Podpora

Open search

Foťte na dovolené ve dne i v noci

Community Manager

Ještě před takovými 15 lety by to byl spíše špatný vtip – fotky z mobilu vypadaly víceméně všechny stejně, a to jako šmouha. Mobilní fotoaparáty ale urazily takový kus cesty, že vám dnes bez špetky humoru a ironie radíme, abyste jimi fotili na dovolené. Kompakt klidně můžete nechat doma.

Fotoaparáty v našich smartphonech jsou vyspělé nejen technologicky (hardwarově), ale také softwarově. Uspokojí každého běžného uživatele, který chce jen klepnout na spoušť, i profíky, kteří rádi ladí každý parametr snímku. Dokonalé výsledky vám nabídnou ve dne i v noci, za každého počasí.

 

 

Technologická špička03.jpgGalaxy S10+ patří mezi světovou špičku v kvalitě mobilní fotografie. I nižší modely ale mají co nabídnout.

 

V článku chceme být obecní, ne se zaměřit na jeden smartphone. Nejlépe si ale pokročilé vlastnosti našich fotomobilů ukážeme na některém z vrcholových modelů, konkrétně tedy například na Galaxy S10+. Vybrali jsme ho nejen proto, že je skvěle vybavený, ale také právě proto, že spoustu z níže zmíněných funkcí nabízejí i fotoaparáty našich jiných smartphonů. Po seznámení s naším top telefonem tedy budete mít lepší představu také o ostatních.

 

Galaxy S10+ zaujme už tím, že nabízí pět objektivů, a to ne „jen tak“, aby měl čím oslňovat ve výpisu technických parametrů, ale každý s unikátními a užitečnými schopnostmi. Hlavní širokoúhlý objektiv si přiblížíme o odstavec níže. Vzadu ho ještě doplňuje ultraširokoúhlý, vhodný na focení velkých panoramat, budov a skupin lidí, a teleobjektiv, jenž vám nabídne kvalitní optický zoom. Přední duální fotoaparát nabízí nejen mimořádnou kvalitu snímků, ale také speciální portrétní režim (druhý objektiv umí rozostřit pozadí, efekt tedy vypadá podobně jako  při focení bezzrcadlovkou či zrcadlovkou).

04.jpgVariabilní clona je velký pomocník při fotografování nejenom v noci, ale také ve dne.

 

 

Zmíněný hlavní objektiv pak zaujme unikátní vlastností, kterou najdete i na jiných modelech S10, S9 a Note9 – láká na tzv. variabilní clonu, jež přepíná mezi dvěma režimy světelnosti: F/1.5 a F/2.4. Co to znamená v překladu do lidštiny a proč by vás to mělo těšit?

 

V závislosti na tom, jaké jsou v okolí světelné podmínky, potřebuje fotoaparát regulovat, kolik světla projde na snímač – mimochodem to dělá podobně jako zornička v našem oku, která je ve tmě větší a za světla menší. U fotoaparátů vyšší číslo (F/2.4) znamená, že je clona více uzavřená, takže když fotíte za velmi jasného dne, nedostane se na snímač nevhodně velké množství světla a fotografie jsou úžasně ostré, ale nepřepálené.

 

V noci excelují fotoaparáty našich vlajkových lodí díky režimu F/1.5, který funguje přesně naopak. Světla je v okolí málo, takže při focení s „denním nastavením“ by byl snímek extrémně tmavý a nekvalitní. Hodnota F/1.5, která je mimochodem u mobilních fotoaparátů bezkonkurenční, značí více otevřenou clonu, takže snímač zachytí více světla a i temné scéna je vyfocená jasně.

 

Když si ve tmě stoupnete k zrcadlu v koupelně, zaměříte se přímo na svoje zorničky a pak rozsvítíte světlo, uvidíte, jak se rychle zmenší. Právě proto vidíme (relativně) dobře ve dne i v noci a právě to naše smartphony úspěšně napodobují.

A mimochodem přední i zadní fotoaparáty natáčejí ve 4K Ultra HD – i v tomto ohledu kráčí technika mílovými kroky kupředu. Při pořizování snímků i videí tedy hodně oceníte špičkovou stabilizaci obrazu. Výsledek bude vynikající, aniž byste museli použít stativ.

 

 

Zbrusu nový noční režim

Samotná clona nicméně nestačí, vyfotit v noci pořádnou fotku je umění a vyžaduje to trochu odbornější znalosti. Tedy… bylo a vyžadovalo. Nedávná aktualizace totiž přinesla na smartphony řady Galaxy S10, S9 a Note9 nový režim Noc.

 

Samsung_noční_režim_840p.jpgNoční režim přináší vyšší kvalitu fotografií ve špatných světelných podmínkách. Už jste ho vyzkoušeli?

Najdete ho v menu fotoaparátu a pomůže vám s pořízením dechberoucích večerních a nočních snímků. Nastaví parametry tak, aby byly fotky optimálně (tedy co nejvíc) světlé a detailní, ale zároveň bez nepříjemného šumu.

