Podpora

Open search

A kolik fotoaparátů má váš telefon?

Violin_KA Moderator
Moderator

Počet fotoaparátů v mobilních telefonech v posledních letech roste jako houby po dešti. Samsung dokonce nedávno představil Galaxy A9, který jich má celkem pět. Zajímá vás, proč už nám v telefonu nestačí jen jeden fotoaparát? Chcete vědět, k čemu jsou dobré a co umí? Pak je tento článek určen právě pro vás. Ať už máte v telefonu fotoaparát jenom jeden, nebo třeba čtyři, tak naše tipy určitě oceníte.

 

Proč mají telefony více fotoaparátů?

 

Galaxy A7 se může pochlubit 3 fotoaparáty.JPG

 

Asi jste si všimli, že těla mobilních telefonů jsou čím dál tenčí. To proto, aby se smartphony pohodlně ovládaly i snadno nosily v kapse. A to je také důvodem toho, proč vídáme na zadní straně mobilů více kulatých sklíček s různými objektivy.

 

Protože kdyby se telefony držely konstrukčních postupů klasických digitálních fotoaparátů, musel by na jejich zadní straně být připevněný velký objektiv. A to by nebylo ani praktické, ani komfortní. Pokud ale rozmístíme na zadní straně mobilu více čoček, ušetříme místo a zároveň získáme výhody různých objektivů.

 

Co dělat se všemi těmi objektivy?

 

Galaxy A9 je první mobil s 4 zadními fotoaparáty na světě.JPG

 

Dlouhý, široký a bystrozraký. To není jenom pohádka, ale také realita moderních mobilních fotoaparátů. Každý typ telefonu s více fotoaparáty od značky Samsung se vyznačuje kombinací několika objektivů, které se vzájemně doplňují a dávají vám co nejvíce možností.

 

Například v telefonu Galaxy A7 najdete klasický širokoúhlý 77° objektiv, ale i ultraširokoúhlý 120° objektiv. A právě díky ultraširokoúhlému objektivu je Galaxy A7 ideálním společníkem například pro cestování, protože vám bez problému umožní fotografovat rozsáhlé záběry krajiny. A u Galaxy A9, který má dokonce 4 zadní fotoaparáty, k ultraširokoúhlým záběrům navíc získáte 2× optický zoom. Takže je ještě univerzálnější.

 

U Galaxy S9 a S9+ nebo Note9 pro změnu najdete v objektivu jejich duálního fotoaparátu variabilní clonu. Ta vám automaticky zajistí ideální hladinu světla pro každou fotku. A vy tak můžete bez problému fotografovat jak ve dne, tak v noci. Každý mobilní telefon má prostě svou unikátní kombinaci fotoaparátů a je jen na vás, které šířky objektivů a možnosti nastavení jsou pro vás nejdůležitější.

 

Živoucí umělá inteligence ve fotoaparátu

 

Umělá inteligence pomáhá s správným nastavením fotoaparátu.JPG

 

 Když zrovna nemáte čas přesně nastavovat různé hodnoty fotoaparátu, přijdou vhod jeho inteligentní funkce a možnosti. Je to rychlé, pohodlné a nanejvýš praktické. K dispozici vám je například využít funkci Optimalizace scény.

 

Díky ní vás telefon upozorní, že na fotografii někdo mrknul, máte rozmazanou část obrazu, obraz není v protisvětle zřetelný nebo že máte znečištěný objektiv. Kolikrát už jste si sami přáli, aby vás na tyto nedostatky někdo upozornil předem? Optimalizace scény vám také pomůže nastaavit barvy, kontrast a vše potřebné přesně podle fotografované scény.

 

Další velice užitečnou funkcí je Živé zaostření. V záběru si díky ní přesně vyberete tu část, na kterou chcete zaostřit. Zároveň můžete v tomto režimu zvolit míru rozostření pozadí na škále od nulového až po maximální. Při práci s rozostřením tak můžete vytvořit například portrét s efektem bokeh, při kterém zůstává v ostrosti jen portrétovaná osoba a pozadí se umělecky rozostří.

 

Detailní zobrazení na displeji

 

Velký displej vám umožní skvělé komponování záběru.JPG

 

Oproti hledáčku klasického fotoaparátu můžete na telefonu vidět své fotografie opravdu detailně. Nemusíte hledat v miniaturním okénku vašeho staršího fotoaparátu a snažit se rozluštit, jestli je na straně vašeho záběru i rameno člověka na kraji skupiny. Pokud vezmeme například velikost Infinity displeje Galaxy A9, můžete si zobrazit své fotografie na 6,3" velkém takřka bezrámečkovém displeji.

