Podpora

Open search

15 funkcí pera S Pen, o kterých jste možná ani nevěděli

Violin_KA Moderator
Moderator

Dotykové pero S Pen je nedílnou součástí telefonů Galaxy Note. Oblíbeným nástrojem pro ovládání těchto prémiových smartphonů je už dlouho, ale o všech jeho funkcích možná nevědí ani pokročilí uživatelé. Proto jsme pro vás připravili tento malý tahák, který vám prozradí několik triků, jak s tímto perem čarovat.

 

1) Použijte S Pen místo prstu

Vytáhněte dotykové pero a dotkněte se displeje. Úplně stejně jako vlastním prstem. Základní funkci S Pen oceníte nejen v případě, že potřebujete telefon ovládat v rukavicích, ale také například když máte problém s přesností běžného dotykového ovládání. Nebo se vám prostě nechce jezdit prstem po obrazovce…

 

01.JPG

 

2) Stiskněte spoušť. Nebo S Pen!

Dlouhým stisknutím bočního tlačítka aktivujete u Galaxy Note9 fotoaparát. Telefonu se přitom ani nemusíte dotýkat. Samotný snímek pak pořídíte dalším stiskem tlačítka S Pen. A když chcete fotoaparát přepnout do selfie režimu, stačí tlačítko stisknout dvakrát.

 

02.JPG

 

3) Ošéfujte YouTube videa

S Pen funguje i jako dálkové ovládání pro přehrávání videa nebo hudby. Takže se nemusíte natahovat pro telefon umístěný do pohodlné polohy ke sledování a poslechu. Prostě stačí zmáčknout tlačítko S Pen. Jedno stisknutí začne přehrávat nebo jej naopak pozastaví, dvě slouží k přeskočení na další video nebo skladbu.

 

03.JPG

 

4) Prezentujte stylově

S dotykovým perem hravě zvládnete každou pracovní nebo školní prezentaci. Nemusíte mít zvláštní ovladač nebo jednotlivé snímky ovládat na počítači. Jednoduše stačí telefon a S Pen.

 

04.JPG

 

Jak na to?

Připojte telefon k zařízení, které slouží k prezentaci. => Spusťte svou prezentaci v telefonu. => 1× stiskněte tlačítko S Pen pro přepnutí na další stránku prezentace. Pro návrat na předchozí snímek zmáčkněte tlačítko dvakrát.

 

 

5) Pište si poznámky přímo na displej

Nemáte po ruce papír ani tužku? Nevadí. I na zamčený displej svého Galaxy Note9 si můžete kdykoliv napsat poznámky, které se následně samy uloží do telefonu. Stačí vytáhnout S Pen a začít psát.

 

05.JPG

 

ZAJÍMAVOST

Věděli jste, že za pomoci pera S Pen a Galaxy Note9 vznikla dokonce první „mobilní“ módní kolekce na světě? Francouzská návrhářka Aurélie Fountanová naskicovala všechny modely dotykovým perem na obrazovku telefonu. Jak to dopadlo? Podívejte se sami!

 

 

6) Kreslete v aplikaci PenUp

Naučte se kreslit, uklidněte se u originálních omalovánek nebo kreativně vylepšete své fotografie. Stačí spustit uměleckou aplikaci PenUp a popustit uzdu své fantazii.

 

06.JPG

 

7) Překládejte z cizího jazyka

Tuto funkci využijete nejen při cestování, ale i když si třeba jen chcete zkontrolovat výslovnost cizího slovíčka. Klepnutím na plovoucí ikonu S Pen (takzvaný “Bezdotykový příkaz”) vyvolejte kruhové menu, zvolte možnost „Přeložit“ a vyberte slovo v cizím jazyce. Aplikace je propojená s online překladačem Google, mezi různými jazyky můžete přepínat v pohyblivém menu.

 

07.jpg

 

8) Přibližte si obsah lupou

Galaxy Note9 má více než velkorysou obrazovku, ale někdy se prostě potřebujete podívat na její nejjemnější detaily opravdu zblízka. Funkce lupy je k tomu naprosto ideální. Prostě v menu pod plovoucí ikonou pera S Pen vyberte tlačítko „Zvětšit“ – a lupa je na světě.

