Zavřít

What are you looking for?

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Community Blog

Novinky a tipy o Samsung produktech

zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Dokáže Galaxy Tab S4 nahradit notebook?

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Hned v úvodu bych chtěl napsat, že zde nebudu psát klasickou recenzi na tento tablet a vypisovat všechny parametry zařízení. Těchto recenzí s popisy je již na internetu několik a já jsem se spíše zaměřil na praktické používání po 2 měsících a to, zda bych si tento tablet dokázal představit místo notebooku.

 

Když jsem dostal možnost získat na 2 měsíce k testování tablet Galaxy Tab S4, první co mě napadlo, bylo: dokáže Galaxy Tab S4 nahradit částečně notebook? Zobrazuje v internetovém prohlížeči klasické webové stránky nebo osekanou mobilní verzi? Jak bude fungovat čeština na klávesnici a vůbec celkově jak moc kompromisů budu muset udělat oproti notebooku? Rovnou mohu říci, že jsem byl velmi mile překvapen, jak jsem si na tento tablet zvykl a doma jsem ani nezapínal notebook. Nyní, když jej mám vracet, se s ním loučím opravdu těžko.

 

Vše ale popořadě, protože první měsíc jsem získal tablet bez klávesnice a tady musím na rovinu říci, že mi tablet sloužil spíše jako “zobrazovač obsahu a multimediální centrum“, kdy jsem spíše jen konzumoval obsah na Youtube, četl články na internetu, hrál hry apod.

 

K tabletu jsem měl k dispozici také stylus S Pen, ale popravdě ten jsem moc nepoužíval, spíš jsem si ho vyzkoušel a poté jsem vše dělal na klávesnici ve spojení s dotyky prstem na displej. Stylus S Pen jsem si ale vyzkoušel na předinstalované aplikaci PENUP, kdy sledujete živou kresbu a podle toho můžete malovat. To funguje moc pěkně a líbilo se to hlavně mému synovi, který si takto několik obrázků namaloval včetně vybarvování omalovánek .

 

stylus S Penstylus S Pen

 Aplikace PENUP a možnost kreslení s S PenAplikace PENUP a možnost kreslení s S Pen

Po měsíci jsem ale dostal i přídavnou klávesnici a od té chvíle se vše změnilo. Doma jsem prakticky notebook už ani nepouštěl.

 

To hlavní co totiž dělá tento tablet pro mě mnohem více použitelnější než ostatní tablety, je přídavná klávesnice + prostředí Samsung DeX, které jsem měl na tabletu zapnuté prakticky pořád (do normálního tabletového režimu jsem se vlastně už po připojení klávesnice ani nepřepnul). Přídavná klávesnice (má mimochodem v levém rohu i pozicí pro stylus S Pen) zde slouží i jako obal zařízení a když jsem někam šel, stačilo tablet jednoduše vzít kamkoliv s sebou a vše bylo okamžitě k dispozici. Zde, musím napsat, že to porovnávám do té doby se svým 15“ notebookem o váze 2,5 Kg a kdy už tedy k notebooku musím brát i brašnu a celkově už to není tak komfortní například cestou vlakem. Tady jsem si vždy 2x rozmyslel, jestli notebook budu s sebou tahat, jestli ho opravdu potřebuji a jestli mi náhodou nestačí pouze mobil. Zde už toto rozmýšlení padá a tablet jsem si bral vždy .

 

Za sebe tedy rozhodně doporučuji rovnou s tabletem pořídit i klávesnici.

 

Přídavná klávesnice i s uchycením pro S PenPřídavná klávesnice i s uchycením pro S Pen20181111_111806.jpgDetail klávesnice - pro češtinu a výměnu y/z jsem doinstaloval aplikaci  External Keyboard Helper ProDetail klávesnice - pro češtinu a výměnu y/z jsem doinstaloval aplikaci External Keyboard Helper Pro 

Jak již jsem zmínil výše, tablet má jednu velkou výhodu a tou je prostředí Samsung DeX. V tomto režimu se prostředí velmi podobá desktopu – tedy prostředí, které známe z PC. Můžete zde používat více oken, v prohlížeči se internetové stránky vždy zobrazují klasicky jako v PC a ne v mobilní verzi kdy i na telefonech a tabletu mám sice nastaveno, aby se zobrazili jako klasické webové stránky, ale ne každá stránka se tak skutečně zobrazí – zde si mi vše zobrazilo tak jako na PC. Já jsem tablet v tomto režimu vlastně používal 99% času.

