Podpora

Open search

7 šťastných tipů pro ty nejlepší vánoční fotografie

Community Manager

Vánoce. Stromy v ulicích se rozzáří, teploty nám vřele doporučují vyzkoušet svařák na náměstí a naše domovy se pomalu, ale jistě oblékají do slavnostního. Asi nejvíce ale všichni oceníme volno od práce a klidný čas strávený s těmi, které máme nejraději. Snažíme se prožít svátky tak, aby pro nás byly co nejkrásnější, a takové si je chceme uchovat i ve vzpomínkách. A právě proto jsme připravili následujících 7 tipů pro vaše nejkrásnější vánoční fotografie.

 

1. Foťte tam, kde září emoce

DSC00390_edited.jpg

 

Chcete-li zachytit tu pravou vánoční atmosféru, zaměřte se na emoce. Ty nejautentičtější fotografie nevznikají stylizovaným pózováním před stromkem, ale díky síle momentu, který se odehrává před objektivem. Pro zachycení krásy okamžiku je proto ideální fotografovat pomocí mobilního telefonu.

 

Všichni jsme jimi totiž neustále obklopeni, takže se před objektivem telefonu méně stydíme. A to nahrává spontánnosti snímků. Nicméně je vhodné fotit mobilním zařízením, které je pro focení co nejlépe vybaveno. Pro skvělé momentky určitě oceníte fotografické možnosti mobilních telefonů Samsung Galaxy S9Note9 nebo modelů řady Galaxy A.

 

2. Hledejte ten nejlepší vánoční úhel

 

Překvapivě ty nejlepší fotografie nevzniknou vždy z místa, kde stojíte, ani z výšky vašich očí. Proto při focení zkoušejte různé pozice, pohybujte se z místa na místo a vymýšlejte neobvyklé úhly, které vaše vánoční fotky ozvláštní. Stoupněte si na židli a vyfoťte celek místnosti. Nebo si lehněte na zem a foťte ostatní z úrovně dárků. Můžete si taky třeba sednout vedle stromku a fotit skrze větve. Všechny podobné pokusy dodají vaším fotografiím na zajímavosti.

 

Má váš telefon více objektivů? Pak můžete experimentovat i se šířkou záběrů. Pokud jste majiteli Galaxy A9, máte na výběr dokonce ze čtyř různých zadních fotoaparátů. Jeho 77° širokoúhlý a 120° ultraširokoúhlý objektiv jsou ideální pro fotografování celých místností a záběrů, do kterých chcete dostat co nejvíc prostoru. S pomocí optického zoomu pro změnu zachytíte detailní dojemné momenty. A přitom nemusíte nikoho obtěžovat telefonem v obličeji.

 

A jestli vás zajímá, co ještě dokážou různé objektivy smartphonů Samsung, tak si nezapomeňte přečíst náš článek o tom, k čemu je více fotoaparátů.

 

DSC00022.jpg

 

3. Jak na ty nejlepší rodinné fotky?

 

DSC09962_edited.jpgKaždá rodina má svá specifika. Ať se vás letos sejde na Vánoce dvacet, nebo dva, určitě chcete mít všichni tu nejkrásnější společnou fotku od stromečku. Tu správnou atmosféru pro vaše snímky můžete navodit, například pokud budete před objektivem zpívat koledy nebo vyprávět nějaké vtipné momenty z vaší rodinné historie.

 

Všichni se tak lépe uvolní a vy můžete v ten nejlepší moment stisknout spoušť. Ale kdo vás vyfotí? Letos na společné fotografii nemusí nikdo chybět, protože tuhle otázku za vás snadno vyřeší S Pen!

 

Nový Note9 má totiž ve svém dotykovém peru i dálkové ovládání fotoaparátu, se kterým vyfotíte u stromečku i tu největší skupinu. Pokud máte jiný telefon, můžete využít samospoušť nebo ovládání spouště gestem, které poskytuje většina moderních mobilních fotoaparátů. V každém případě je třeba telefon dobře opřít, aby se z vašich vánočních fotek nestala poznávací hra.

 

Při skupinových foceních můžete navíc zažít spoustu legrace. Pokud máte rádi selfie a mačkání u stromku, můžete se spolehnout, že díky funkci širokoúhlých selfie, kterou najdete například v Galaxy A7, se určitě na fotku vejdete všichni. A to i pokud zrovna nemáte ruku dlouhatánskou jako orangutan!

 

Při focení vás i vašich blízkých je dobré držet mobilní telefon ve výšce očí. Fotografie tak získají hloubku a vy budete vypadat lépe, protože máte ideálně umístěný obličej v rámci snímku. Pokud si hrajete rádi se světlem, oceníte další funkci Galaxy A7, která vám nabídne blesk ze tří různých směrů. Vyberete si tak osvětlení, které vám sluší nejvíc.

