Podpora

Open search

11 nejlepších vlastností a funkcí nového prostředí One UI

Community Manager

Aktualizace systému lidi často vyděsí. Je jasné, že zatímco fanoušci značky a technologičtí nadšenci si v prozkoumávání nových rozhraní libují, spousta běžných uživatelů se jakékoli změny zažitých zvyklostí obává a nechce se s telefonem „učit znovu od začátku“.

 

One_UI.jpgOne UI. Prostředí smartphonů Samsung je jednodušší i přehlednější než kdy dříve

 

Nové verze systému jsou ale důležité nejen proto, že obsahují nejnovější bezpečnostní aktualizace, ale také protože přinášejí spoustu užitečných funkcí.

Vybrali jsme 11 vlastností a funkcí nového rozhraní One UI, které při používání nejvíce oslovily nás i další uživatele ve světě. Drobných i významných vylepšení je tolik, že aktualizace rozhodně stojí za to.

 

Použití jednou rukou

 

Použití_jednou_rukou.jpgPodstatná část ovládacích prvků se nově přesunula do spodní části. Vše tak máte doslova na dosah prstů

 

One UI mění uživatelské prostředí tak, aby se vám telefon lépe ovládal jednou rukou. Když si například otevřete Galerii nebo Zprávy, je vrchní část obrazovky věnována zobrazení obsahu, zatímco ovládací prvky jsou převážně dole, abyste je měli doslova na dosah prstu.

Telefon se také snaží inteligentně předvídat, co s ním vlastně chcete dělat. Při přepínání spuštěných aplikací například sám neustále mění nabídku spodních pěti zástupců, přes které se dostanete k aktuálně nejpoužívanějším ikonám. Pokud celé dopoledne kontrolujete bankovní účet a e-maily, najdete tam například Gmail a aplikaci internetového bankovnictví. Pokud k tomu ještě přepínáte mezi dvěma mobilními hrami, uvidíte tam i jejich ikonky.

 

Noční režim

 

Noční_režim.jpgNoční režim přináší úlevu nejenom baterii, ale především očím.

 

Na úchvatné barvy na displejích smartphonů Galaxy je radost pohledět, ale tmavá obrazovka má svoje výhody. Kontrastní bílý text na černém pozadí se lépe čte, méně namáhá oči, a díky použité technologii také šetří baterku.

Dlouho byli uživatelé omezeni použitím tmavé tapety a některých tmavých motivů; změnit barvy napříč celým systém bylo téměř nemožné bez velkých zásahů do telefonu, které mohly i porušit záruční podmínky. Oficiální Noční režim vyslyšel prosby nejenom náročných poweruserů a přepne prostředí do úsporné a k očím šetrné tmavé barevné palety – najdete ho přímo v navigačním panelu.

 

Gesta na celou obrazovku

 

Navigační_ panel.jpgDesignové trendy, které ostatně stanovují právě modely Galaxy, mluví jasně: Rámečky kolem displeje musejí být co nejtenčí. I proto už jsou fyzická (hardwarová) tlačítka minulostí a hlavní trojice „Přepínání aplikací – Domů – Zpět“ se nyní zobrazuje ve výsuvné překryvné liště přímo na displeji.

V novém uživatelském prostředí je můžete trvale skrýt a používat místo nich gesta. Stačí na příslušné pozici táhnout prstem odspoda nahoru a telefon vykoná stejnou funkci, jako kdybyste zmáčkli nyní neviditelné tlačítko. Díky tomu si užijete opravdu každý milimetr nádherného AMOLED displeje.

 

Plovoucí klávesnice

Ke standardní klávesnici a režimu pro pohodlné psaní jednou rukou přibyla plovoucí klávesnice, kterou můžete libovolně posouvat po obrazovce na místo, kde vám nejvíc vyhovuje.

 

(Ne)automatické otočení

Pokud v Nastavení nebo v navigační liště vypnete Automatické otočení, nebude se displej sám otáčet v případě, že telefon podržíte na šířku (samozřejmě s výjimkou například her, které v režimu na výšku nejdou zobrazit, a fotoaparátu).

Vpravo dole se vám ale přesto zobrazí malinké tlačítko a po jeho stisknutí se displej převrátí, jak jste chtěli. Výhoda je nejen v tom, že si překlápění sami řídíte, ale také že je zobrazení de facto zamknuté v dané poloze. Přepněte třeba fotky v galerii na zobrazení na šířku a nechte telefon kolovat mezi přáteli. Ať už ho do ruky chytnou jakkoli, fotky zůstanou zobrazené správně.

