Podpora

Open search

Dokáže Galaxy Tab S4 nahradit notebook?

Superuser II
Superuser II

Hned v úvodu bych chtěl napsat, že zde nebudu psát klasickou recenzi na tento tablet a vypisovat všechny parametry zařízení. Těchto recenzí s popisy je již na internetu několik a já jsem se spíše zaměřil na praktické používání po 2 měsících a to, zda bych si tento tablet dokázal představit místo notebooku.

 

Když jsem dostal možnost získat na 2 měsíce k testování tablet Galaxy Tab S4, první co mě napadlo, bylo: dokáže Galaxy Tab S4 nahradit částečně notebook? Zobrazuje v internetovém prohlížeči klasické webové stránky nebo osekanou mobilní verzi? Jak bude fungovat čeština na klávesnici a vůbec celkově jak moc kompromisů budu muset udělat oproti notebooku? Rovnou mohu říci, že jsem byl velmi mile překvapen, jak jsem si na tento tablet zvykl a doma jsem ani nezapínal notebook. Nyní, když jej mám vracet, se s ním loučím opravdu těžko.

 

Vše ale popořadě, protože první měsíc jsem získal tablet bez klávesnice a tady musím na rovinu říci, že mi tablet sloužil spíše jako “zobrazovač obsahu a multimediální centrum“, kdy jsem spíše jen konzumoval obsah na Youtube, četl články na internetu, hrál hry apod.

 

K tabletu jsem měl k dispozici také stylus S Pen, ale popravdě ten jsem moc nepoužíval, spíš jsem si ho vyzkoušel a poté jsem vše dělal na klávesnici ve spojení s dotyky prstem na displej. Stylus S Pen jsem si ale vyzkoušel na předinstalované aplikaci PENUP, kdy sledujete živou kresbu a podle toho můžete malovat. To funguje moc pěkně a líbilo se to hlavně mému synovi, který si takto několik obrázků namaloval včetně vybarvování omalovánek .

 

20181111_112027.jpgstylus S Pen

 Screenshot_20181127-124029_PENUP.jpgAplikace PENUP a možnost kreslení s S Pen

Po měsíci jsem ale dostal i přídavnou klávesnici a od té chvíle se vše změnilo. Doma jsem prakticky notebook už ani nepouštěl.

 

To hlavní co totiž dělá tento tablet pro mě mnohem více použitelnější než ostatní tablety, je přídavná klávesnice + prostředí Samsung DeX, které jsem měl na tabletu zapnuté prakticky pořád (do normálního tabletového režimu jsem se vlastně už po připojení klávesnice ani nepřepnul). Přídavná klávesnice (má mimochodem v levém rohu i pozicí pro stylus S Pen) zde slouží i jako obal zařízení a když jsem někam šel, stačilo tablet jednoduše vzít kamkoliv s sebou a vše bylo okamžitě k dispozici. Zde, musím napsat, že to porovnávám do té doby se svým 15“ notebookem o váze 2,5 Kg a kdy už tedy k notebooku musím brát i brašnu a celkově už to není tak komfortní například cestou vlakem. Tady jsem si vždy 2x rozmyslel, jestli notebook budu s sebou tahat, jestli ho opravdu potřebuji a jestli mi náhodou nestačí pouze mobil. Zde už toto rozmýšlení padá a tablet jsem si bral vždy .

 

Za sebe tedy rozhodně doporučuji rovnou s tabletem pořídit i klávesnici.

 

20181111_111705.jpgPřídavná klávesnice i s uchycením pro S Pen20181111_111806.jpg20181111_112314.jpgDetail klávesnice - pro češtinu a výměnu y/z jsem doinstaloval aplikaci External Keyboard Helper Pro 

Jak již jsem zmínil výše, tablet má jednu velkou výhodu a tou je prostředí Samsung DeX. V tomto režimu se prostředí velmi podobá desktopu – tedy prostředí, které známe z PC. Můžete zde používat více oken, v prohlížeči se internetové stránky vždy zobrazují klasicky jako v PC a ne v mobilní verzi kdy i na telefonech a tabletu mám sice nastaveno, aby se zobrazili jako klasické webové stránky, ale ne každá stránka se tak skutečně zobrazí – zde si mi vše zobrazilo tak jako na PC. Já jsem tablet v tomto režimu vlastně používal 99% času.

 

Screenshot_20181120-143721_Samsung DeX home.jpgProstředí Samsung DeX

 

20181127_104717.jpgZobrazení stejné stránky v režimu PC na Galaxy Tab S4 a mém Galaxy Note 10.1 - rozdíl je podstatný

Screenshot_20181126-133628_YouTube.jpgSpuštění několika aplikací v prostředí Samsung Dex v oknech (velikost oken se dá libovolně měnit nebo zvětšit přes celou obrazovku)

Velkou výhodou je relativně malé zařízení oproti notebooku a uvedu zde jeden konkrétní příklad, kde mi nevyhovoval ani mobil a ani notebook, ale toto zařízení bylo naprosto ideální: Sedím doma na sedačce a chtěl jsem se podívat jen tak namátkou na Samsung Community do diskuzí. V případě mobilu si to přečtu, ale odpovídání na komentáře, zvláště když se chci rozepsat, není vůbec pohodlné. V případě notebooku se mi kolikrát zase nechce tahat tak „těžké“ zařízení, zapínat a čekat než to vše naběhne. Kolikrát se mi stalo, že na mobilu jsem si to sice přečetl, ale protože jsem se chtěl rozepsat v diskuzích, musel jsem beztak jít pro notebook, zapnout ho a odpověď raději napsat na něm.