 

08.jpg

 

9) Přepínejte v galerii

Obrázky v telefonu můžete jednoduše prohlížet i bez neustálého přejíždění prstem po displeji. Stisknutím bočního tlačítka S Pen posunete galerii vpřed, dvojitým stiskem zase zpět. Ideální způsob prezentace obrázků během pracovní schůzky nebo při prohlížení fotografií na obrazovce televizoru v pohodlí obývacího pokoje.

 

09.jpg

 

10) Vytvářejte zábavné gify

Každý miluje gify… Tak si vytvořte své vlastní! Otevřete si videosoubor, ze kterého chcete vyrobit animaci. V kruhovém menu S Pen vyberte „Inteligentní výběr“, zvolte možnost „Animace/gif“ – a můžete tvořit!

 

10.JPG

 

11) Odemkněte svůj telefon

V nastavení smartphonu si můžete aktivovat i skutečně rychlé odemčení prostřednictvím pera S Pen. To může být v některých případech užitečné, ale pozor, pro zachování vysoké úrovně zabezpečení při běžném používání dejte přednost například odemykání otiskem prstu.

 

11.JPG

 

VÍTE, ŽE...

... dotykové pero S Pen potřebuje jen 40 sekund na to, aby se nabilo na dalších 30 minut práce?

 

12) Přidejte si zástupce

Kdopak půjde z kola ven? Určete si obsah kruhového menu S Pen podle vlastních potřeb. Můžete do něj přidat právě ty aplikace, které chcete mít okamžitě po ruce (a naopak!). Stačí kliknout na tlačítko se znaménkem plus a přidat své oblíbence.

 

12.jpg

 

13) Upravujte obrázky

Kromě aplikace PenUp vaši představivost rozhýbe i funkce „Inteligentní výběr“. Nenechejte se zmást příliš vážným názvem, snadno díky ní můžete ořezávat obrázky a fotografie, které následně dokreslíte, upravíte a nasdílíte svým přátelům.

 

13.JPG

 

14) Plovoucí pero

S Pen sice plavat nedokáže, ale na displeji to zvládne bez problémů. Plovoucí tlačítko S Pen – neboli ikonu „Bezdotykový příkaz“ – totiž můžete umístit tak, aby vám na obrazovce nikde nepřekáželo. Stačí kliknout a potáhnout perem zrovna tam, kam potřebujete. Nebo ho v nastavení telefonu můžete vypnout úplně.

 

14.JPG

 

15) Tvořte živé zprávy

Už vás nebaví obyčejná a statická komunikace? Vyzkoušejte něco mnohem zábavnějšího. Živé zprávy vám umožní využit 3D animovaná emoji, ozvláštnit fotografie pohyblivými efekty nebo originální zprávu napsat vlastním rukopisem.

 

15.JPG

 

Tak co, kolik z patnácti tipů jste neznali – anebo o jaké další se podělíte? Dejte nám vědět v komentářích. A nezapomeňte, že tohle rozhodně není úplný výčet možností dotykového pera našeho Galaxy Note9. Podívejte se na stránku o peru S Pen a zjistíte, co ještě dokáže.

 

3 Poznámky
Hotshot

S Pen je opravdu skvělá a jedinečná vychytávka telefonu Note 9, řekl bych trošku opomíjená. Sám jsem toužil si tohle osobně vyzkoušet a Note 9 si kvůli tomu pořídil, ikdyž trochu s obavou, zda tohle "pero" budu vůbec potřebovat. Po několika týdnech používání už ale vím, že funkce, které S Pen nabízí, jsou opravdu skvěle využitelné i při běžné práci s telefonem a výrazně zefektivňují a urychlují některé činnosti, S Pen navíc umožňuje mnohé další, ostatně jak je uvedeno ve skvělém článku výše.  Myslím si, že Note 9 je mj. díky S Pen, DEX a celkové propracovanosti, kvalitě a spolehlivosti, nejlepším android telefonem letošního roku.

Superuser II
Superuser II

Ohledně tipu 5: mně se líbí, že moje pero píše na zamčeném displeji žlutě. Jenže pak je to hůře čitelné, když se přepnu na bílé pozadí. Vím, že jde nastavit, aby na zamknutém displeji psalo bíle a pak je to černé, ale nejde nějak zařídit, abych měl na zamknutém displeji žlutou a v poznámkách na bílém pozadí černou (nebo modrou)?

Superuser II
Superuser II

Jinak výborné shrnutí, znal jsem asi všechno, ale využívám aktivně jen asi polovinu funkcí (nemám potřebu nic prezentovat ani kreslit )