou.

 

Deezer

 

03_DZR.jpg

 

Deezer je francouzská streamovací aplikace, která funguje dokonce ještě déle než Spotify – od roku 2007. Patří tedy mezi průkopníky této technologie, nicméně práva na větší objem hudby se jí podařilo získat až v posledních letech působení. Díky tomu tak už dnes patří mezi přední streamovací platformy.

 

Funkce: Skvělou součástí služby je funkce Flow, která vám na základě vašich preferencí a označování skladeb vytvoří playlist opravdu na míru. Deezer také umí zobrazit texty přehrávaných skladeb nebo upload vlastních souborů ve formátu MP3. Bohužel neposkytuje moc informací o interpretech nebo některé funkce, které jsou u konkurence běžné. Nicméně i tak je to spolehlivá a snadno ovladatelná služba, která se především soustředí čistě na přehrávání hudby.

 

Audio kvalita: Nabídka různých uživatelských verzí je u streamovacích služeb běžnou praxí, nicméně Deezer je zajímavý tím, že nabízí upgrade na Hi-Fi verzi s kvalitou nahrávek až 1 411 kbps! Většina jiných služeb přitom dosahuje maximálně 320 kbps. Samozřejmě se u takové úrovně musíte smířit s méně rozsáhlou hudební knihovnou, protože mnoho interpretů ani vydavatelství s takto vysokou kvalitou pro náročné audiofily ani nepočítá.

 

Dostupnost: Deezer je dostupný i zdarma. Přístup k hudbě není nijak omezený, ale budete muset přežít občasné přerušení reklamou. A pozor, free verze pro mobilní telefony vám nedává úplnou kontrolu nad přehrávanou hudbou. Nespustí vámi vybranou konkrétní skladbu, ale podobnou či příbuznou právě přehrávané písni podle vlastního výběru.

 

Tidal

 

06_TDL.jpg

 

Spoluvlastníkem platformy Tidal je světoznámý rapper Jay-Z, podporuje ji také řada dalších hudebních hvězd. Důvod je prostý – Tidal si velice cení interpretů, poctivě je odměňuje a soustředí se na audio ve vysoké kvalitě.

 

Funkce: Tidal obsahuje rozsáhlou nabídku tematických playlistů, exkluzivní obsah, a dokonce i živé přenosy koncertů. Kromě toho si dává záležet na poskytování detailních informací přehrávaných skladeb. Bohužel ale neumožňuje možnost přečíst si texty jednotlivých songů.

 

Audio kvalita: Zde se nachází největší přednost služby Tidal. Audio totiž poskytuje v excelentní kvalitě. Verze Masters vám dokonce umožní poslouchat hity ve formátu FLAC v 24bitové kvalitě a s frekvenčním rozsahem 96 kHz. Nejste si úplně jistí tím, co to znamená? Zjednodušeně řečeno: Pokud si chcete vychutnat fantastický poslech songů se všemi audiodetaily přesně v takové podobě, jakou zamýšleli jejich skladatelé a producenti, tak je pro vás Tidal jako stvořený.

 

Dostupnost: Tidal se od předcházejících služeb pro online přehrávání hudby liší tím, že vůbec nenabízí free verzi. Na výběr ale máte různé placené varianty – a zadarmo můžete aplikaci po omezenou dobu alespoň vyzkoušet.

 

Offline soubory

 

05_SMS.jpg

 

Samozřejmě se lze streamování hudby vyhnout úplně. Stačí si soubory nahrát do telefonu. Jenže v tom případě se budete muset spolehnout na vlastní zdroje a přijdete nejen o mnohamilionové hudební knihovny online služeb, ale i o jejich další funkce – například snadné objevování nové hudby, praktické playlisty nebo doporučené songy. K přehrávání takto uložených souborů můžete například využít přehrávač Samsung Music, jenž vám nabídne dostatek funkcí, praktické ovládání i moderní vzhled.

 

Podtrženo a sečteno: Použití streamovacích aplikací je ideální, legální a vysoce kvalitní způsob poslechu hudby na vašem telefonu nebo tabletu s Androidem i na stolním počítači. Takže si nasaďte sluchátka (nebo bezdrátově připojte reproduktor!) a nechejte se unášet tóny svých oblíbených skladeb. A ještě než se do nich úplně ponoříte, dejte nám v komentářích vědět, kterou službu sami používáte – a co právě posloucháte.

5 Poznámky
Hotshot

Vyzkoušel jsem celkem 3 hudební služby, na androidu mi nejvíce vyhovuje Spotify. Knihovna je opravdu obsáhlá,  kvalita v placené verzi velmi dobrá  a aplikace nabízí spoustu funkcí.  Pravidelně poslouchám pouze rádio a hudební služby si kupuji pár měsíců v roce. Aktuálně jsem opět zkusil Google Play a hned jsem narazil na absenci skladeb, na které jsem byl u konkurence zvyklý.  Ani kvalitou výstupu si nejsem úplně jistý.  Pro poslech používám BT sluchátka Sony, nebo výjimečně AKG s kabelem.  Podle mě je tahle forma přístupu k hudbě naprosto skvělá a cenově dostupná. Odpadá nutnost neustále něco kopírovat,  přesunovat a hlavně  mám v uších ihned na co si momentálně pomyslím. Samozřejmě velká výhoda je i možnost uložení skladeb do telefonu pro offline použití.  Cloudové služby a streamovaná hudba jsou pro mě obrovským přínosem,  který osvobozuje od zapojování, kabelů,  redukcí,  flash disků atp.

Explorer

Mě osobně nejvíce vyhovuje Google Play Hudba. Díky službě jsem poznal už několik kapel, o kterých jsem dříve neměl vůbec ponětí. To když mi Google na základě mého poslechu v rámci delšího časového horizontu doporučil další kapely, které by se mi mohli líbit. Přistupoval jsem k nim s nedůvěrou, přeci za mě nějaký algoritmus nebude rozhodovat co se mi může líbit a co ne... A on se trefil. A ne jednou... 

Superuser II
Superuser II

Už nějakou dobu Spotify, protože mají i rozumnou aplikaci pro Windows. A mimochodem, při předváděčce Note9 zazněla zmínka a spolupráci Samsungu a Spotify, kdy se můžeme těšit na první plody?

Explorer

Pěkný souhrn, jen je škoda, že nejsou doplněny pro představu a lepší porovníní i ceny u jednotlivých služeb...

Hotshot

Od dnešního dne je tu nově další a služba a tou je YouTube Music, takže se jde testovat