 

Prostředí Samsung DeXProstředí Samsung DeX

 

Zobrazení stejné stránky v režimu PC na Galaxy Tab S4 a mém Galaxy Note 10.1  - rozdíl je podstatnýZobrazení stejné stránky v režimu PC na Galaxy Tab S4 a mém Galaxy Note 10.1 - rozdíl je podstatný

Spuštění několika aplikací v prostředí Samsung Dex v oknech (velikost oken se dá libovolně měnit nebo zvětšit přes celou obrazovku)Spuštění několika aplikací v prostředí Samsung Dex v oknech (velikost oken se dá libovolně měnit nebo zvětšit přes celou obrazovku)

Velkou výhodou je relativně malé zařízení oproti notebooku a uvedu zde jeden konkrétní příklad, kde mi nevyhovoval ani mobil a ani notebook, ale toto zařízení bylo naprosto ideální: Sedím doma na sedačce a chtěl jsem se podívat jen tak namátkou na Samsung Community do diskuzí. V případě mobilu si to přečtu, ale odpovídání na komentáře, zvláště když se chci rozepsat, není vůbec pohodlné. V případě notebooku se mi kolikrát zase nechce tahat tak „těžké“ zařízení, zapínat a čekat než to vše naběhne. Kolikrát se mi stalo, že na mobilu jsem si to sice přečetl, ale protože jsem se chtěl rozepsat v diskuzích, musel jsem beztak jít pro notebook, zapnout ho a odpověď raději napsat na něm.

 

U tohoto tabletu to je jiné . Rozměry, váha, rychlost, klávesnice, vše tak akorát kdy si diskuze přečtu a okamžitě odpovídám. Důkazem mohou být skoro všechny komentáře, co jsem zde během posledních 2 měsíců psal.  Navíc i tento celý příspěvek kompletně píšu na tomto tabletu. Vše naprosto v pohodě a kdekoliv . To se mi opravdu hodně líbí!

 

Celý tento příspěvek píši na Galaxy Tab S4Celý tento příspěvek píši na Galaxy Tab S4Samozřejmě mohu vkládat fotografie a vše funguje, jako bych byl u PCSamozřejmě mohu vkládat fotografie a vše funguje, jako bych byl u PC

Abych mohl ale takto plnohodnotně používat Galaxy Tab S4 musel jsem si doinstalovat pro mě 2 zásadní věci, a to:

1) plnohodnotnou češtinu pro přídavnou klávesnici External Keyboard Helper Pro – je to bohužel placená aplikace za 48 Kč, ale poté můžete psát jako na klasické české klávesnici s diakritikou a přehodit si  y/z

a

2) kancelářský balík Hancom office (zdarma). Klasické MS Office jsou v zařízení již v základu, ale je nutné se přihlásit k Office 365 anebo dokumenty pouze prohlížet. V Hancom office můžete dělat klasicky vše zdarma.

 

Dalším bonusem tohoto tabletu je nová informace, že Samsung pro první zájemce spustil betaverzi Linux on DeX, kde Vám v desktopovém prostředí poběží Linux přímo na displeji tabletu.  Již nyní si můžete rozjet upravenou image Ubuntu (do budoucna se počítá i s dalšími distribucemi) a toto si myslím, že je další výhoda oproti ostatním tabletům.

 

Závěrem bych chtěl říci, že abyste totiž poznali výhody daného zařízení, nestačí ho mít jen na 14 dní, až při delším používání zjistíte, jestli by Vám skutečně vyhovovalo, nebo se bez něj obejdete. V mém případě jsem nad očekávání spokojen a jednoznačně mohu Galaxy Tab S4 s přídavnou klávesnicí doporučit a rozhodně si jej dovedu na domácí používání představit místo svého notebooku.

