Podpora

Open search

Den boje za svobodu bez kabelů

Violin_KA Moderator
Moderator

Všichni to známe. Nekonečné metry kabelů od sluchátek, nabíječek a všemožných přístrojů. Hledáme je v batohu, ztrácíme je v kabelce, překáží nám v obývacím pokoji a snažíme se je všechny dostat do prodlužovaček. Proto vyhlašujeme den boje za svobodu bez otravných kabelů! Teď už o žádný drát nezakopnete.

 

Bluetooth nás spojuje…

 Bluetooth nás spojuje.JPG

 

V roce 1989 začali dva pracovníci společnosti Ericsson Mobile, Nilson Rydbeck a Johan Ullman, s vývojem bezdrátového headsetu. Nejspíš sami netušili, že tím dali impulz k vytvoření něčeho, co nyní spojuje zařízení po celém světě. V rámci jejich projektu totiž v roce 1994 vyvinul inženýr Jaap Haartsen technologii Bluetooth.

Ta využívá rádiové vlny, operuje na stejném frekvenčním rozsahu jako Wi-Fi a v nejnovější verzi Bluetooth 5.0 funguje v otevřeném prostoru až na vzdálenost 240 metrů. To je oproti počátečnímu desetimetrovému dosahu docela rozdíl! To nejdůležitější je ale skutečnost, že pro spojení dvou přístrojů je už dávno nemusíte mít u sebe.

 

 

ZAJÍMAVOST

Víte, že název i logo technologie Bluetooth jsou inspirovány jménem a legendou dánského krále Haralda Modrozuba? Spojením anglických slov „blue“ (modrý) a „tooth“ (zub) vzniklo jméno, složením dvou skandinávských run z počátečních písmen královského jména (H a B) pak logo Bluetooth.

 

 

… a Qi nás nabíjí!

 Standard Qi standardizuje bezdrátové nabíjení.JPG

 

S pomocí Bluetooth dokážeme přenášet data, stejně tak ale existuje i bezdrátový přenos energie. Zatím nejoblíbenější technologií pro bezdrátové nabíjení je takzvaný standard Qi, který využívá principu elektromagnetické indukce. Tuto technologii představila v roce 2008 skupina Wireless Power Consortium, jejíž součástí je i společnost Samsung.

Podle průzkumů z roku 2018 bezdrátové nabíjení používá přibližně čtvrtina všech majitelů mobilních telefonů. Takže do úplného mainstreamu ještě Qi nabíječky nepatří, ale trend je zřejmý. Už brzy bude bezdrátové napájení naprosto běžnou součástí našich životů. Nyní vám představíme pět produktů, se kterými objevíte výhody života bez kabelů už dnes.

 

Smart svoboda s chytrými hodinkami

 

Galaxy Watch jsou stylové a praktické zároveň.JPG

 

 Smart watch, chytré hodinky, inteligentní hodinky – říká se jim různě. A podobně různorodé jsou jejich možnosti. Samsung Galaxy Watch můžou vypadat jako klasické hodinky, změnou ciferníku nebo řemínku si ale vytvoříte vlastní originální styl. Spojí se s vaším smartphonem, takže s nimi můžete telefonovat. Při sportování si přes ně do bezdrátových sluchátek pustíte hudbu. Ukážou vám mapu i příchozí zprávy. Nainstalujete do nich aplikace pro komunikaci i fitness. A nabijete je položením na bezdrátovou nabíječku. Tím ale výčet jejich funkcí teprve začíná! Podívejte se, co ještě umí, v našem článku o Galaxy Watch.

 

Pro pohodlnější poslech

 

Gear IconX sluchátka se hodí na sport i běžné nošení.JPG

 

 Bezdrátová sluchátka Gear IconX byla původně vyvinutá pro běžce, ale jejich odolnost, sedmihodinovou výdrž i superrychlé nabíjení využije kdokoliv. Kromě toho, že je nemusíte nikam zapojovat, mají dokonce i vlastní paměť. Takže do nich nahrajete vlastní songy. A nejsou to jen tak ledajaká Bluetooth sluchátka. Zaznamenají i vaše tréninkové výkony, takže po spojení s mobilním telefonem (samozřejmě bez kabelů!) dokážou synchronizovat vaše sportovní data s fitness aplikací Samsung Health.

 

Vypusťte hudbu z láhve

 

Stylový reproduktor a lampička pro skvělou atmosféru v jednom.JPG

 

 Kamkoliv ho položíte, tam se rozezní oblíbené tóny. A položíte ho opravdu snadno, protože Bluetooth reproduktor Samsung Sound Bottle – jak už název napovídá – je velký asi jako láhev. S tím rozdílem, že místo tekutiny v sobě má kruhový reproduktor pro 360° audio a LED osvětlení s 16 miliony barev, které každé místo promění na divokou diskotéku nebo romantický koutek… Ať už Sound Bottle využijete jakkoliv, vydrží hrát až osm hodin, je ideální na stůl i na cesty a nabíjí se jak jinak než bezdrátově. A pokud hledáte o něco větší reproduktor například pro svou TV, doporučujeme bezdrátový soundbar.

 

Revoluční dotykové pero

 

Ovládání na dálku pomocí S Pen si zamilujete.JPG

 

 Když je řeč o bezdrátových technologiích, nelze opomenout Samsung S Pen. Dotykové pero, které je součástí smartphonu Galaxy Note9 nebo tabletů Galaxy Tab S. Psaní perem nebo tužkou je nám všem přirozené, takže díky S Pen je jejich ovládání opravdu intuitivní a pohodlné. Pero navíc stačí přiblížit k displeji, stisknout tlačítko a objeví se vám další možnosti. Třeba k pořízení snímku obrazovky. S Pen u Note9 jde navíc ještě dál. Využívá přímo Bluetooth, takže je i dálkovým ovladačem telefonu. Spustit fotoaparát? Přehrát video? Přepnout prezentaci? Všechno umí.

 

Nabíjení bez čekání a bez kabelů

 

Lze nabíjet bezdrátově dva produkty najednou Samozřejmě.JPG

 

 V nabídce produktů Samsung najdete samozřejmě i bezdrátové nabíječky. Třeba taková Wireless Charger Duo dokáže nabíjet dokonce dvě zařízení najednou. A nemusíte obávat, že byste byli omezení značkou. Nabíjet bez kabelů můžete jakýkoliv Qi kompatibilní přístroj. A například takovou Wireless Charger Convertible oceníte v okamžiku, kdy potřebujete mít telefon neustále na očích i na dosah. Prostě si nabíjecí stanici nastavíte do ideální polohy a můžete se smartphonem i nadále snadno pracovat.

 

 

TIP

Nevíte, jestli váš telefon podporuje bezdrátové nabíjení? Můžete si to ověřit například na této stránce.

 

 

Který z představených bezdrátových produktů byste rádi měli doma nebo už sami využíváte? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem!

 

1 Poznámka
Superuser I
Superuser I

Tenhle článek mě velice potěšil. Jsem velký fanda všeho bezdrátového a používání kabelů se snažím omezit na minimum. Stejně tak v době cloudu už pomalu nevím, jak vypadá USB flash disk :-)  Prostě zapojování konektorů u moderní elektroniky začíná být obstarožní.