Podpora

Open search

Deset let, deset modelů. Podívejte se, jak Galaxy S změnily historii

Community Manager

V roce 2010 jsme začali každoroční tradici, která přetrvala dodnes a rozhodně se nechystá odejít na odpočinek. Před deseti lety představila společnost Samsung první chytrý telefon řady Galaxy S. Za tu dobu se smartphony změnily skoro k nepoznání. Spoustu trendů přitom nastolily právě naše špičkové a revoluční telefony.

 

Násobně vzrostl výkon i rozlišení displejů a fotoaparátů. Designový posun předčil i mnohé vize ze sci-fi filmů. Jedno však mají všechny generace Galaxy S společné. Ve své době vzbudily oprávněný rozruch a nadšení. Respekt jim zůstává dodnes.

 

velky.jpg

 

2010: Galaxy S

Už první Galaxy S vyslal do světa jasný signál, že s „eskovou“ řadou bude spojená nekompromisní výbava. Lákal nejen 4" Super AMOLED displejem s krásnými barvami nebo podporou Bluetooth 3.0, ale také na tehdejší dobu velmi výkonným 1GHz procesorem. Ten mu umožňoval natáčet HD video (1 280 × 720 pixelů), a to dokonce při plynulých 30 snímcích za sekundu (fps).

 

Pamatujete ty časy? Dnes už smartphony Galaxy S natáčejí v rozlišení Ultra HD (a v 60 fps), pracují tedy s devětkrát vyšším rozlišením. V roce 2010 nicméně bylo HD video v telefonu revolucí. I proto získal první Galaxy S kladná hodnocení od profesionálních recenzentů i zákazníků.

 

01_SI.jpg

 

2011: Galaxy S II

Druhý zástupce řady Galaxy S pokračoval v nastaveném trendu. Odborníky i běžné uživatele okouzlil hlavně tím, že špičkovou hardwarovou výbavu v čele se 4,27" displejem, 8Mpx fotoaparátem s podporou Full HD videa a celým 1 GB RAM dokázal vměstnat do mimořádně tenkého těla.

 

Co bylo „mimořádně tenké“ v roce 2011? Popravdě řečeno to samé, co dnes – Galaxy S II v tomto ohledu nestárne. Jeho výška 8,49 mm je stejná, respektive dokonce o desetinu milimetru menší, než jakou se může pochlubit nádherný a štíhlý Galaxy S9 představený o přibližně sedm let později. Na fotkách už dnes Galaxy S II příliš moderně nevypadá, když ho ale vezmete do ruky, pořád je cítit, že jde o prémiový telefon.

 

02_SII.jpg

 

2012: Galaxy S III

Model S III přinesl výraznou designovou změnu a v autobuse nebo tramvaji jste ho zaručeně poznali na první pohled. Telefony řady Galaxy S vždycky určují trendy a příchod zakulaceného Galaxy S III znamenal, že hranaté telefony (na nějakou dobu) definitivně vyšly z módy.

 

Také se oproti předchozímu modelu opět zvětšil displej, a to na 4,8". Oči uživatelů si navíc mohly vychutnat vysoké rozlišení, tedy dobře známé „HD“ – 1 280 × 720 pixelů. To v té době nebylo pasé ještě ani u několikanásobně větších televizorů (podobně jako dnes prakticky zapomenutá podpora 3D), takže stejný počet pixelů na obrazovce kapesního zařízení byl dost ohromující.

 

Galaxy S III také vyslyšel přání mnoha uživatelů a nabídl notifikační diodu. Možná se to nezdá, ale nemuset probouzet telefon, abyste ověřili, že vás nikdo nesháněl, přináší větší pohodlí a ušetří značné množství času.

 

03_SIII.jpg

 

2013: Galaxy S4

Úspěch řady Galaxy S dal vzniknout jejímu čtvrtému nástupci, což vedlo mimo jiné ke zjednodušení číslování v názvu. Byl to dobrý krok i do budoucna, protože římské číslice sice většina světa přečíst umí, ale kupříkladu název Galaxy S VIII moc atraktivně nezní.

 

Model Galaxy S4 každopádně přinesl mnohem víc než jen změnu jména. Displej tentokrát nabídnul rozlišení Full HD, o kterém můžeme bez obalu říct, že i dnes „stačí“ a je respektovaným standardem, byť současné nejvyšší modely mají displeje ještě mnohem jemnější a rozdíl v kvalitě je samozřejmě znát. Kapacita operační paměti se u S4 zdvojnásobila na 2 GB a telefon nabízel i tak inovativní funkce, jako je bezdrátové nabíjení.