 

20181111_111832.jpg20181111_111724.jpg20181111_112245.jpg20181111_112325.jpg20181120_144934.jpgScreenshot_20181120-145025_Samsung Experience Home.jpg20181120_144210.jpg

 

21 Poznámky
jv18
Big Cheese
Možnosti

Moc pěkně napsáno.

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Díky :thumbs-up-sign-emoji-modifier-fitzpatrick-type:

jv18
Big Cheese
Možnosti

Já bych si s tímhle řešením na 100% vystačil a PC bych se mohl klidně zbavit. Už teď mi dostačuje kombinace Tab A10 + Note9+Dex. A tahle S4 včetně klávesnice a S Pen by byla na doma ideální. Výdrž baterie byla po celou dobu dobrá ne? Akorát nevím, jestli bych neměl strach z vypalování displeje, nemám s tím teda osobní zkušenost, pouze o tom čtu. Beru to tedy s rezervou.

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

 Výdrž baterie byla v pohodě a celkově opravdu spokojenost. O tom vypalování displeje nemám žádné informace...

Libb
MegaStar
Možnosti

Škoda, že se nedělá 16:9 v 8" provedení, pak by to pro mě bylo ideální.

WilhelmK
First Poster
Možnosti

Ahoj. Moc pěkně napsáno.S názorem , že když mám Galaxy Tab S4 s originální klávesnicí není potřeba používat PC, se naprosto ztotožňuji.  Tablet používám teprve asi měsíc, ale PC jsem od té doby vlastně ani nezapnul. Systém  DEX mi totiž PC úplně nahradil. Já  nejsem žádný počítačový odborník,  jen prostý uživatel, tudíž  je tento tablet, pro mě ideální  záležitost.  Pořídil jsem si i DEX station a tudíž můžu připojit v případě potřeby  přes HDMI monitor a usb myš i tiskárnu, což je pro mě asi tak vše co potřebuji od počítačů. A dokonce i občasné  hraní her,  je na displeji tabletu lepší než na mobilu, přece ta větší obrazovka má něco do sebe

Lapour
First Poster
Možnosti

Ahoj, hezky popsano. Zkusil jsem naistalovat External Keyboard Helper Pro a funguje pouze v rezimu tabletu. Pokud vlozim tablet do klavesnice a prepnu na DeX hacky a carky nefunguji. Prosim o radu pokud je to mozne, dekuji Zbynek. 

PS mam samozrejme tab s4 a klavesnici tak jak recenzujes

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Ahoj, bohužel už tablet nemám k dispozici, měl jsem ho pouze na testování. Ale vím, že při spojení s klávesnicí a v režimu tabletu to fungovalo, protože v tomto režimu jsem to používal skoro pořád. Pamatuji si ale, že se to muselo v nastavení toho programu nastavit. Nastavovalo se to na češtinu + tam ještě byla možnost přehodit y/z. 

Lapour
First Poster
Možnosti

Ahoj, děkuji za rychlou odpověd, už funguje stačil restartovat. Hezký večer. Zbyněk

Jani93
First Poster
Možnosti

Ahoj,

díky moc za skvěle napsaný článek. Mám však problém s DEXem a připojením externí klavenice.

Pro potřeby změny klávesnice na QWERTZ namísto QWERTY jsem použila SwiftKey klávesnici v tablet modu, kde jde nastavit externí klávesnice dle potřeby a hlavně jedna důležitá vec: Když chci psát velká písmena s diakritikou, nelze na externí klávesnici použít SHIFTl&ěščřž znaky, protože Shift plus číslice pisou 123 atd vzdy, proto je nutné zapnout CapsLock a psát ĚŠČŘŽ velká písmena s diakritikou (po každém písmenu vypínám CapsLock a píši dále malým). Toto funguje v Tablet modu. Jakmile prepnu do Samsung DEX, žádná jiná klávesnice nefunguje.