 

Navíc si můžete své foto bez problému přiblížit a ověřit si, že jste zachytili opravdu všechno. Díky technologii Super AMOLED, která podtrhne kontrast a barvy vašich snímků, budou vaše fotografie na displeji opravdu jako živé.

 

Proč mají telefony více fotoaparátů?

 

Fotoaparát s dálkovou spouští Ano, Galaxy Note9 to umí..JPG

 

Každý ví, že se selfie právem staly hitem našich profilů na Facebooku nebo na Instagramu. Selfie tyčky už téměř nejsou třeba, protože nové fotoaparáty počítají s dostatečnou šířkou záběru pro vás i vaše okolí. Na mobilních fotoaparátech Samsung najdete dokonce užitečnou funkci široké selfie. Díky ní se vedle vás vejde skvělý výhled do krajiny i celá skupina přátel.

 

Pokud ovšem vlastníte Galaxy Note9, žádná skupina není pro vaše selfie dost velká! Díky dálkovému ovládání Bluetooth perem S Pen fotku pořídíte až na vzdálenost deseti metrů. Navíc fotoaparát rozpoznává obličeje na fotografii, a tak máte jistotu ostrých fotografií.

 

Některé mobilní telefony vám při pořizování selfie dávají ještě další možnosti. Například u Galaxy A7 využijete funkci blesku ze tří různých směrů. Vyberete si tak osvětlení, které vaší tváři sluší nejvíc.

 

Máte rádi zábavu?

 

AR Emoji je zábavná forma tvorby postaviček dle sebe.JPG

 

Asi jste si všimli, že těla mobilních telefonů jsou čím dál tenčí. To proto, aby se smartphony pohodlně ovládaly i snadno nosily v kapse. A to je také důvodem toho, proč vídáme na zadní straně mobilů více kulatých sklíček s různými objektivy.

 

Protože kdyby se telefony držely konstrukčních postupů klasických digitálních fotoaparátů, musel by na jejich zadní straně být připevněný velký objektiv. A to by nebylo ani praktické, ani komfortní. Pokud ale rozmístíme na zadní straně mobilu více čoček, ušetříme místo a zároveň získáme výhody různých objektivů.

 

Co mám teď dělat se svým starým kompaktem?

 

Ve dne, v noci, vždy budete mít skvělé fotografie.JPG

 

Nechte si ho. Ještě vám udělá radost, až ho jednou budete prodávat do muzea. Zatím ho ale raději schovejte do šuplíku. Mluvíme teď samozřejmě o starých kompaktních fotoaparátech nebo levnějších současných kompaktech, které zdaleka nedosahují možností moderních fotoaparátů v telefonu.

 

Pokud si pořídíte kvalitní mobilní telefon s výkonným fotoaparátem, můžete svůj kompaktní fotoaparát nahradit a vytvářet skvělé fotografie mobilem. Telefon navíc máte stále při sobě, a tak vám neunikne žádná příležitost pro spontánní fotku.

 

Povedla se vám s vaším mobilním telefonem opravdu nádherná fotografie? Pochlubte se v komentářích pod článkem!

 

 

 

6 Poznámky
First Poster

ja bych chtel na telefonu ty ctyri zadni fotaky vodorovne, ne svisle jako ma A9

Superuser I
Superuser I

Moc pěkně napsané . Jinak jsem zvědavý na rozložení fotoaparátů u S10 - můj osobní tip 3 fotoaparáty vzadu a 2 vpředu. A ještě bych se přimlouval, aby znovu byla možnost natáčet současně přední i zadní kamerou, kde mi tato možnosti u S9 občas chybí...

Explorer

 @AndroidGuru Já jsem nikdy funkci kdy jsem měl na hlavní fotografii malé okénko s druhým snímkem nepřišel na chuť. Ale tak sto lidí, s tu chutí..  

Superuser I
Superuser I

 Já jsem tuto možnost využil zrovna v létě na bobové dráze, kde jsem natáčel jak jízdu tak i nás  Jinak tam ale byla v rámci tohoto režimu možnost, že nahrávám např. pouze předním fotoaparátem a když kliknu na displej, tak se to přeplo na zadní fotoaparát a zase opačně. To vše plynule bez přerušení nahrávání a na celém displeji a tohle jsem používal více. 

New Member

Pořídil jsme přítelkyni A9 pro lepší focení místo starší A5 a jsem zklamán, má horši fotografie a více šumu při horších světelných podmínkách než původní starý model A5

Explorer

@WizardMP Až takhle????