 

DSC09868_edited.jpg

 

4. S bleskem či bez blesku, to je oč tu běží

 

Blýská se na lepší časy, nebo naopak? Používání blesku je kontroverzním tématem, kterým se dá nastartovat nejedna pohodová vánoční diskuze. Blesk je určitě užitečnou pomůckou, pokud je v místnosti taková tma, že už opravdu na displeji vašeho telefonu není nic vidět. Zároveň s bleskem lépe zachytíte situace v pohybu bez rozmazání. Jeho nevýhodou je přepálení obrazu, který tak mírně ztratí svou hloubku a nevypadá tak přirozeně. Zároveň ale blesk vznikl proto, aby bylo možné vyfotit i to, co bychom za běžných podmínek nezvládli.

 

Kvalita fotoaparátů mobilních telefonů je čím dál vyšší, takže pokud máte některý z modernějších smartphonů, zvládnete zachytit vaše nejbližší společně s kouzlem zářivých světýlek i ve tmě a bez blesku. Například s Galaxy Note9 nebo S9 a S9+ můžete díky duálnímu fotoaparátu s variabilní clonou, která se světelným podmínkám přizpůsobí jako lidské oko.

 

Můžete tak fotit své blízké pohodlně jak za světla, tak za tmy. Pokud ale máte možnost, vždy svým fotografiím pomozte přirozeným světlem. Můžete například rozsvítit malé lampičky a svíčky na stromečku i jinde po místnosti – to dodá vašim fotografiím krásnou atmosféru.

 

5. Zpomalte kapry i olovo

DSC01082 kopie_edited.jpg

 

Pokud dodržujete některé vánoční tradice, můžete svůj Facebook, Instagram a další sociální sítě naplnit zpomalenými záběry, které oceníte vy i vaši přátelé.

 

Díky možnostem superzpomalených videí můžete například prostudovat zapálenou prskavku, pohyb kapra ve vaší vaně, podívat se detailně na strukturu tekutého olova nebo zachytit dráhu dívčí boty letící ke dveřím.

 

Funkci superzpomaleného videa naleznete u Galaxy S9 nebo Note9 a více se o ní dočtete v našem článku zde na blogu Samsung Community.

 

6. Speciální vánoční vychytávky

 

Máme pro váš ještě několik nápadů na estetické vylepšení vašich vánočních fotografií. Pokud máte rádi kolem světýlek charakteristické hvězdičky, nastavte si v režimu Pro vyšší clonu (např. f/2,2), se kterou se všechna světla rozzáří tou správnou vánoční atmosférou.

 

Pokud máte rádi rozostřené pozadí, vyfoťte své vánoční chvíle se speciálním efektem bokeh. Ten nechá popředí vašeho snímku ostré a vše za ním umělecky rozmaže. Bokeh i práci s clonou se snadno naučíte s mobilními telefony Galaxy A7 a A9 se třemi, respektive dokonce čtyřmi fotoaparáty.

 

Automatické režimy vás někdy dokážou taky pořádně překvapit, třeba když dáte telefon do ruky dětem. Pokud chcete opravdu neotřelé a zajímavé fotky, dejte svým ratolestím důvěru a nechte je jedním z telefonů nafotit vaše vánoční chvíle. Budete určitě příjemně překvapeni, kolik zábavy si s tímto nápadem všichni užijete. Možná si pro jistotu ale udělejte i pár fotografií ještě jiným zařízením, ať máte jistotu, že budete aspoň na některých fotografiích celá rodina.

 

DSC00357_edited.jpg

 

7. Štěstí přeje připraveným

 

Chcete si užít vánoční focení bez stresu? Připravte se raději na všechno, co může přijít. Nemluvíme jen o zvýšené koncentraci údajně nefotogenických osob před objektivem, rozmazaných šmouhách v podobě neposedných dětí a pravidelně kolísající hladině křečovitých výrazů.

 

Připravte se především na to, aby byl váš mobilní telefon nabitý, měli jste dostatek místa v úložišti a nabíječku při ruce. Praktická pro vás může být například bezdrátová nabíječka, na kterou telefon vždy položíte mezi focením nebo paměťová karta, kterou můžete paměť svého zařízení snadno rozšířit.

 

 

Nejlépe ale samozřejmě odbouráte veškerý stres tím, že prožijete své svátky klidu a míru s těmi, které máte opravdu nejraději.

 

5 Poznámky
Hotshot

Moc pěkný článek, určitě se bude mnohým uživatelům hodit.

Explorer

Superzpomalený záběr prskavy nebo lití olova? Skvělý nápad. Děkuji. 

Superuser II
Superuser II

Zlaté prase za návod, jak natočit zpomalenou prskavku. Můj Note9 nebyl schopný zaostřit, navíc hrozně přeexponovával :(

Zde, co jsem z toho dostal: https://youtu.be/poWga3FWfTE

Hotshot

Ty slow videa potřebují hodně světla, jinak bude kvalita vždy mizerná. 

Superuser II
Superuser II

To vím, ale u té prskavky bych doufal, že to bude stačit. Škoda, že tam nejde nastavit korekce expozice, protože tady by to podle mě stačilo, ale nesmělo by to exponovat na automatiku. Normálním foťákem v pohodě (fotka, ne video)

DSC_4762.JPG