Jedinou možnou změnou nastaveni v DEX módu je změna fyzické klávesnice Samsung a u ní změna rozložení.

Použila jsem neoficiální metodu změny klávesnice uvedenou zde:

https://samsungmania.mobilmania.cz/bleskovky/naucte-dex-psat-hezky-cesky-qwertz-staci-k-tomu-instala...

Tento postup v DEX změní klávesnici na QWERTZ (CZECH RaidSix) ale nefunguje psaní VELKÝCH PISMEN S DIAKRITIKOU ani s pouzitim SHIFTu ani s pouzitim CapsLock. A v pripade použití Českého rozložení (uvedeno níže v seznamu jak již někdo zmiňoval v jiných komentarich) sice v Klávesnici Samsung funguje ČŘŽÝÝÁ s CapsLockem, ale pouze s rozložením klávesnice QWERTY.

Nakonec jsem tedy zkoušela použít řešení instalace External Keyboard Helper (zatím Demo verze). Po instalaci funguje tato klávesnice v Tablet modu, také funguje ĚŠČŘ s CapsLockem, ale v DEX modu mi stale nefunguje jina klavesnice nez Klavesnice Samsung, kde mi opet jdou nastavit jen Ceske rezimy 2ks RaidSix a Ceske (kde funguje ĚŠČŘ ale jen QWERTY).

V jinem clanku:

https://eu.community.samsung.com/t5/Tablety/Galaxy-TabS5e-kryt-s-kl%C3%A1vesnic%C3%AD-qwertz/td-p/12...

*VYŘEŠENO*
Při výběru layoutu se čeština zobrazuje skoro na konci seznamu, tak jsem už nějak automaticky jel na konec seznamu, kde se řadí znaky s diakritikou a vybral "Čeština".
Neuvědomil jsem si, jak přesně tohle celé má fungovat, ale řešením bylo vybrat rozložení CZECH, které se objevilo po instalaci aplikace Keyboard Helper Demo. To je téměř na začátku seznamu.
V tuto chvíli již Y/Z funguje v pořádku. Ostatní znaky fungovaly správně i předtím.

 

Problem vyresila zmena rozlozeni - ale ja proste toto rozlozeni v mem nastaveni Klavesnice Samsung nevidim.

 

Prosim nevite nekdo jak si s timto poradit, aby v DEX fungovala klavesnice QWERTZ a soucasne slo psat velka pismena ĚŠČŘŘ (at uz CapsLockem nebo jinak).

Mockrat dekuji za pomoc.

Jana

Janina93
Student
Možnosti

Ahoj, mohla bych vas poprosit o pomoc s klavesnici, ktera by umela psat VELKA ĚŠČŘŽÝ a soucasne mela rozlozeni klavesnice QWERTZ?

Toto nastaveni mi funguje v Tablet modu s vice klavesnicemi, kde mam moznost psat ĚŠČ pomoci CAPSLOCKu,

at uz pouzivam Swiftkey, External keyboard helper DEMO, tak mi psani funguje.

V DEX modu vsak nefunguje ani jedna jina klavesnice nez defaultni Klavesnice Samsung, ktera ale neumi cestinu jinou nez rozlozeni Ceske (diakritika funguje s CapsLockem) ale pouze v modu QWERTY.

Alternativne jsem pro Klavesnice Samsung nainstalovala i RaidSix rozlozeni (QWERTY i QWERTZ), ale toto rozlozeni neumi psat velka ĚŠČ ani s CapsLockem, ani se SHIFTem.

Takze jako jedine v DEX mi pro ĚŠČŘ funguje Klavesnice Samsung s rozlozenim CESKE, ale jen ve verzi QWERTY.

Prosim nevite jak s timto pomoci?

Dekuji moc.

fajnSnek
Samsung Members Star ★★★
Možnosti

Hezký večer @Janina93 

 

Klávesnici otestuji na svém Tab S6 a dám vědět. Děkuji Vám

 

 

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Dobrý den @Janina93,

 

je již problém vyřešený? 

