Podpora

Open search

33 milionů důvodů pro Samsung QLED 8K

Community Manager

Divíte se titulku našeho článku? Říkáte si, že Samsung QLED mají sice fantastický obraz, ale 33 milionů důvodů? No ano, už je to tak! A skvělé detaily a barvy sice ve vysvětlení titulku hrají hlavní roli, nicméně ke slovu přijdou i nejnovější technologie, umělá inteligence i desítky let staré filmy a seriály. Že je to zvláštní kombinace? Stačí pár řádků a všechno sami odhalíte.

 

20_2018_Q900R_Lifestyle_Gallery_03.jpg

 

Co je to QLED 8K?

Začněme od základů. QLED je označení televizorů využívajících obrazovou technologii Quantum Dot, díky které jsou schopné zobrazit přes miliardu barev a ukázat 100% barevný objem, tedy všechny rozmanité odstíny při jakémkoliv jasu.

 

8K je zkratka pro rozlišení obrazovky, které má na šířku přibližně 8 000 pixelů. Tedy bodů, ze kterých je složený obraz na telefonním displeji, na monitoru počítače – a samozřejmě i na televizoru. Kdybyste se mimořádně silnou lupou podívali například na Samsung QLED 8K Q950, najdete celkem 7 680 sloupců a 4 320 řádků. Když je vynásobíte, získáte celkový počet pixelů 8K obrazovky.

 

Ano, tušíte správně, je jich 33 milionů. Vlastně ještě o něco víc. Rozlišení QLED 8K, tedy 7 680 × 4 320 bodů, znamená přesně 33 177 600 pixelů. Úctyhodné číslo, co říkáte! I proto jsme tuto hodnotu vybrali do titulku. Ale její skutečný dopad si uvědomíte až při srovnání s dosud obvyklými počty pixelů.

 

Vezměte si takové televize s Full HD rozlišením 1 920 × 1 080. Oproti nim mají 8K TV šestnáctkrát jemnější obraz! A co Ultra HD 4K televizory, tedy ještě stále naprosto vrcholové a nejprémiovější modely? Když jejich 3 840 pixelů na šířku vynásobíte 2 160 body na výšku, dostanete se k číslu 8 294 400. To není vůbec málo, ale 8K je prostě a jednoduše čtyřikrát detailnější!

 

20_2018_Q900R_Lifestyle_Gallery_01.jpg

 

Ale k čemu mi to je?

Stručně řečeno k tomu, aby byl obraz jemnější, detailnější a ostřejší. Více pixelů = více detailů. Namítnete, že v současnosti televizní stanice nevysílají ani ve 4K, natož v ještě bombastičtějším 8K? Anebo že v 8K nejsou ani nejnovější herní pecky? Případně že váš zlatý fond filmů a seriálů patří do minulých desetiletí a horko těžko je koukatelný na současné televizi?

 

Tak si to vezmeme pěkně popořadě. U nabídky běžných TV programů je sice nižší rozlišení dnešní realitou, ale u 8K snad ještě více než u jiných technologií platí, že budoucnost je doslova za dveřmi. Už teď například víme, že televizní štáby budou v 8K rozlišení natáčet letní olympiádu v Tokiu v roce 2020.

 

Stejně tak se příští rok očekává vydání nové generace herní konzole PlayStation od společnosti Sony. A chystaný model PlayStation 5 kromě dalších inovací slibuje podporu 8K rozlišení. To, že ve vypjatém online klání může záležet na každém pixelu, vám potvrdí každý hráč. A teď si představte, že vy jich uvidíte 16× víc než soupeř.

 

To nejlepší jsme si ale nechali na konec. V superjemném rozlišení totiž na QLED 8K můžete sledovat i staré filmy a seriály. A to díky inteligentnímu upscalingu. Kromě už zmiňované Q950 tuto funkci samozřejmě naleznete i u série QLED 8K Q900R.

 

2018_Q900R_KV_VDE_HDR 4000_PC.jpg

 

Co je to ten upscaling?

Každý zdroj videa – třeba váš oblíbený film – má určité rozlišení. Počet jednotlivých bodů, které tvoří výsledný obraz. A hodnota, která určuje množství viditelných detailů. Když si pustíte video v nízkém rozlišení na velké obrazovce, obvykle se všechny nedostatky a absence detailů nehezky znásobí. Protože to, co na menší obrazovce býval jen drobný barevný bod, který ničemu nevadil, bude na větší TV výrazně větší. A ošklivější.

 

K nápravě tohoto nedostatku slouží technologie upscalingu. Jeho podstata spočívá v dopočítání a dokreslení chybějících částí každého záběru. Dříve by například čára (nebo cokoliv jiného od lidské tváře po obřího sci-fi robota) na obrazovce mohla být nehezky zubatá nebo rozostřená. Protože displej s nízkým rozlišením ji nedokázal vykreslit jemněji – anebo protože televize bez upscalingu by ze zdrojového videa v nízkém rozlišení nepoznala, že má linku vykreslit rovně.

