Wsparcie

Open search

[RECENZJA] Tryb DEX na Tab S5e - moje spostrzeżenia

Highlighted
Big Cheese

Cześć. W tej wiadomości opiszę swoje wrażenia z korzystania z trybu DeX na tablecie Galaxy S5e. Od razu wspomnę, że tryb ten nie wymaga stacji dokującej tak jak w przypadku smartfonów. Można z niego korzystać bezpośrednio na tablecie dzięki dużemu wyświetlaczowi. Nigdy wcześniej też nie miałem doczynienia z trybem DeX. Na początek postanowiłem sprawdzić jak działa tryb DeX bez użycia zewnętrznego monitora. Oczywiście od razu podłączyłem do tabletu klawiaturę i myszkę, ponieważ używanie trybu DeX bez tych akcesoriów nie ma sensu. Nie wykorzystamy pełni jego potencjału. Samo uruchomienie trybu DeX jest bardzo proste. Z Paska powiadomień wybieramy ikonę tego trybu, akceptujemy kilka zgód i po kilkunastu sekundach mamy gotowe środowisko do pracy. 

Screenshot_20190630-225737_Samsung DeX home.jpg

Jak widać na powyższym obrazku przypomina ono Windowsa. Na początek przetestowałem przeglądarki internetowe. Google Chrome odpuściłem sobie po kilku minutach z powodu braku płynnego przewijania za pomocą scrolla. Samsung Internet okazał się lepszy z powodu zintegrowanego trybu nocnego oraz płynnego przewijania. Należy pamiętać, że aplikacje z których korzystamy były tworzone z myślą o Androidzie więc niektóre funkcje znane z Windowsa nie są dostępne. Korzystanie z przeglądrki nie sprawia kłopotów. Przeglądałem te same strony, które na co dzień otwieram na komputerze stacjonarnym i nie zauważyłem żadnych zacięć lub zwiech. Czasy ładowania były tylko minimalnie dłuższe. 

monitor.jpg

Aplikacje niewspierane przez DeX wyglądają tak jak w zwykłym trybie tylko, że w są oknie. Niektóre aplikacje niestety w ogóle nie są używalne w trybie DeX.

Screenshot_20190701-000539_Horizon Go.jpg

Jest też sporo aplikacji oficjalnie wspierających i zoptymalizowanych pod kątem DeX, np. pakiet Office lub Adobe Photoshop. Więcej aplikacji znajdziemy na tej stronie

https://www.samsung.com/pl/apps/samsung-dex/#partner-apps

Poniżej przedstawiam jak prezentuję się pakiet Office oraz Adobe Photoshop

Screenshot_20190701-125339_Excel.jpgExcelScreenshot_20190701-125413_Word.jpgWordScreenshot_20190701-125442_PowerPoint.jpgPowerPointScreenshot_20190701-125639_Lightroom.jpgAdobe LightroomScreenshot_20190701-125751_Photoshop Express.jpgAdobe Photoshop Express

Otwieranie bardziej rozbudowanych plików Excela nie zajmuje dużo czasu, natomiast otworzenie rozbudowanego dokumentu Worda zajęło około ponad minuty. Prolemem  jest doczytywanie się stron i danych podczas szybszego przewijania.

Warto też dodać, że korzystanie z pakietu Office wymaga aktywnej subskrypcji Office 365, a w przypadku Adobe Lightroom korzystanie z pewnych funkcji także wymaga wykupienia ich subskrypcji.

Na tym możliwości trybu DeX się nie kończą. Naszą pracę możemy kontynuować na większym monitorze za pomocą kabla USB-C -->HDMI. Dzięki takiemu połączeniu tryb DeX jest widoczny na zewnętrznym ekranie, a na tablecie do naszego użytku pozostaje tryb normalny. Jest, to bardzo przydante rozwiązanie.

podwojny dex.jpg

Jest też funkcja przechodzenia kursora myszki z jednego ekranu na drugi.

Screenshot_20190705-140113_Samsung DeX home.jpg

Podsumowując, tryb DeX nie jest w stanie nam całkowicie zastąpić Windowsa, ale jest to świetne rozwiązanie do pracy mobilnej. W zupełności nadaje się do postawowych zadań typu przeglądanie internetu, edycja dokumnetów, obejrzenie filmu czy odpisywanie na maile. Jest też kilka problemów. Brakuje portów. Jeżeli korzystamy z bezprzewodowej myszki i klawiatury, to USB-C zostaje wolne i można je wykorzystać do ładowania lub podłączenia dodatkowego urządzenia. Jeżeli korzystamy z zewnętrznego monitora, to jedyny dostępny port jest zajęty. W takim przypadku wymagane jest zakupienie jakiegoś rozdzielacza, np:

np.PNG

Brakuje także opcji wspomagających prace z wieloma oknami. Nie ma żadnej funkcji pozwalającej automatycznie dopasować i rozłożyć dwa lub więcej okień obok siebie. Musimy to robić ręcznie.

Poza tym system działa stabilnie i nie sprawia kłopotów.

Autorzy z największą liczbą like