 

 

 

 

 

Bixby tlačítko

 

Bixby_tlačítko.jpgTlačítko Bixby si můžete nyní nastavit ke spuštění oblíbené aplikace

 

Vyšší řady Samsung Galaxy mají vyhrazené boční hardwarové tlačítko, kterým spustíte chytrou asistentku Bixby. V nové verzi systému můžete tlačítku přidat ještě jednu funkci – bude pak záležet na tom, jestli ho stisknete jednou, nebo dvojitě. Můžete tak například jedním stisknutím spustit Bixby a dvojitým zapnout oblíbenou chatovací aplikací – rychleji už to snad nejde.

 

Nový vzhled a lepší přizpůsobení systému

 

Notifikace.jpgNotifikace si můžete přizpůsobit u každé aplikace zcela dle vlastních preferencí

 

Celé prostředí vypadá moderněji a stylověji; na první pohled to poznáte podle nové sady systémových ikon. Hlavně ale máte spoustu možností, jak si systém upravit přesně podle svých preferencí.

Více možností nastavení nabízí Always On displej a hodiny, velmi elegantně mohou vypadat notifikace na zamčené obrazovce – i ve chvíli, kdy máte kvůli ochraně soukromí skryté detaily u jednotlivých oznámení, si můžete na efektně průhledných řádcích zobrazit, co na vás po odemknutí čeká.

Více si přizpůsobíte stavový panel v horní části obrazovky, například lze omezit počet ikon s oznámeními různých aplikací na tři a zobrazit procento baterie. U navigačního panelu snadno nastavíte hustotu zobrazení tlačítek, takže po roztažení se vám na první obrazovku vejdou s přehledem všechny nejdůležitější zkratky.

 

Aplikace v režimu spánku

 

Režim_spánku.jpgMáme tip i pro pokročilejší uživatele. V nastavení baterie se objevila šikovná funkce Aplikace v režimu spánku. Nejde o přehled spících aplikací, ale naopak o aplikace, které vy uspíte, aby vás neobtěžovaly notifikacemi a nespotřebovávaly energii svojí aktivitou na pozadí. Přitom budou normálně viditelné v menu a použitelné; je to snazší, rychlejší a „čistší“ řešení, než kdybyste je odinstalovali, nebo v případě systémových zakázali.

Mimochodem, pokud byste chtěli aplikace opravdu schovat v menu, tak nově můžete udělat i to.

 

Koš v Galerii

Pokud zálohujete fotografie online, můžete být víceméně za všech okolností v klidu. Donedávna ale platilo, že pokud jste měli snímky jen v telefonu a nějakým omylem je smazali, trvale jste o něj přišli. Nově jde v Galerii zapnout Koš, ze kterého se fotky trvale smažou až po 15 dnech. Do té doby je můžete obnovit.

 

Chytrá gesta

Taky milujete chytré automatické detaily, které šetří cenné milisekundy, a ještě navíc vypadají cool? Součástí pokročilého nastavení jsou i gesta, kdy telefon například může používat čtečku otisků prstů jako touchpad, a stáhnout tak notifikační lištu, přiložením k uchu přijmout hovor apod. Nově se také může sám rozsvítit displej, pokud svůj Galaxy zvednete ze stolu. V kombinaci s rychlým odemknutím pomocí obličeje vám to reálně ušetří spoustu času.

 

Pokročilé možnosti zabezpečení

Spíš by se hodilo „pokročilejší“, protože zabezpečení smartphonů bylo a je na špičkové úrovni i u nižších verzí systému. Mezi novinky například patří možnost „zneviditelnit“ průběh zadávaného odemykacího gesta, aby ho nikdo v okolí nemohl odpozorovat.

„Nastavení zabezpečeného zámku“ si také můžete aktivovat možnost Uzamčení, což je další volba, která se objeví po dlouhém stisku zamykacího tlačítka. Umožní vám zamknout telefon tak, že nepůjde použít biometrika a Smart Lock, ale budete muset zadat heslo (nebo například gesto). Ve stejném menu také můžete zaškrtnout volbu, která případnému zloději zamezí ve vypnutí Wi-Fi a dat, abyste například mohli na dálku vymazat nebo lokalizovat telefon.

 

***

Jaká funkce v novém One UI nejvíc oslovila vás? Budeme rádi, když se s námi o svoje zkušenosti podělíte v komentáři.

1 Poznámka
First Poster

Vetsina techto funkci byla pritomna uz v predchozi verzi systemu, nektere dokonce uz v Androidu 4 (TouchWiz). Mozna i drive, nevim, to jsem jeste pouzival OS bada.