Wsparcie

Open search

Gear iconx 2018 problem z głośnością

New Member

Słuchawki nie reagują na głośność.Lewa słuchawka ciszej odtwarza muzykę niż prawa.Obie słuchawki nie odtwarzają muzyki głośno.

8 ODPOW. 8
DamianK Moderator
Moderator

@krzysztof_graca

 

Musisz zgłosić słuchawki do serwisu. Nie jest to problem który da się rozwiązać z poziomu ustawień w aplikacji.

Info jak zgłosić sprzęt do serwisu znajdziesz w tym temacie.


Editor7.gif

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?

Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!

GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

First Poster

Mam podobny problem. Kupiłem słuchawki za granicą. Po jakimś czasie użytkowania lewa słuchawka nagle "zgłupiała". Rzekomo naładowana- zielona dioda- nic bardziej mylnego była wyczerpana; zero reakcji. Do tego ciągłe problemy z touchpadem- w większości przypadków nie reaguje na dotyk. Ewidentnie coś jej dolega. Prawa działa bez zarzutów.

 

Czytałem na angielskim forum, że jest to dość często spotykana "wada". Sugerują ściągnięcie pokrywy oraz usunięcie jakiegoś materiału że środka; cienkiej  płytki czy kleju rzekomo negatywnie wpływający na działanie urzadzenia. Ciekawe, iż właśnie problem ma tylko lewa. 

Nie wiem ile w tym prawdy, osobiście wolałbym wysłać do serwisu.

 

Może jakieś pomysły co tak naprawdę jej dolega??

Voyager

Trudno zgadywać, @polack14. Po naprawie w ekspertyzie będziesz miał wyszczególnione, co zostało wymienione, jako wadliwe. Może to da jakąś wskazówkę. 

Pytanie tylko, gdzie dokładnie kupiłeś słuchawki? 

First Poster

Słuchawki zakupione w Saturnie.   Moje pytanie, jaką mam pewność, iż zrobili naprawę rzetelnie i nie podmienią mojego egzemplarza na używany, sprawny zamiennik? Tego nigdy nie wiadomo.

Z drugiej strony nie daje mi to spokoju dlaczego tak "zaawansowany" sprzęt ma taką wadę. Ale trudno na cokolwiek wskazywać.  Znajdę czas  zgłoszę jak wskazywał  DamianK.

 

 

Voyager

@polack14 autoryzowany serwis używa oryginalnych części wymiennych, bo jest do tego zobowiązany, więc takie obawy są bezpodstawne.

 

Co do samej usterki - bez ekspertyzy naprawdę będziemy wyłącznie zgadywać. Jeśli będziesz chciał podzielić się wynikiem ekspertyzy, to pamiętaj o tym wątku

Observer

U mnie wystąpiła ta sama sytuacja po niecałym tygodniu od zakupu. Słuchawki wysałałem na serwis, po dość sporym czasie wróciły sprawne. Niestety awaria znów się pojawiła poraz drugi i cały proces od nowa. Jak za słuchawki w tej cenie to jakieś nieporozumienie, dodam że użytkuje je w warunkach domowych przed komputerem.

Observer

Opis naprawy w mojej karcie naprawy:

  • opis uszkodzenia: spadek głośności słuchawek
  • opis naprawy: wymiana A/S Mesh dust screen w obu słuchawkach.
Hotshot

Cześć @Goodpix,

Rozumiem, że powtarzające się naprawy są dokuczliwe.  Sprzęt elektroniczny bywa kapryśny. Wierzę, że po drugiej wymianie części słuchawki będą służyły bez kolejnych awarii.

 

Trzymam kciuki, aby tym razem proces naprawy odbył się szybciej.


Editor7.gif

 

Czy wiesz już wszystko o nowym Note10 i Note10+?


Komputer, konsola do gier, kamera do epickich filmów i inteligentne pióro w jednym mobilnym urządzeniu!


GALAXY UNPACKED
Dołącz do dyskusji o Note10!

Autorzy z największą liczbą like