 

04_S4.jpg

 

2014: Galaxy S5

Při přímém porovnání technických parametrů nepůsobí Galaxy S5 jako velká revoluce oproti předchozímu modelu, ale zdání klame. Pro řadu Galaxy S znamenal pátý model velký posun.

 

Mnohem výraznější byl design. Perforovaná zadní strana byla nejen originální, ale hlavně se díky ní telefon skvěle držel. U bílé varianty Galaxy S5 vás pak mohla okouzlit i přední strana, která nebyla hladce bílá, ale také decentně vzorovaná. Navíc se na ní skrývala ještě jedna významná nová funkce – čtečka otisků prstů integrovaná do hlavního domovského tlačítka.

 

Další dvě důležité vlastnosti pak byly natolik nadčasové, že je můžete najít i v parametrech současných telefonů. Odolnost proti vodě a prachu IP67 a schopnost natáčet video v ultravysokém rozlišení 4K. Pokud jste četli náš článek od začátku, můžete si vzpomenout, že „před pouhými pěti lety“ jsme se u prvního Galaxy S rozplývali nad devětkrát hrubším HD.

 

05_S5.jpg

 

2015: Galaxy S6 | S6 edge | S6 edge+

Model Galaxy S6 přinesl opravdovou revoluci, a to v několika ohledech zároveň. Rozlišení displeje narostlo na 2 560 × 1 440 pixelů, což je parametr, který v jen mírně pozměněné podobě vídáme vlastně dodnes. O špičkový výkon se nově staral osmijádrový procesor a kapacita operační paměti se opět zvýšila, tentokrát na 3 GB. Telefon také podporoval rychlé nabíjení.

 

Nejviditelnější změny byly nicméně designové. Galaxy S6 kombinoval kovové boky a skleněná záda, modely S6 edge a větší S6 edge+ pak navíc nabízely zahnutý displej. Zaoblení bylo praktické, přidávalo telefonu další možnosti rychlého ovládání pomocí aplikací „na okraji“. Design s displejem rozšířeným do stran se natolik osvědčil, že ho modely řady S od té doby neopustily.

 

Hlavně ale zaoblení v kombinaci se štíhlým, 7mm profilem dodávalo telefonu nádech luxusu. S6 edge a edge+ si zaslouží i po čtyřech letech pochvalu v přítomném čase – jsou jednoduše nádherné. Na této generaci si také můžeme hezky ukázat, jak jsou modely řady S nadčasové. Parametry Galaxy S6 už dnes sice nejsou „top“, ale jinak se s nimi v podstatě setkáváme i u současných telefonů; pouze modely procesorů a typy pamětí se samozřejmě průběžně mění, takže výkon telefonů každý rok roste.

 

06_S6.jpg

 

2016: Galaxy S7 | S7 edge

Rok 2016 přinesl jen dvě verze – standardní Galaxy S7 a větší Galaxy S7 edge se zahnutým displejem. Design se na první pohled příliš nezměnil, i když telefony byly ve dvou ohledech ještě praktičtější Poprvé nabízely Always-on Display, tedy zobrazení základních informací a upozornění na zhasnuté obrazovce, které si získalo oblibu a nabízíme ho u našich smartphonů i po čtyřech letech. Navíc se vrátila odolnost proti prachu a vodě, a to ve vyšší variantě IP68.

 

Významnější změny se odehrály uvnitř zařízení. Kromě tradičního nárůstu výkonu díky lepšímu procesoru a 4 GB RAM lákaly telefony na špičkový Dual Pixel fotoaparát. Ten mimořádně rychle ostřil a pořizoval kvalitní snímky a videa i při horším osvětlení.

 

07_S7.jpg

 

2017: Galaxy S8 | S8+

Úhlopříčky displejů rostly téměř s každou další generací Galaxy S. Displeje Galaxy S8 a S8+ ovšem zaujaly nejen svými rozměry, ale hlavně tím, že je po stranách neobklopovaly téměř žádné rámečky – zrodil se protáhlý Infinity displej. Nové modely Galaxy byly stejně štíhlé jako ty předchozí (případně ještě užší), ale díky prodlouženému designu a skoro neexistujícím rámečkům se obrazovky výrazně zvětšily a pokrývaly téměř celou přední stranu telefonu.

 

Výkon mobilních telefonů byl navíc konečně natolik vysoký, že mohly efektivně a plnohodnotně nahradit notebook nebo počítač. Tedy pokud jste využili řešení Samsung DeX, které Galaxy S8 a S8+ podporovaly. K telefonu jste v tu chvíli mohli připojit monitor, klávesnici a myš a získat přehledné a praktické prostředí známé ze stolních počítačů.