 

U tohoto tabletu to je jiné . Rozměry, váha, rychlost, klávesnice, vše tak akorát kdy si diskuze přečtu a okamžitě odpovídám. Důkazem mohou být skoro všechny komentáře, co jsem zde během posledních 2 měsíců psal.  Navíc i tento celý příspěvek kompletně píšu na tomto tabletu. Vše naprosto v pohodě a kdekoliv . To se mi opravdu hodně líbí!

 

Screenshot_20181127-114257_Samsung Internet.jpgCelý tento příspěvek píši na Galaxy Tab S4Screenshot_20181127-113921_Samsung Internet.jpgSamozřejmě mohu vkládat fotografie a vše funguje, jako bych byl u PC

Abych mohl ale takto plnohodnotně používat Galaxy Tab S4 musel jsem si doinstalovat pro mě 2 zásadní věci, a to:

1) plnohodnotnou češtinu pro přídavnou klávesnici External Keyboard Helper Pro – je to bohužel placená aplikace za 48 Kč, ale poté můžete psát jako na klasické české klávesnici s diakritikou a přehodit si  y/z

a

2) kancelářský balík Hancom office (zdarma). Klasické MS Office jsou v zařízení již v základu, ale je nutné se přihlásit k Office 365 anebo dokumenty pouze prohlížet. V Hancom office můžete dělat klasicky vše zdarma.

 

Dalším bonusem tohoto tabletu je nová informace, že Samsung pro první zájemce spustil betaverzi Linux on DeX, kde Vám v desktopovém prostředí poběží Linux přímo na displeji tabletu.  Již nyní si můžete rozjet upravenou image Ubuntu (do budoucna se počítá i s dalšími distribucemi) a toto si myslím, že je další výhoda oproti ostatním tabletům.

 

Závěrem bych chtěl říci, že abyste totiž poznali výhody daného zařízení, nestačí ho mít jen na 14 dní, až při delším používání zjistíte, jestli by Vám skutečně vyhovovalo, nebo se bez něj obejdete. V mém případě jsem nad očekávání spokojen a jednoznačně mohu Galaxy Tab S4 s přídavnou klávesnicí doporučit a rozhodně si jej dovedu na domácí používání představit místo svého notebooku.

 

20181111_111832.jpg20181111_111724.jpg20181111_112245.jpg20181111_112325.jpg20181120_144934.jpgScreenshot_20181120-145025_Samsung Experience Home.jpg20181120_144210.jpg

 

9 Poznámky
Superuser I
Superuser I

Moc pěkně napsáno.

Superuser II
Superuser II

Díky 

Superuser I
Superuser I

Já bych si s tímhle řešením na 100% vystačil a PC bych se mohl klidně zbavit. Už teď mi dostačuje kombinace Tab A10 + Note9+Dex. A tahle S4 včetně klávesnice a S Pen by byla na doma ideální. Výdrž baterie byla po celou dobu dobrá ne? Akorát nevím, jestli bych neměl strach z vypalování displeje, nemám s tím teda osobní zkušenost, pouze o tom čtu. Beru to tedy s rezervou.

Superuser II
Superuser II

 Výdrž baterie byla v pohodě a celkově opravdu spokojenost. O tom vypalování displeje nemám žádné informace...

Superuser II
Superuser II

Škoda, že se nedělá 16:9 v 8" provedení, pak by to pro mě bylo ideální.

First Poster

Ahoj. Moc pěkně napsáno.S názorem , že když mám Galaxy Tab S4 s originální klávesnicí není potřeba používat PC, se naprosto ztotožňuji.  Tablet používám teprve asi měsíc, ale PC jsem od té doby vlastně ani nezapnul. Systém  DEX mi totiž PC úplně nahradil. Já  nejsem žádný počítačový odborník,  jen prostý uživatel, tudíž  je tento tablet, pro mě ideální  záležitost.  Pořídil jsem si i DEX station a tudíž můžu připojit v případě potřeby  přes HDMI monitor a usb myš i tiskárnu, což je pro mě asi tak vše co potřebuji od počítačů. A dokonce i občasné  hraní her,  je na displeji tabletu lepší než na mobilu, přece ta větší obrazovka má něco do sebe

First Poster

Ahoj, hezky popsano. Zkusil jsem naistalovat External Keyboard Helper Pro a funguje pouze v rezimu tabletu. Pokud vlozim tablet do klavesnice a prepnu na DeX hacky a carky nefunguji. Prosim o radu pokud je to mozne, dekuji Zbynek. 

PS mam samozrejme tab s4 a klavesnici tak jak recenzujes

Superuser II
Superuser II

Ahoj, bohužel už tablet nemám k dispozici, měl jsem ho pouze na testování. Ale vím, že při spojení s klávesnicí a v režimu tabletu to fungovalo, protože v tomto režimu jsem to používal skoro pořád. Pamatuji si ale, že se to muselo v nastavení toho programu nastavit. Nastavovalo se to na češtinu + tam ještě byla možnost přehodit y/z. 

First Poster

Ahoj, děkuji za rychlou odpověd, už funguje stačil restartovat. Hezký večer. Zbyněk