Podpora

Open search

Co je to HbbTV a jak ho zapnout u Samsung TV?

Community Manager

Pamatujete teletext? To byly časy! Zmáčkli jste tlačítko na dálkovém ovladači a ukázala se vám kombinace textu a primitivní grafiky. Něco jako internetová stránka se zprávami, zábavou a dalšími informacemi. Akorát založená na technologii z roku 1970. Pro přesun na různé stránky jste museli vyťukat trojmístný číselný kód. Aktuální zpravodajství? 110. Výsledky hokejové ligy? 241. Návrat do hlavní nabídky? Samozřejmě 100!

 

Teletext na třetí

Také ho šlo zobrazit jen na půlce obrazovky. Nebo na průhledném pozadí. Takže při kontrolování výsledků souběžně hraných zápasů člověku neuniklo (skoro) nic z toho právě sledovaného. Kdybyste si klasický teletext České televize chtěli připomenout, tak vám v tom nic nebrání. Stále funguje, a dokonce je přístupný online. A to včetně zadávání trojciferného kódu stránek! Najdete ho na webu České televize.

 

01.PNGStovky stránek plných informací. Stovky!

Jenže co naplat, nedávno nám začal rok 2019 a teletext současným požadavkům už tak úplně nevyhovuje. Naštěstí je tu moderní HbbTV. Funguje podobně – stačí stisknout (červené!) tlačítko. Ale umí toho mnohem, mnohem a ještě jednou mnohem víc než jen zobrazit textové zprávy a výsledky.

 

Co to je HbbTV?

Zkratka Hybrid Broadcast Broadband TV, tedy hybridní televizní vysílání. Proč hybridní? Protože kombinuje klasický a internetový obsah. Pro příjem HbbTV je tedy nutné kompatibilní televizor (a nemusí to být hned prémiová Samsung QLED TV, HbbTV podporují i běžné modely jako NU7022 nebo NU7192), který připojíte k internetu kabelem nebo přes Wi-Fi. Vaše televize bude díky tomu tak trochu připomínat počítač s webovým prohlížečem.

 

09.jpg

 

K čemu je HbbTV?

To záleží na každé stanici. Pomocí HbbTV vám může navíc k vysílanému televiznímu programu poskytnout různý obsah. Třeba archiv vysílaných pořadů. Nejnovější zpravodajství. Zábavné hry. Prostě věci, které byste jinak museli hledat na internetu. Nebo takové, které na něm ani nemusíte najít. Třeba interaktivní aplikace, díky kterým lze hlasovat v živě vysílaném pořadu. A to všechno na obrazovce vaší TV, přizpůsobené pro dálkový ovladač a s možností zobrazení ve zmenšeném výřezu, aby vás při sledování nic nerušilo.

 

HbbTV u nás

pavelm.pngDobrý den, co byste si přáli vědět o HbbTV?

Mezi průkopníky platformy HbbTV u nás patří od roku 2012 veřejnoprávní Česká televize. V její hybridní nabídce například najdete při olympiádách a šampionátech speciální aplikace s výsledky, tabulkami i online přenosy zápasů. Nebo na kanálu Déčko veselé hry pro nejmenší i odrostlejší diváky. A samozřejmě i nabídku celého internetového iVysílání.

 

Platformu HbbTV samozřejmě využívají i soukromé stanice. TV Prima mimo jiné nabízí pořady z vlastní produkce (jakou dobrotu to nedávno dělal Šéf?) včetně bonusových scén (rozčiloval se při tom vaření?) i živé přenosy různých akcí. TV Nova naopak ve svém HbbTV vysílání sází na různé zajímavosti, videa a novinky (a to nejen o Ulici nebo Tváři!). Hybridní obsah nabízí také Televize Seznam, v její aplikaci najdete i pořady z produkce Stream.cz. A dobrá zpráva pro milovníky hudby, HbbTV využívá také Óčko TV.

 

Jak zapnout HbbTV?

U nových Samsung TV je to naprosto jednoduché. V nabídce aplikací stačí aktivovat tu s názvem HbbTV. U televizorů vyrobených před rokem 2018 je ještě potřeba ve stejném menu tuto aplikaci stáhnout a nainstalovat. Případně si můžete přečíst náš detailní návod. A to je vše. Vlastně ještě ne, pro samotné využití HbbTV je naprosto kritický ještě jeden krok: stiskněte červené tlačítko na ovladači!

 

 

 

Přejeme pohodlnou podívanou

11.jpgModré? Žluté? Zelené? Ne. Jen červené je to pravé!Můžete namítnout, že zprávy, hry, aplikace a vůbec všechno výše uvedené – a popravdě ještě víc – si lze prohlédnout i v telefonu. Ano, to samozřejmě je pravda, ale i na tento argument existuje velice jednoduchá odpověď.

 

Ovladač od televize leží vedle vás na gauči. Případně je položený přímo před vámi na konferenčním stolku. Prostě ho určitě máte po ruce. Nebo dokonce přímo v ní! Ale mobil? Ten jste možná nechali na skříňce v předsíni. V kapse kabátu. Nebo v kuchyni na stole. Kdo by tam pro něj chodil. Je to přece jen docela daleko. Především je pak obrazovka TV stále o hodně větší než Infinity displej vašeho smartphonu. A pohovka před televizí je tak moc pohodlná…

 

Takže ovladače do ruky, palce na červená tlačítka a směle do hybridního sledování!

 

P. S. Na co zrovna koukáte?

 

2 Poznámky
Hotshot

Sice nemám Tv od Samsungu, ale HbbTV používám často a je to opravdu velice užitečná funkce, nejvíce využívám na ČT

First Poster
Sleduji TV přes HDMEDIA BOX od UPC. Takže ja si bohužel HbbTV nespustím, leda přepínat na anténu, ale to už je dosti nepraktické.