 

08_S8.jpg

 

2018: Galaxy S9 | S9+

Modely Galaxy S9 a S9+ designově vycházely ze svých předchůdců, ale ve vnitřní výbavě nabídly značná vylepšení  nejen ve formě ještě vyššího výkonu. Kromě funkcí zaměřených na zábavu, jako jsou podpora prostorového zvuku Dolby Atmos Surround Sound nebo možnost tvorby zábavných animovaných emoji, se zásadního vylepšení dočkal fotoaparát.

 

Duální fotoaparát s variabilní clonou se přizpůsobuje okolním podmínkám podobně jako lidské oko, takže nabízí špičkové výsledky i za šera. U videí zase mají kreativci možnost pořizovat superzpomalené záběry při až 960 snímcích za sekundu. Výraz „fotomobil“ dostal s příchodem Galaxy S9 a S9+ nový význam.

 

09_S9.jpg

 

2019: Galaxy S10 | S10+ | S10e

Telefony série Galaxy S10 nejsou žádný „designový nástupce“ ani „další vývojový krok“, nýbrž úplná revoluce a smartphony nové generace. Rámečky zmizely ze všech stran a téměř celou přední stranu pokrývá nádherný Dynamic AMOLED displej s podporou HDR10+. Ten navíc nenarušují žádné výřezy, které se v minulém roce dostaly do módy. Galaxy S10 místo toho nastoluje nový trend v podobě tzv. „průstřelu“.

 

10_S10.jpg

 

Všechny parametry Galaxy S10 představují současnou špičku. Pamatujete na 1 GB RAM u Galaxy S II? Vynásobte ho osmi. Několikrát jsme zmiňovali HD video, které bylo revoluční před 10 lety. Modely Galaxy S10 podporují natáčení v devítinásobném Ultra HD 4K nejen u zadního fotoaparátu, ale také u přední kamerky. Aby také ne, když u modelu S10+ je přední fotoaparát dokonce duální a celkem telefon nabízí pět specializovaných objektivů, abyste pořizovali dokonalé snímky vždy a všude. Zůstává odolnost IP68, podpora Samsung DeX, úžasné stereoreproduktory vyladili mistři zvuku z AKG a podporují technologii Dolby Atmos… Marně byste hledali nějaký kompromis v designu, výkonu či výbavě.

 

Mezi revoluční speciality pak patří superrychlý a dokonale bezpečný ultrazvukový snímač otisků prstů, která se ukrývá přímo v bezrámečkovém displeji (kromě modelu S10e). Nebo podpora bezdrátového sdílení energie s jinými zařízeními. Jinak řečeno, samotný smartphone může sloužit jako špičková bezdrátová nabíječka.

 

Jubilejní desátý zástupce takto úspěšné modelové řady si prostě zasloužil, aby stál za to. Troufáme si tvrdit, že se to rozhodně povedlo.

 

11_S10.jpg

 

A co vy?

Jaké jsou vaše vzpomínky a zkušenosti s legendárními telefony série Samsung Galaxy S? Které vás zaujaly, které jste chtěli a které jste sami měli? Dejte nám vědět v komentářích!

 

7 Poznámky
Superuser II
Superuser II

S řadou Galaxy jsem začal od S III a od té doby jsem u ní už zůstal  

 

Měl jsem S III, S4 Active, S5 mini, S6 Edge, S7 a aktuálně S9. Vše kromě S4 Active ještě stále mám 

2.jpg

Hotshot

@KristynaB  výborný článek, Samsung se má právem čím chlubit a ne nadarmo je světovou jedničkou.

First Poster

20190104_112037.jpgMoje Galaxy....

 

Navigator

Já začal s Galaxy poněkud pozdě, jako fajnšmekr jsem si počkal na S9+ a tu po 4 měsících vyměnil za S10+ 

Ale rovnat se s patrioty tedy rozhodně nemůžu20190310_121720.jpg

Hotshot

Lepší pozdě než nikdy

Apprentice

Já začal se Samsung Galaxy 5, jen 5 ne S5 a už tenkrát to bylo něco, 1. Mobil s Android, to nikdo neměl. Pak sem to začal různě míchat, ale byl tam Note4, S3, S5, S7e a teď S8 a vidím to na up na S10, značku už jen tak měnit nehodlám 😄😄

New Member

Ja som sa po dlhých  rokoch práve  opäť  vrátil  k slávnej  galaxy  S sérii.  Najprv som mal Galaxy S4 ktorý má nadchol  vtedy hlavne displejom a fotakom. A teraz  mám  Galaxy S10 a zatiaľ  som z neho úplne nadšený. Skvelý článok!