Wsparcie

Open search

[PORADNIK] Konfiguracja MMS - co zrobić, jeśli telefon nie wysyła lub nie odbiera MMS?

Highlighted
Navigator

Cześć,


Każdy z nas korzystał przynajmniej raz z tej funkcji, czasami nieświadomie.
Mowa o MMS, czyli z angielskiego: Multimedia Messaging Service.


Pewnie nigdy nie zastanawialiście się, co się dzieje, gdy dodajemy zdjęcie do SMS, bądź dlaczego bardzo długa wiadomość pojawia się z opcją „pobierz”.

Parę suchych informacji:
MMSy zawsze są przesyłane po sieci komórkowej, wykorzystują do tego transmisję danych. Do tego typu wiadomości operatorzy mają często dodatkowy punkt dostępowy, po którym rozróżniają co i gdzie wysłaliśmy.
MMS nie przejdzie po WiFi.


Telefon nie wysyła/nie odbiera MMS. Co zrobić?

Najprostszą sztuczką, która pozwoli zweryfikować, czy usterka leży po stronie naszego telefonu, jest wysłanie wiadomości ze zdjęciem pod swój własny numer. Taka wiadomość trafi do centrum MMS i wróci do nas z powrotem.

Jeżeli powyższy test wyszedł negatywnie, to powinniśmy:
1. Zgłosić się do operatora i upewnić się, czy usługa jest aktywna.
2. Sprawdzić, czy mamy włączoną transmisje danych (dane komórkowe).
3. Jeśli wysyłamy/odbieramy MMS z karty SIM, która nie jest ustawiona jako domyślna do transmisji danych w (Menadżer Kart SIM), może to trwać bardzo długo lub nie pobrać się wcale.
4. Zresetować ustawienia APN, czyli ustawienia operatorskie:
Ustawienia > Połączenia > Sieci komórkowe > Nazwy punktów dostępu > 3 kropki w prawym górnym rogu > przywróć domyślne.
5. Ustawić samodzielnie punkty APN:
Proponuję wpisać w google frazę: „APN+nazwa Waszego operatora”. Każdy operator ma swój portal, na którym zazwyczaj są umieszczone parametry konfiguracyjne. (jeżeli będziecie mieć problem ze znalezieniem to myślę, że na forum podpowiemy).
Oto ścieżka, gdzie wpisać dane:
Ustawienia > Połączenia > Sieci komórkowe > Nazwy punktów dostępu > Dodaj i uzupełniamy krok po kroku.

1.jpg

MMS działa, ale tylko na włączonej transmisji danych.

Jest to częsta sytuacja. Nie odpowiada za to żadne ustawienie w telefonie.
Telefon przed nadejściem MMS otrzymuje ping z informacją: „ej! Uruchom transmisje dla MMS, bo zaraz będę miał dla Ciebie coś do pobrania”.

Zależnie od wielu czynników telefony albo to uruchamiają, albo nie. :)

Android jako system operacyjny zmierza w kierunku ciągłego dostępu do sieci. Stąd debrandowanie urządzenia może nie przynieść zamierzonego efektu.

Komunikat „Pobierz”:


Czyli dlaczego wiadomość nie pojawiła się tylko komunikat ze strzałką i opcją pobrania wiadomości.
Odpowiada za to następujące ustawienie:
Aplikacja Wiadomości > trzy kropki w prawym górnym rogu > Ustawienia > Więcej ustawień > MMS > Autom. pobieranie, a klienci fioletowego operatora dodatkowo „Automat. Pobieranie w roamingu”.

2.jpg

Dlaczego wiadomość SMS zamienia się w MMS ?

Nie jest to błąd. Działanie takie ma na celu ograniczyć koszt związany z wysyłką większej ilości SMS, zamieniając w jedną wiadomość MMS. Czasami jest to problematycznie, ponieważ operatorzy w pakietach mają SMS bez limitu a MMS po ~20 gr i zamiast zmniejszyć koszt, to go generują. W tym wypadku warto obserwować telefon, ponieważ nie odbywa się to bez komunikatu:

 

3.jpg

 


Jeżeli często piszecie długie felietony i potrzeba wam więcej znaków w wiadomości jako SMS to zawsze możecie zmienić kodowanie na GSM, spowoduje to jednak brak polskich znaków u odbiorcy wiadomości: Wiadomości > trzy kropki w prawym górnym rogu > Ustawienia > Więcej ustawień > SMS > Tryb wprowadzania.

78.jpg


Wiadomość nie dotarła w przeciągu 12-24h:

To samo co w przypadku, jeżeli nasza konfiguracja MMS nie jest prawidłowa. Centrum MMS ma ograniczony czas, przez jaki będzie próbowało dostarczyć wiadomość na nasz telefon. Po tym czasie najczęściej operator przeniesie taki plik na serwer, gdzie będzie dostępny po zalogowaniu się na profil operatora.

4.jpg

Dostaje bombing wiadomości SMS/MMS:

Czyli przychodzą jedna za drugą (te same wiadomości).

Najczęściej działo się tak w starszych klasycznych telefonach, gdzie ilość miejsca była ograniczona, lecz smarfony też potrafią takiego psikusa zrobić. Od strony technicznej to nasz telefon nie wysłał do operatora informacji: „ej! Mam już wiadomość i więcej jej do mnie nie wysyłaj!”

W takim wypadku: Reset telefonu > karta na chwilę to innego aparatu (wtedy drugi telefon wykona tę operację) > w naszym telefonie bez sim czyścimy dane aplikacji Wiadomości (menu Ustawienia >Aplikacje > Wiadomości > Domyślna pamięć > Wyczyść Dane) i reset ustawień sieciowych: Ustawienia > Zarządzanie Ogólne > Resetowanie > Resetowanie Ustawień Sieciowych.

 

Jeżeli macie jakieś wątpliwości albo propozycję to zapraszam do komentowania.


Pomogłem? Zaakceptuj jako rozwiązanie.

„Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców.“ Nikola Tesla

Autorzy z największą liczbą like