 

Janina93
Student
Možnosti

Dobrý den , bohužel, ještě není. Budete vědět? Děkuji za odpověď! Jana

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Nejsem si jistý, zda to fungovalo v tomto konkrétním případě, ale vím, že když jsem měl demo verzi, tak tam ne všechno úplně fungovalo a proto jsem zakoupil placenou verzi pro. Nyní již tento tablet s klávesnicí nemám, abych mohl vyzkoušet. @fajnSnek můžeš se na to mrknout a prověřit?

 

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti
Janina93
Student
Možnosti

Dekuji AndroidGuru za prispevek,

bohuzel Extra Physical Keyboard Layouts ani v tablet verzi ani v DEX verzi nejde spustit (naisntalovat jde, spustit nejde), v obou pripadech pise zpravu:

Tato aplikace zrejme neni optimalizovana pro vase zarizeni.

 

Diky moc za snahu.. Bohuzel zatim problem neni vyresen, v DEX stale bez QWERTZ + soucasne diakritika.

 @fajnSnek nejaka rada prosim?

 

Jana

 

Janina93
Student
Možnosti

Dekuji AndroidGuru za prispevek,

bohuzel Extra Physical Keyboard Layouts ani v tablet verzi ani v DEX verzi nejde spustit (naisntalovat jde, spustit nejde), v obou pripadech pise zpravu:

Tato aplikace zrejme neni optimalizovana pro vase zarizeni.

 

Diky moc za snahu.. Bohuzel zatim problem neni vyresen, v DEX stale bez QWERTZ + soucasne diakritika.

 @fajnSnek nejaka rada prosim? :thinking-face:

 

Jana

fajnSnek
Samsung Members Star ★★★
Možnosti

Dobrý den @Janina93 

 

Děkujeme za Váš dotaz. Zkoušel jsem pár aplikací z Google Play, ale jak píšete vy, aplikace se buď v DeX prostředí nespustily, nebo po spuštění padaly. Zatím se mi tedy nepodařilo najít funkční řešení tohoto problému. 

fajnSnek
Samsung Members Star ★★★
Možnosti

Hezký den @Janina93 

 

Nedalo mi to, a znovu jsem zkusil aplikaci ExtraKeyboard Layouts Nainstaloval jsem ji přes webové rozhraní Google Play. Trik je v tom, že aplikace se tváří, že není nainstalována, ale v seznamu aplikaci jí normálně najdete. 

 

Screenshot_20200519-145510_Samsung Internet.jpgScreenshot_20200519-145433_Settings.jpg

 

Nyní půjdete v DeXu do Nastavení -> Obecná správa-> Jazyk a zadávání -> Fyzická Klávesnice a pak pro Keyboard Cover musíte nastavit screeny jako v obrázcích níže:

 

Screenshot_20200519-150158_Settings.jpgScreenshot_20200519-150219_Settings.jpgScreenshot_20200519-150243_Settings.jpgScreenshot_20200519-150308_Settings.jpg

 

A potvrzuji, že to funguje, tak jak požadujete - jde řádek českých znaků - +ěščřž... a rozložení QWERTZ

 

Celý tento post byl napsán na Galaxy Tab S6 + Keyboard cover :thumbs-up-sign-emoji-modifier-fitzpatrick-type:

 

Krásný den a snad se podaří :winking-face:

 

AndroidGuru
Samsung Members Star ★★
Možnosti

Pro majitele Galaxy Tab S4 je tady super zpráva. Galaxy Tab S4 se dočkal aktualizace na Android 10 s One UI 2.1. :thumbs-up-sign-emoji-modifier-fitzpatrick-type:

 

Na tablet by Vám měl dorazil firmwarový balíček T835XXU4CTF5, který má velikost 1,7 GB a mezi hlavní novinky patří Androd 10 s nejnovější verzi grafické nadstavby One UI 2.1. Součástí updatu je také červnová aktualizace zabezpečení.