 

Dokonce noční režim nabízí lepší výsledky, než když potřebné parametry poctivě nastavíte ručně. Telefon má totiž dost výpočetní kapacity, aby pořídil snímků více a zkombinoval je v jeden, který si z nich bere to nejlepší (proto focení v režimu Noc trvá tak dlouho).

 

Aplikace pro běžné uživatele i profíky

S pořízením dokonalých fotek vám pomůže naše propracovaná aplikace Fotoaparát, kterou neustále vylepšujeme, aby byla chytřejší, ale také přehlednější a snadno ovladatelná. Velkých změn se dočkala při uvedení vylepšeného rozhraní One UI, o kterém jsme pro vás nedávno psali článek.

 

Naším cílem je nabídnout to nejlepší oběma druhům uživatelůamatérům, kteří chtějí fotit bez starostí s nastavováním jim neznámých parametrů, i profesionálům, kteří si rádi každý snímek vyladí jako na klasickém fotoaparátu.

 

Začněme první kategorií. Náš automatický režim dělá přesně to, co má. Zaostří a pořídí kvalitní snímek. Nedělá to ale pomocí nějakého s prominutím „odfláknutého“ univerzálního nastavení. Kdepak. Místo toho využívá funkci Optimalizace scény, kdy fotoaparát automaticky rozpozná třicet druhů záběrů a přizpůsobí své nastavení tak, aby byl výsledek dokonalý z hlediska barev, jasu, kontrastu a dalších parametrů.

Samsung_noční_režim_stativ_840p.jpgPři focení ve tmě se nebojte použít stativ. Získáte nejenom ostřejší, ale obecně kvalitnější fotografie.

 

 

Jídlo bude vypadat chutněji, západ slunce barevněji… prostě a jednoduše bude s naší chytrou automatikou tráva zelenější, a to v doslovném i přeneseném smyslu.

 

K dispozici ale také máte režim Pro, ve kterém se můžou zkušenější fotografové opravdu vyřádit.

Nastavte si citlivost snímače, ISO. Čím vyšší číslo, tím vyšší je citlivost a tím více světla snímač pobere (ale tím více šumu je také na výsledném snímku). Můžete manuálně nastavovat clonu, které jsme se věnovali výše. Podle svých představ si v profi režimu upravíte vyvážení bílé i teplotu barev, nádech, sytost, kontrast, stíny a zvýraznění. A co je důležité, můžete manuálně ostřit – přesně tak, jak chcete, aby byl výsledek dokonale umělecký.

 

 

Chytré (a unikátní) možnosti

Moderní smartphony nabízejí spoustu chytrých funkcí, jež na klasických fotoaparátech pořád nejsou standardem (nebo tam přinejmenším zpravidla nefungují tak hladce). Vedle různých filtrů, základních i pokročilých úprav a možnosti okamžitého sdílení vašim blízkým nebo na sociální sítě jde hlavně o online zálohu.

 

Samsung_noční_režim_spen_840p.jpgS Pen u Galaxy Note9 může posloužit jako dálková spoušť k fotoaparátu. Takto lze S Pen využít jí můžete i při vytváření selfie.

Stačí vám Wi-Fi nebo mobilní připojení (pokud máte dost dat), a fotky můžete ukládat do online služeb Samsung Cloud či Fotky Google (nebo kamkoli jinak). Obě úložiště jsou navíc v základu bezplatná. Nejenže pak můžete snímky smazat z úložiště telefonu a ušetřit cenné místo; také je máte bezpečně uložené pro případy, že by vám na dovolené smartphone třeba upadl (kupříkladu ve snaze pořídit selfie na rozkymáceném velbloudovi) a přestal fungovat. V ideálním případě byste tak neztratili ani jeden snímek. (Mimochodem, ztracený nemusí být ani váš telefon – náhodná poškození vám může pokrýt pojištění Samsung Care+, kterému se věnujeme v tomto článku.)

 

A nemůžeme nezmínit jednu naši geniální funkci, která je opravdu unikátní. Chytrou zálohu dnes nabízejí všechny smartphony, ale „zabudovanou dálkovou spoušť“ má jen náš Galaxy Note9.

 

Konkrétně takto můžete použít jeho geniální dotykové pero S Pen. Telefon umístíte například na stativ, přidáte se k fotografované skupině přátel, a místo časovače (který je spojený se stresem, jestli jste stihli doběhnout) použijte tlačítko na stylusu. Elegantní a jednoduché.

 

Přesvědčili jsme vás? Pokud ano, budeme rádi, když se nám po návratu z dovolené pochlubíte svými nádhernými snímky. A ještě jeden tip na závěr: Intenzivní focení a natáčení videa vyčerpá i telefony s jinak špičkovou výdrží, tak si s sebou do města i na hory přibalte powerbanku.