 

Ale technologie 8K AI Upscaling používá umělou inteligenci a strojové učení k tomu, aby se na nekvalitní obraz podívala, a na základě milionů už analyzovaných záběrů zjistí, že má ukázat krásně rovnou a hladkou čáru. Anebo výrazně hezčího, ostřejšího a detailnějšího obřího robota!

 

Navíc ji pohání procesor Quantum 8K, takže to vše zvládá v reálném čase, bez čekání a bez ohledu na kvalitu původního videa. Kromě doplnění detailů také QLED 8K zvýší ostrost sledovaných scén a sníží nežádoucí šum, který se především u starších snímků často objevoval. Filmovým legendám tak 8K upscaling vdechne nový život a budou skutečně nestárnoucí.

 

quantum-processor-8K.jpg

 

Co ještě QLED 8K umí?

Na další jedinečnou vlastnost QLED 8K si pěkně posvítíme. A to doslova. Má totiž zcela výjimečnou hodnotu svítivosti 4 000 nitů. Čím vyšší toto číslo je, tím jasnější dokáže být obrazovka. 4 000 je pak mimořádně vysoká hodnota, i ty nejlepší modely jiných LED TV totiž běžně dosahují pouze tisícovky.

 

Vysoký jas je naprosto klíčový pro správné a bohaté podání HDR obsahu. HDR, tedy vysoký dynamický rozsah, zjednodušeně řečeno odhaluje všechny detaily ve světlech a stínech. Bez HDR by váš televizor sice mohl ukázat například to, co se skrývá ve tmavém podchodu, ale část záběru s osvětlenou ulicí by už nebyla dostatečně detailní. Nebo naopak by TV zobrazila krásu sluncem zalité louky, ale ve stínech mezi stromy by všechna kresba zmizela.

 

A protože na QLED 8K sledujete dokonce 33 milionů pixelů, které vám mohou ukázat i opravdu výjimečně jemné detaily, technologie Quantum HDR 4000 (podle nejvyšší svítivosti) se hodí dvojnásob.

 

K tomu, aby byl každý sledovaný záběr skutečně perfektní, pak pomáhají i další technologie. Například přímé zadní podsvícení panelu – Direct Full Array Elite. To pracuje na principu rozdělení obrazovky do několika jednotlivých částí, které optimalizuje přesně podle přehrávané scény. Takže zářivé prvky ještě více vyniknou a černé části obrazu budou skutečně černočerné.

 

2018-Q900R-PQ-Direct-Full-Array-16X-Global-01-PC.jpg

 

Jak moc je chytrá?

Dost! Samozřejmě podporuje všechny funkce a aplikace, které očekáváte od prvotřídní Samsung Smart TV, takže přístup na internet, streamované seriály nebo interaktivní zábavu máte vždy na dosah pár stisknutí tlačítek dálkového ovladače. A když je řeč o ovládání, tak s One Remote v ruce budete mít pod kontrolou nejen dění na televizoru, ale i další připojená zařízení jako soundbary nebo Blu-ray přehrávače.

 

Pokud byste se snad nechtěli natahovat ani pro takto praktický ovladač, tak si ho jednoduše můžete pomocí aplikace udělat ze svého mobilního telefonu. Spojení smartphonu se Samsung TV je zaprvé jednoduché – a zadruhé vám umožňuje mimo jiné snadné zrcadlení obsahu. Takže videa a fotografie z telefonu či tabletu promítnete na větší obrazovce QLED s 8K rozlišením v celé jejich kráse.

 

A stejně jako klasické modely QLED si také 8K varianta rozumí nejen s vaším chytrým telefonem, ale s celou inteligentní domácností. Stane se ovládacím centrem pro váš robotický vysavač, chytré osvětlení, dálkově ovládané závěsy, na její obrazovce dokonce můžete zkontrolovat i stav pračky nebo chladničky.

 

20_2018_Q900R_Lifestyle_Gallery_04.jpg

 

A co když ji vypnu?

Mysleli jste si, že vypnutím QLED 8K výčet vynikajících vlastností končí? Ale kdepak! V režimu Ambient se totiž neaktivní obrazovka promění na inteligentní displej. Ten vám ukáže design a barvy okolní stěny, takže televizor splyne s okolím. Anebo si necháte zobrazit galerii uměleckých děl nebo vašich vlastních záběrů z dovolené. Případně jiný okrasný (nebo informativní) motiv, který se vám líbí.

 

Přiznáváme, že u výčtu 33 milionů důvodů nám tak trochu pomohlo úchvatné množství pixelů. Ale i kdybychom všech 33 177 600 sloučili do jediného, i tak by nám zbývající důvody pro výběr QLED 8K vydaly na velice úctyhodný seznam!

1 Poznámka
Superuser II
Superuser II

Pěkné to je, já budu ale muset počkat až se ceny posunou z Prahy do Brna :-D

Btw ten upscaling je fakt dobrý, měl jsem možnost to vidět v akci v Berlíně na IFA a je to nebo úplně jiného, než běžný přepočet na vyšší rozlišení.